Fotorelacje, Ni w pipkę, ni w oko 6

365 dni później…

Chyba nigdy nie robiłem też takich całorocznych podsumowań (oprócz gastronomii i handlu). Może z tego powodu, że do tej pory jakoś też specjalnie nie byłem nimi zainteresowany na innych blogach. W tym roku coś się zmieniło, może dlatego, że od września nie pracuję już na etacie i w pełni mogę poświęcić się swoim projektom.

Chciałbym Wam pokazać najbardziej ciekawe wpisy z 2014 roku. Wybieram te jedynie ponadczasowe, bo wiele artykułów, jakie piszę, dość szybko się dezaktualizują. Jest sporo materiału zdjęciowego, w tym kierunku będę też chciał rozwijać Szczecin Blog w tym roku.

Wycieczki w przeszłość

W 2014 roku pojawiło się sporo wpisów traktujących o Szczecinie, którego już nie ma. Warto wyruszyć wehikułem czasu w przeszłość.

Opuszczone hale Stoczni Gryfia

Opuszczone hale Stoczni Gryfia

Sentymentalna wycieczka z serii to se ne vrati. Na zdjęciach będą wnętrza hal na stoczni Gryfia. Każdy z tych obiektów już nie istnieje.

Stocznia Gryfia to se ne vrati [fotorelacja]

Wielki przemysł w Szczecinie.

Wielki przemysł w Szczecinie.

Plener ze Stoczni Szczecińskiej – pewnie niejednej osobie się łezka zakręci w oku.

Plener w Stoczni Szczecińskiej [fotorelacja]

stocznia-szczecinska-zdjecia-06

„Zawsze fascynowała mnie tematyka miejsc opuszczonych. Zazwyczaj posiadają one bogatą historię – nierzadko pełną kontrowersji – a emocje wokół nich często utrzymują się latami. Szczecin z racji swojej historii posiada takich miejsc pod dostatkiem, a Stocznia Szczecińska jest jednym z najwyrazistszych w regionie. Nie wiedziałem jednak jak uzyskać dostęp do zakładu, który nadal posiada pełną ochronę.”

Postapokaliptyczny klimat Stoczni Szczecińskiej [galeria zdjęć]

Nostalgicznie o Radio ABC

Nostalgicznie o Radio ABC

Z lat dziecięcych szczególnie zapamiętałem Radio ABC (jeszcze w starej odsłonie). Kiedyś mój tata wygrał tam w konkursie „Pełen bak”. Konkurs polegał na tym, że w godzinach szczytu oznaczony samochód Radia ABC poruszał się po mieście i wybierał poszczególne samochody podając numery rejestracyjne na antenie. Jeśli akurat kierowca wybranego pojazdu słuchał Abeca i dał znać pracownikom radia znajdującym się w oznaczonym samochodzie wygrywał „pełen bak”, czyli kupon na 20 litrów paliwa. Akurat mój tata jeździł wtedy maluchem, więc 20 litrów oznaczało dokładnie pełen bak (o ironio!).

Radio ABC to „najlepsza rzecz, która mogła się przytrafić temu miastu”

Wycieczki po starym Szczecinie na pocztówkach

Wycieczki po starym Szczecinie na pocztówkach

W 2014 roku zakończyłem tę serię publikacji. 22 odcinki, masa pocztówek i zdjęć starego Szczecina. Linkuję do ostatniego wpisu, można je przeglądać w dowolnej kolejności, całość znajduje się w artykule poniżej.

Wycieczka po starym Szczecinie na pocztówkach

Szczecin w obiektywie

Szczecin w 30 godzin

Szczecin w 30 godzin

Niewątpliwy hit 2014 roku. Szczecin w 30 godzin – czyli subiektywna relacja turysty z Lublina. Przekonaj się jak Szczecin widziany jest oczami przyjezdnych. Była to dość obszerna fotorelacja, więc podzieliłem ją na dwie części. Tutaj link do tej drugiej (pierwsza była publikowana w 2013 roku, link znajduje się w artykule).

Szczecin w 30 godzin [relacja zdjęciowa]

Pierwszy plener nowym aparatem.

Pierwszy plener nowym aparatem.

W 2014 roku zakupiłem nowy sprzęt fotograficzny – aparat Sony NEX-6 oraz dwa obiektywy. Ten wpis wspominam z sentymentem, była to pierwsze plenerowe wyjście z nowym nabytkiem.

Niedzielne przedpołudnie na Jasnych Błoniach

A może tak do muzeum?

A może tak do muzeum?

Uwielbiam Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Za każdym razem odkrywam tam coś nowego. Nie wiem czy wiecie, ale w najbliższych latach obok MTiK ma powstać Centrum Techniki.

11 powodów dlaczego warto odwiedzić Muzeum Komunikacji

Już niedługo w każdym przedpokoju. Niczym koraliki z lat 90.

Już niedługo w każdym przedpokoju. Niczym koraliki z lat 90.

Mariaż z ekipą wszczecinie.tv, czyli wspólna relacja z Nocy Muzeów. Niesamowity wieczór, jeszcze więcej śmiechu i dobrych wibracji. Mój debiut video (póki co jedyny taki film). Na to jeszcze przyjdzie czas.

Jesteśmy głodni sztuki – Noc Muzeów 2014 [fotorelacja]

Bo takich wydarzeń potrzebuje Szczecin

Bo takich wydarzeń potrzebuje Szczecin

Czerwcowe wieczór. Słońce powoli zbliża się do horyzontu. Na scenę wchodzi pierwszy inspirujący mówca. TEDxSzczecin – w niesamowitej scenerii ogrodu Inkubatora Kultury – się zaczyna.

TEDxSzczecin – Inspiracja pod gołym niebem

Jeden dzień w czerwcu...

Jeden dzień w czerwcu…

Skwar niczym na patelni. 8 czerwca ruszyłem z aparatem na Święto Cykliczne. Komentarz pod artykułem od jednej z czytelniczek:

Prosze ten artykul wyslac do naszych urzednikow! niech widza ze Szczecin potrzebuje i to bardzo wiecej sciezek rowerowych a mniej samochodow w centrum!

Tak też zrobiłem.

Przyjechał turysta do Szczecina… i trafił na Święto Cykliczne

Samojebka w lustrze trochę inaczej.

Samojebka w lustrze trochę inaczej.

Fotorelacja z rejsu taksówką wodną po Szczecinie. W sam raz na upalne dni.

Codziennie coś innego – tym razem taksówką po wodzie

Za 20 lat powinniśmy mieć całkiem pokaźny waterfront w Szczecinie.

Za 20 lat powinniśmy mieć całkiem pokaźny waterfront w Szczecinie.

Zdjęcie, które wykonałem przy okazji Triathlonu w Odrze. To wydarzenie pokazało, że inwestycja w odnowienie bulwarów była strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że triathlon i inne imprezy związane ze sportami wodnymi będą gościć w tym miejscu częściej.

Kto powiedział, że w Odrze nie da się pływać?

Profile warte obserwowania

Profile warte obserwowania

W lipcu zrobiłem też pierwsze podsumowanie profili wartych obserwowanych na Instagramie, których autorzy związani są z naszym miastem. Całkiem ciekawie to wyszło, wpis ten zmotywował też niektóre osoby do większej aktywności. Niebawem czas na aktualizację.

Instagram w Szczecinie – osoby warte obserwowania

Szczecin Tweetup #1

Szczecin Tweetup #1

W 2014 roku udało mi się zorganizować trzy szczecińskie Tweetupy. Współorganizatorem był Kacper Skoczylas, w tym roku planujemy kolejne wydarzenia, zarówno w formie prelekcji, jak i luźnych spotkań przy piwie.

Tweetup Szczecin #1 [fotorelacja]

Ciekawe, czego pilnują?

Ciekawe, czego pilnują?

Sporo spaceruję z aparatem. Przeważnie są to kilkugodzinne wycieczki, podczas których powstaje dużo zdjęć, które nie mają konkretnego tematu przewodniego, są z różnych miejsc. Ale mimo to chcę je Wam pokazywać.

Tak też powstała idea „Spacerów po Szczecinie z aparatem”. Do tej pory powstały trzy odcinki, które znajdziecie pod linkiem poniżej.

Spacer po Szczecinie z aparatem – wszystkie odsłony

Szczecińska Liga Superbohaterów

Szczecińska Liga Superbohaterów

Szczecińska Liga Superbohaterów robi świetną robotę. Jak tylko pomyślę sobie o ich filmiku promującym projekt na wspieram.to, to od razu oczy mi się szklą. Polecam obejrzeć film, coś niesamowitego.

Czy marzenia można zawieść? To niedopuszczalne

W obliczu zagłady ludzie szukają swojego sposoby na życiu. Bardzo popularna stała się filozofia Trzech. Krótko mówiąc to mieszanka różnych ideologii i religii.

W obliczu zagłady ludzie szukają swojego sposoby na życiu. Bardzo popularna stała się filozofia Trzech. Krótko mówiąc to mieszanka różnych ideologii i religii.

Szczecin 2016. Z tej strony Jamie Paszn. Świat, jaki do tej pory znaliśmy już nie istnieje. Dwa lata temu skażenie biologiczno-chemiczne zmieniło, a może zniszczyło 83% powierzchni Europy (lecz nie miejsce, do którego się wybieram). Doszło do wielu mutacji organizmów żywych, o czym opowiem Wam za chwilę.
Jestem członkiem wyprawy badawczej WHO i mam za zadanie wskazanie źródła zarazy. Szczecin został wytypowany jako jedne z trzech miejsc, gdzie mogło dojść do skażenia, znienawidzonego przez ludzkość. Jadąc tu nie wiedziałem, co mnie tu zastanie. Nawet najwięksi eksperci naszej organizacji nie wiedzieli…

Galeria zdjęć, z której jestem najbardziej dumny.

Śmierć nadejdzie torami – Szczecin #paszn

Październikowy Hot Weekend

Październikowy Hot Weekend

Za sprawą tego wydarzenia, jak i Jarmarku Kolumba pokazaliśmy, że ulica Kolumba ma potencjał. W tym roku również będziemy kontynuować te działania, trzymajcie kciuki.

Czas na fotorelację po Hot Weekendzie

Nie tylko Szczecin

Food Truck Festival

Food Truck Festival

Jak pewnie zauważyliście od czasu do czasu na łamach Szczecin Blog pojawiają się treści dotyczące innych miast lub tematów bardziej ogólnych. To też kierunek, w którym idę w moich publikacjach.

Tutaj akurat przedstawiam Wam relację z Food Truck Festival, w którym uczestniczyłem w maju w Warszawie. Wtedy postanowiłem zorganizować takie wydarzenie w naszym mieście. I słowa dotrzymałem: w październiku w ramach Hot Weekendu w kompleksie Kolumba 4 odbył się pierwszy szczeciński zlot food trucków.

Food Truck Festival – czas na taki event w Szczecinie!

Infoshare 2014

Infoshare 2014

Niezwykłe wydarzenie w Gdańsku. Dwudniowa konferencja, której ideą jest bezpłatne dzielenie się wiedzą. Mnóstwo inspiracji, kontaktów, niesamowity czas spędzony w Trójmieście. Byłem dwa lata temu, rok temu, pojadę i w tym. Kto chętny na wspólny wyjazd?

Zainspiruj się… czyli Infoshare 2014 [fotorelacja]

tweetup-polska-2014-2-940x582

Wiecie po czym poznać takie imprezy jak Tweetup? Zarówno na sali konferencyjnej, jak i na wieczornym klubowym afterparty jest więcej smartfonów i tabletów, niż osób. Nikogo tam nie dziwi, że można tańczyć i tweetować jednocześnie (chociaż ja akurat widziałem taką sytuację po raz pierwszy).

Gdyby nie Twitter, nie poznałbym Ciebie… #tweetupPL

Labirynt przy ogrodach Hortulus

Labirynt przy ogrodach Hortulus

Wspaniały wakacyjny wyjazd do labiryntu z żywopłotu znajdującego się ponad 200 km od Szczecina. Dla tego komentarza warto było spędzić kilkanaście godzin na przygotowanie takiej relacji.

O Ogrodach Hortulus dowiedziałem się dzień przed wyjazdem z Mielna, a dzięki Waszej relacji, z która zapoznałem się godzinę przed odwiedzeniem tego miejsca byłem bardzo przygotowany do wizyty z dziećmi – jako wielki fan filmu „Lśnienie” Stanleya Kubricka z demonicznym Jackiem Nicholsonem w roli głównej po prostu nie mogłem sobie odmówić przyjemności udania się w to miejsce, które do złudzenia przypomina labirynt, po którym filmowy Jack Torrance gonił z siekierą swojego syna Danny’ego.

(…)

tak się właśnie zdobywa tytuł „Daddy of the Year” :) Polecam każdemu wizytę w tym miejscu, naprawdę warto!

Zagubieni – odcinek 13346784 – Labirynt w Ogrodach Hortulus

Blog Forum Gdańsk 2014

Blog Forum Gdańsk 2014

Mówi się, że najlepsze szkolenie zaczyna się dopiero dzień „po”. I tak samo jest w przypadku Blog Forum Gdańsk. Wracamy do domów naładowani nieograniczonymi pokładami energii, z nowymi kontaktami (nie tylko na fejsie i twiterku), poglądami, spostrzeżeniami. Mamy jeszcze większą motywację, widzimy, że to co robimy ma sens. Rok temu powiedziano, że w ciągu kilku, kilkunastu lat zobaczymy blogera/blogerów, którzy zmienią świat. Weekend w Gdańsku na BFG2014 utwierdził mnie w tym, że tak właśnie się stanie.

Przydałby się jeszcze jeden dzień Blog Forum Gdańsk

Windows 9?

Windows 9?

Z początkiem listopada dowiedziałem się o projekcie Inkubatora Kultury „Jedź z nami do Berlina!”. Why not now? – pomyślałem i wysłałem swoje zgłoszenie. Wyjazd miał charakter study tour, tak by zobaczyć jak pracują aktywne osoby zaangażowane w kulturę z Berlina.

46 km na piechotę w Berlinie – kulturalny study tour [fotorelacja]

Ten budynek wygląda obłędnie!

Ten budynek wygląda obłędnie!

Berlińskie Jarmarki Bożonarodzeniowe są znane na całym świecie. Szkoda by było mieszkając w Szczecinie, tak blisko Berlina, nie wybrać się tam w okresie przedświątecznym.

Świąteczne Jarmarki w Berlinie – jest co zwiedzać [fotorelacja]

Gastro Szczecin

Smacznego!

Smacznego!

(…) Plany były niesamowite. Słuchałem tego i z każdym kolejnym słowem coraz bardziej skłaniałem się ku słynnemu „nie da się! w Szczecinie takie rzeczy nie wychodzą”. (…)

Właśnie takiego myślenia trzeba nam w Szczecinie

Light Menu czyli jak schudnąć

Light Menu czyli jak schudnąć

Mój eksperyment z niskokalorycznym jedzeniem od lightmenu.pl Zobaczcie, czy udało mi się schudnąć.

Jesteś tym, co jesz – czyli testowanie lightmenu.pl

Naprawdę nieźle wyglądasz – jak Ci się to udało?

Widok ze Stockholm na biurowiec Lastadia i Bulwar Gdyński

Widok ze Stockholm na biurowiec Lastadia i Bulwar Gdyński

Niezwykle ważny jest dla mnie cykl „Nowości gastronomiczno-handlowe w Szczecinie”. Co miesiąc wkładam wiele godzin pracy, by dostarczyć Wam jak najwięcej informacji z tych obszarów.

Nowości gastronomiczno-handlowe – wszystkie wpisy z 2014 roku

Czyste miasto – martwe miasto

Street art to jeden z moich koników.

Street art to jeden z moich koników.

Bardzo lubię sztukę uliczną, a jednocześnie nie toleruję wandalizmu, wszechobecnych tagów, poogryzanych poręczy w tramwajach i autobusach. Uwielbiam jak mieszkańcy prezentują swoje talenty na murach, ale w wyznaczonych do tego miejscach.

Dragi, dziwki i pokrzywki… Street art pod Trasą Zamkową

Energetyków - centrum szczecińskiego street artu

Energetyków – centrum szczecińskiego street artu

I kolejna wycieczka z aparatem w dłoni. Tym razem na ulicę Energetyków, gdzie filary Trasy Zamkowej zdobią szczecińskie dzieła street artu.

Streetart na Energetyków

Niezłe złudzenie optyczne. Efektem przypomina jedną ze ścian w nowej filharmonii.

Niezłe złudzenie optyczne. Efektem przypomina jedną ze ścian w nowej filharmonii.

Szczecin miastem street-artu [galeria zdjęć]

kanapa-trippin-shisha-pub

Kanapa Trippin zawsze wraca – wywiad z Szymonem „Zombie” Karpierzem

Niezwykle szczery do bólu wywiad z twórcą Kanapy Trippin – Szymonem Karpierzem aka Zombie. Nagłówek cały czas aktualny, skaczę do góry z radości, bo niedawno pojawiły się informacje, że Kanapa Trippin wraca znowu po dłuższej przerwie.

Kanapa Trippin zawsze wraca

Zmieńmy świat [mój felieton w MM Trendy]

Rok 2014 to także początek mojej przygody z nowym magazynem MM Trendy. Co miesiąc piszę tam felietony na różne tematy. Nie są zawsze związane ze Szczecinem, często jest to moje personalne spojrzenie na różne sprawy. Dziękuję za wszystkie komentarze, sugestie i pochwały. Jest to naprawdę bardzo miłe.

W 2015 nadal mam przyjemność współpracować z MM Trendy, więc będziecie mnie mogli czytać również w wersji papierowej.

Zmieńmy świat
bloger-pawel-krzych-szczecin
czarno-biala-rzeczywistosc-szczecin2

Czarno-biała rzeczywistość nie musi być nudna

Zdjęcia czarno-białe mają swój urok. Robert Jachim od dłuższego czasu tak właśnie uwiecznia Szczecin. Postanowiłem przeprowadzić z nim wywiad i dowiedzieć kilku szczegółów na temat jego projektu.

Czarno-biała rzeczywistość ukazuje Szczecin za pomocą fotografii streetowej, której u nas jest duży deficyt.

Czarno-biała rzeczywistość nie musi być nudna

Obiecali dobry film – recenzja „Obietnicy”

Film nakręcony w całości w Szczecinie i okolicach (Czarna Łąka) opowiada o młodzieńczej miłości, swoistym pojmowaniu zdrady i sposobie odkupienia „winy”. W swojej wymowie jest to ciężkie dzieło, pełne mrocznych zdarzeń, pełne kłamstw i łez.

Przeczytaj recenzję filmu „Obietnica”

obietnica-film-2014-szczecin
radio-szczecin-stacje-radiowe

Gdy w małym pokoiku radyjko gra

Radio towarzyszyło mi od najmłodszych lat. Zawsze gdzieś tam brzęczało w tle i wiele dla mnie znaczyło (i nadal znaczy). A to puszczane z mini wieży, a to na walkmanie #gimbynieznajo.

Gdy w małym pokoiku radyjko gra

Magiczny Szczecin na zdjęciach Anny Niemiec

Lubię pisać o innych utalentowanych osobach ze Szczecina. Nie po raz pierwszy prezentuję Wam wyjątkową postać. Poznajcie Annę Niemiec i jej stronę na FB Lubię Szczecin – fotografia Anna Niemiec. Dla mnie jej zdjęcia mają w sobie coś magicznego, od razu przykuwają wzrok i zapraszają do pozostania na dłużej.

Przeczytaj cały wywiad

anna-niemiec-szczecin-2014
dziecinstwo-szczecin

Kiedy byłem małym chłopcem… w dużym Szczecinie

Postanowiłem opisać swój magiczny czas dzieciństwa. Niesamowita, sentymentalna podróż w przeszłość, w beztroski czas, kiedy to wszystko wydawało się wyłącznie białe. Polecam każdemu, by spróbował napisać taki artykuł na temat swoich najmłodszych lat.

Kiedy byłem małym chłopcem… w dużym Szczecinie

Największy temat tabu przy poszukiwaniu pracy to…

Coś nad czym pracuję od jakiegoś czasu, a efekty będzie widać w najbliższych miesiącach. Chcę stworzyć platformę przy użyciu grupy na FB, gdzie pracodawcy będą zamieszczali ogłoszenia o pracę z podanym wynagrodzeniem (wyłącznie takie). Stay tuned.

Oferty pracy w Szczecinie z podanym wynagrodzeniem

praca-wynagrodzenie-szczecin
broburgers-szczecin-2

Szczecin „jedzie” jedzeniem!

Wpis gościnny. „Ostatnio wybrałam się na niedzielny spacer. Idąc jedną z głównych ulic Szczecina zwrócił moją uwagę miniaturowy samochodzik z napisem „Jack and the Coffee”. Pomyślałam sobie „świetny!” i od razu przypomniało mi się, jak kiedyś jadłam hamburgery na jednej z poznańskich ulic, hamburgery… z samochodu.”

Szczecin „jedzie” jedzeniem!

Niesamowity klip z nowej filharmonii

„Jako pierwszy mogliśmy zrobić Najbardziej Kontrowersyjny Agresywny Teledysk Świata, ale go nie zrobiliśmy. Wszystko po kolei. To jest początek. PROLOGUE jest pierwszym utworem z debiutanckiej płyty zatytułowanej JIMEK – The Best Of”. Coś pięknego, to trzeba zobaczyć.

#dumnyzeszczecina

jimek-filharmonia-szczecin

Warto też zobaczyć

Osiedlowa zadyma w Szczecinie 1994 – coś niewyobrażalnego. Wcale to nie działo się tak dawno, bo 21 lat temu, a różnica kolosalna.

Jazda na suwak – czy to aż tak ciężko zrozumieć? – cały czas aktualne jest myślenie wielu kierowców, że do końca pasa, który się kończy, jedzie tylko „cwaniak” i „kombinator”.

Stop Cham w Szczecinie? – Niestety w kwestii parkowania nadal niewiele się zmieniło. Czyżby ten artykuł był proroczy? Widzieliście ostatnio filmik, jak gościu rzuca kamienie w nieprawidłowo zaparkowany, odjeżdżający już samochód na ul. Krzywoustego?

A gdyby tak nagle znikły wszystkie reklamy ze Szczecina? – no właśnie, co by się stało? Niektóre miasta udowadniają, że da się tak zrobić.

Estetyczne szyldy sklepowe w Szczecinie – powoli coś się zmienia w tym temacie. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa, że estetyka jest bardzo ważna.

Szczeciński Waldo zostanie prezydentem Szczecina? – jeden z nielicznych artykułów politycznych na Szczecin Blogu. Rzecz traktuje o szczecińskim Waldo, czyli Pacynce.

Szczecin był, jest i będzie. – bez zbędnych słów.

Dziękuję wszystkim za to, że swoimi odwiedzinami, komentarzami, mailami, telefonami, rozmowami live utwierdzacie mnie w przekonaniu, że potrzebne jest takie miejsce, jak Szczecin Blog. Najlepszego 2015 roku!

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zakątki wodne gotowe

W grudniu 2014 r. zakończyła się budowa zakątków wodnych w rejonie jeziora Dąbie. Powstały nowe miejsca postojowe przeznaczone dla małych jednostek...

Zamknij