Gastronomia/handel 47

Pierwsze wydanie nowości gastronomiczno-handlowych w 2015 roku

D

wa, zero, jeden, pięć. Cyferka znowu się przekręciła, a to jest pierwsze regularne wydanie nowości gastronomiczno-handlowych w tym roku. Jeśli jeszcze nie czytaliście podsumowania gastronomicznego całego 2014 roku, to serdecznie polecam. Na każdy wpis z tego cyklu poświęcam kilkanaście godzin pracy, widzę, że to doceniacie, z miesiąca na miesiąc przybywa czytelników i pochlebnych komentarzy.

To dodaje skrzydeł, o wiele lepiej, niż Redbull.
Przejdźmy już jednak do konkretów.

Wielkie gastronomiczne podsumowanie roku 2014

Ten element miał się znaleźć w podsumowaniu, ale jakoś wyleciało mi to kompletnie z głowy. Chcę podsumować otwarcia i zamknięcia ilościowo, nie tylko w postaci zestawienia z nazwami. Poniżej na wykresach możecie zobaczyć, ile nowych miejsc się otworzyło, ile z nich powstało w nowych miejscach oraz ile otwarto po generalnym remoncie.

Nowe lokale

99

W nowych lokalizacjach

30

Otwarcie po remoncie

7
Kategorie nowych miejsc

Jeśli zsumujemy dwie kategorie, z trzeciego i czwartego miejsca, potwierdzi się pogląd, że Szczecin to miasto kebabami i pizzą płynące.

Restauracje: 18
Kawiarnie: 14
Kebaby: 13
Pizzerie: 12
Inne: 11
Kluby: 9
Puby: 7
Food Trucki: 7
Kuchnia domowa: 7
Pierogi i naleśniki: 4
K.azjatycka: 3

Po dwa miejsca otworzyły się z następujących kategorii: sushi (zwane suszarniami), winiarnie, burgerownie i lodziarnie.

Zamknięcia

W 2014 roku łącznie zamknęło się 49 miejsc, z czego 14 lokali nie przetrwało 12 miesięcy. Innymi słowy 14 miejsc otworzyło się i zamknęło w ciągu 2014 roku. Z moich wyliczeń wynika, że 14 miejsc po zamkniętych lokalach nadal stoi puste.

Zobacz Wielkie podsumowanie gastronomiczne 2014

Estetyka w mieście

Całkiem niedawno na łamach Szczecin Bloga pojawił się mój (dość krytyczny) wpis dotyczący estetyki, reklamy i mentalności wielu przedsiębiorców. Oczywiście nie zabrakło komentarzy, że to bicie piany, że takie sytuacje nie mają miejsca w Szczecinie i że nie jest u nas tak tragicznie. Cóż, ja tu tylko to zostawię…

estetyka-szczecin
Fot: el bartez, kompilacja: Kiciket/SSC

Proszę powiększyć moje logo!

Dworzec w remoncie

Nasz Dworzec Główny jest w remoncie. Ukończenie inwestycji przewidziane jest końcówkę 2015 roku. Co z przedsiębiorcami, którzy do tej pory mieli swoje biznesy w tym miejscu? Będą mogli – tak jak wszyscy – wziąć udział w przetargu na najem powierzchni w wyremontowanym dworcu.

Bardzo możliwe, że oprócz małych punktów handlowych i gastronomicznych znajdą się również większe lokale. Może u nas pojawi się McDonald’s, Empik Express (o ile sieć nie zbankrutuje), a może nawet Biedronka. Ta sieć ma już swoje sklepy na dworach m.in. we Wrocławiu oraz w Krakowie.

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie

Ciekawi mnie, jaki będzie końcowy efekt przebudowy.

Miasto Żabek, Małpek i Freshów

W ostatnim podsumowaniu ktoś rzucił wyzwanie i zapytał, czy policzę wszystkie sklepy wyżej wymienionych sieci. Nie znalazłem zwykłej listy, więc musiałem liczyć z mapek – to było wymagające zadanie! (zakładam, że mogłem się pomylić w liczeniu).

Małpka Express – 25 sztuk
Fresh Market – 30 sztuk
Żabki – 87 sztuk

Jeśli ktoś ma dane w 100% pewne, miło będzie, jak podrzuci je w komentarzach do wpisu.

Planowany remont na targowisku w Podjuchach

Są plany do modernizacji kolejnego targowiska w Szczecinie – dokładnie chodzi o miejsce w Podjuchach, na prawobrzeżu. Targowisko obecnie zarządzane jest przez spólkę, która zajmuje się również targowiskiem Manhattan. W chwili obecnej istnieje wstępna koncepcja przebudowy (przygotowana przez biuro architektoniczne Grupa Miasto), szacowane koszta to ok. 2 mln złotych. Trwają również próby wypracowania sposoby finansowania przebudowy.

W ramach inwestycji mają powstać nowe pawilony, alejki handlowe. Nad całym targowiskiem ma zostać zbudowany dach. Planowane jest również zwiększenie skali biznesu: w chwili obecnej handluje tam 27 kupców, a ma być ich 38.

targowisko-podjuchy-szczecin-przebudowa

Stara Rzeźnia startuje już niebawem

Z lekkim opóźnieniem, Stara Rzeźnia ma wystartować z początkiem wiosny. 20 marca ma odbyć się impreza zamknięta dla partnerów miejsca, a w 21-22 marca zaplanowane są dni otwarte.

Czego możemy spodziewać się w środku? Sala Illusion, gdzie odbywać się będą projekcje filmowe, lekcje ekonomii, historii, warsztaty dla dzieci, wystawy, wydarzenia muzyczne. Funkcjonować ma też restauracja, skupiająca się na promocji szczecińskich marek i serwująca głównie dania kuchni polskiej. Przed lokalem ma być ogród, z którego aż miło będzie popatrzeć na Wały Chrobrego.

Ogródki na Deptaku Bogusława

Co dalej z Deptakiem Bogusława i ogródkami piwnymi. W grudniu pojawił się temat nakazu rozbiórki ogródków zimowych, które od kilka lat były stałym elementem Deptaku Bogusława. Lokale w ten sposób powiększały sobie swój metraż (oczywiście płacąc za nie odpowiednie opłaty do SCR, a później TBS Prawobrzeże). Pod koniec 2014 roku ogłoszono, że właściciele muszą rozebrać swoje ogródki zimowe.

Podobno okazało się, że nie są one zgodne z prawem, bo plan zagospodarowania przestrzennego ich nie przewiduje. Podniesiona została również kwestia ogródków letnich – miasto chce, by wyglądały one identycznie, wzorem innych miast. Według planów, jednolite obiekty mają być już od wiosny tego roku – o ile TBS Prawobrzeże i miasto zdąży ze wszystkimi procedurami.

Przy okazji wyszedł jeszcze temat świątecznych ozdób na Deptaku Bogusława. TBS Prawobrzeże chciał pobierać opłaty od właścicieli gastronomii na Deptaku za przystrajanie tego miejsca na Deptaku. Później rakiem się z tego wycofywał. Czasami zastanawiam się, jak bardzo oderwane od rzeczywistości są osoby, którym do głowy wpadają takie pomysły.

szczecin-2014-deptak-boguslawa

Cafe Szmaragd

Szczecin będzie miał drugą kawiarnię rowerową. Cafe Szmaragd ma ruszyć z początkiem lutego i jak sama nazwa wskazuje, nowe mobilne miejsce będzie można spotkać w okolicy jeziora Szmaragdowego. Z informacji wynika również, że rower w godzinach porannych będzie przy Zdroje Krzyżówce, a później w okolicy jeziora, w Puszczy Bukowej. Z pewnością w mediach społecznościowych będą informować o bieżącej lokalizacji.

Za projekt odpowiedzialny jest Mariusz Soboniak, pomysłodawca Cafe Szmaragd. Co w menu? Świeżo mielona kawa, wegańskie produkty, muffiny, mleko sojowe, generalnie produkty ze Szczecina.

W późniejszym etapie działalności Cafe Szmaragd planuje zmobilizować innych do sprzątania okolic Jeziora Szmaragdowego. Za każdy zebrany worek odpadów, każdy będzie mógł otrzymać bezpłatnie kawę lub inny napój.

Źródło zdjęcia: Szmaragd Cafe na FB - www.facebook.com/SzmaragdCafe

Źródło zdjęcia: Szmaragd Cafe na FB – www.facebook.com/SzmaragdCafe

Tesco za darmo

Przez długi czas autobusy dowożące klientów do Tesco były bezpłatne i całkowicie bez ograniczeń. Skorzystać z nich mógł każdy – oczywiście jak często bywa w naszym ludzkim gatunku, niektórzy zaczęli tego nadużyć. Traktowali busy z Tesco jako darmową podwózkę. A na zakupy wcale się nie wybierali.

Tesco w pewnym momencie powiedziało DOŚĆ. Możecie jeździć naszymi busami, ale musicie mieć karty lojalnościowe Tesco Club. I się zaczęło. Nagonka mediów. Cytuję za Kurierem Szczecińskim:

Klientom bez samochodu, którzy nie są lojalni Tesco, nie pozostaje zatem nic innego, jak zmienić zwyczaje i przesiąść do darmowych autobusów dowożących do reala, Carrefoura i Targowiska Manhattan. Tam nikt ograniczeń nie wprowadza. I tam mogą zostawiać swoje pieniądze.

Często wobec kierowców autobusów, którzy starają się egzekwować nowe zasady: wsiadanie pierwszymi drzwiami, przykładanie karty Tesco Club, sypią się przekleństwa. Kretyn, debil, idiota, szmata – to ostatnie do kobiety za kierownicą autobusu. Sam przechodząc obok przystanku Tesco słyszałem kilka soczystych kurew z ust jednego pana.

No cóż. Tesco to nie dobro publiczne, chcesz korzystać, dostosuj się do wprowadzonych zasad. Tyle z mojej strony w tym temacie.

Miejskie klocki od OO

Źródło zdjęcia: strona OO na FB - www.facebook.com/ooprojekt

Źródło zdjęcia: strona OO na FB – www.facebook.com/ooprojekt

Po raz pierwszy widziałem je na Nocy Muzeów w Trafo. Rewelacyjny pomysł i wykonanie. Niebawem mają być do kupienia w Trafo

Jesteśmy głodni sztuki – Noc Muzeów [fotorelacja]

Miasto Szczecin jest pierwszym z serii zestawem zbiorczym klocków składającym się z 35 elementów przedstawiających charakterystyczne dla Szczecina obiekty i zjawiska. Towarzyszy mu 7 zestawów tematycznych dotyczących wybranych miejsc w Szczecinie. Wybór tych obiektów i zjawisk został dokonany na podstawie subiektywnych odczuć projektantek na temat Szczecina.
Klocki Uwaga!Miasto wykonane są w całości z litego drewna klonowego, produkcja odbywa się w lokalnym zakładzie usługowym. Elementy wykonywane są za pomocą maszyn do obróbki drewna sterowanych ręcznie i komputerowo, elekt końcowy: szlifowanie i malowanie w całości ręczne.Część elementów jest pozostawiona w surowym wykończeniu, część malowana białą farbą. Szlachetność i precyzja wykonania klocków zasługuje na równie szlachetną oprawę.
Nasze klocki pakujemy do pudełek wykonanych z bezkwasowej tektury przeznaczonej do długoletniego przechowywania nawet eksponatów muzealnych. Wszystkie materiały użyte do produkcji są ekologiczne, przyjazne dla użytkownika i środowiska.

Sieciowe kawiarnie i third wave

W styczniu w Columbus Coffee w Oxygen miały miejsce duże zmiany związane z menu kawowym. O szczegółach możecie przeczytać w dedykowanym wpisie:

Aeropress, Dripper, French Press w Columbus Coffee [zdjęcia]

Mała kawa, czy duża?

Mała kawa, czy duża?

Weź udział w konkursie i wygraj lody

Od grudnia w miejscu Spalarni Kultury (ul. Śląska 4) działa Fabryka Lodów. Jak sama nazwa wskazuje, możemy się spodziewać, że podstawowym produktem są lody. Lody naturalne robione, bez dodatków konserwantów, o ciekawych, niespotykanych smakach.

Wspólnie z Fabryką Lodów przygotowałem dla Was konkurs, w którym do wygrania są nagrody – vouchery do wykorzystania w FL.

fabryka-lodow-nowosc-szczecin

Lody to był początek… czas na kolejne nowości w Fabryce Lodów [konkurs]

Obserwuj Szczecin Blog na Instagramie

Dodaj mnie do obserwowanych na Insta

Cześć. Jestem wesoły drink, jak mnie wypijesz, też będziesz miał wesoło #szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @szczecinblog

Pub & planszówki #szczecin #igerd_szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @szczecinblog

Napoje dla zwierzat, kierowców, dzieci i blogerek #szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @szczecinblog

Skoro żarówka to symbol dobrego pomysłu, to… #szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @szczecinblog

Dodaj mnie do obserwowanych na Insta

Co się otworzyło?

  • Toni Pepperoni (ul. Powstańców Wielkopolskich) – nowa pizzeria na osiedlu Polonia, zamiast pizzerii Bella,
  • Arizona Pub (ul. Kostki Napierskiego) – nowy pub na prawobrzeżu,
  • Bosman Pub (ul. Jagiellońska) – w połowie górki, niskie ceny alkoholi,
  • Minipub (ul. Krzywoustego) – nowy, lokalny pub,
  • W Club (al. 3 Maja) – nowy klub w Szczecinie, w miejsce White Club,
  • Therapy Club Art Music (pl. Żołnierza Polskiego) – w miejsce Royal Music Club, całkiem niepostrzeżenie klub się otworzył już w listopadzie ubiegłego roku,
  • Bar Wegetarian (al. Wyzwolenia) – w części lokalu po BOBOone, Internet nie wie zbyt dużo o tym miejscu,
  • HoaHong (ul. Granitowa, Podjuchy) – kuchnia wietnamsko-tajska,
  • Pizzeria po sąsiedzku (ul. Bandurskiego) – nowa pizzeria w apartamentowcu Widok,
  • Pauza Cafe (ul. Małopolska) – w końcu wystartował lokal gastronomiczny w nowej filharmonii,
  • King Bar Kebab (ul. Uczniowska, Płonia – miesiąc bez nowego kebaba, to miesiąc stracony,
  • Escape Room Szczecin (al. Niepodległości) – znajduje się przy Labirynt Laser Tag, w chwili obecnej do dyspozycji są dwa pokoje: Sherlock oraz Cela,
  • ESCroom Szczecin (al. Wojska Polskiego) – drugi escape room w naszym mieście. Swoich sił możemy próbować w dwóch pokojach: Gry Wojenne oraz Milczenie Owiec.
  • W Szczecinie dzieciaki budują z klocków, bo zabawa to nauka (ul. Tkacka) – klub kreatywny dla dzieci, działa już od kilku miesięcy, ale nie miałem okazji jeszcze o nim wspominać,
  • Eurofitness Szczecin (Azoty Arena) – nowa siłownia i klub fitness w tym miejscu,
  • Stoisława (ul. Stoisława) – nowa twórcza przestrzeń,
  • Wrota (Al. Papieża Jana Pawła II) – nowy sklep z grami bez prądu – planszówki, karcianki, gry figurkowe, spory wybór, jest też przestrzeń do grania,
  • Bestseller (Outlet Park Szczecin) – zamiast Vero Moda,
  • Fortuna (Outlet Park Szczecin) – bukmacher, przyznaję, że to dość niestandardowe miejsce na biznes tego typu,
  • Tunispol (Nowy Turzyn) – przenosiny z ul. 5 Lipca,
  • Dyskont alkoholowy Prosto z Palety (Nowy Turzyn) – widziałem już outlety alkoholowe, dyskont widzę po raz pierwszy, jest to sieć sklepów, obecna już w 9 miastach,
  • Oriflame (Nowy Turzyn),
  • By Dziubeka (Galeria Kaskada) – naszyjniki, bransolety, kolczyki, wisiorki w różnych kolorach, kształtach i zróżnicowanym designie,
  • Bio Korona (ul. Przyjaciół Żołnierza) – sklep ze zdrową żywnością,
  • Rock your body (ul. Przestrzenna) – firma organizująca wydarzenia związane ze wspinaczką,
  • Chiński Supermarket (ul. Struga, Mercado Center),
  • Stara Zielarnia (ul. Władysława Jagiełły) – sklep zielarsko-medyczny,
  • Żabka (ul. Witkiewicza) – najemca w nowym budynku mieszkalnym,
  • Lotos (ul. Przyjaciół Żołnierza) – ponowne otwarcie po remoncie,
  • Edan Med (ul. Bandurskiego) – nowa przychodnia rodzinna,

Co się zamknęło?

  • Piwny Raj (obydwa lokale) – wiem, że to nie jest informacja z ostatniego czasu, ale jakoś mi to umknęło. Nie mogę się nadziwić, że tak dobrze działające lokale, z pomysłem, z całkiem niezłym marketingiem się pozamykały. Szkoda.
  • Mazat (przy CH Fala) – nie wiem, czy to zamknięcie na stałe, czy może nadal trwa „przerwa urlopowa”. Wg kartki na wejściu lokal miał być zamknięty do końca grudnia, niestety jest nieczynny do teraz. Telefony nie odpowiadają,
  • White Club (al. 3 Maja) – to było dziwne miejsce. Coś nie za bardzo mogło się otworzyć, reklamy z rozkładem imprez pojawiały się w różnych miejscach, mimo że klub był zamknięty. Nawet nie próbuję tego zrozumieć,
  • Kofi (Podzamcze) – kawiarnia wystawiona jest na sprzedaż,
  • Burgergrill (ul. Rayskiego) – lokal, który nie wytrzymał 12 miesięcy. Chyba trochę bez pomysłu, bez planu marketingowego. Nie widziałem, by prowadzili jakieś działania reklamowe.,
  • Bar Kaukaski (ul. Śląska) – lokal działał od 1974 roku. Jak widać tradycja i długoletnie doświadczenie nie wystarczy, by utrzymywać się na rynku w nieskończoność. Obecnie lokal wystawiony jest na sprzedaż,
  • Black Coffee (ul. Kołłątaja) – wg informacji z Facebooka, ma to być tymczasowe zamknięcie, ale wiemy, jak bardzo często takie coś się kończy,
  • Golden Wok (Galeria Turzyn) – część gastronomiczna Galerii Turzyn jest w remoncie,
  • Karczma Turzyn (Galeria Turzyn) – jak wyżej,
  • Senzan (ul. Kaszubska) – japońskie delikatesy już są nieczynne,
  • Pawcio (ul. Szpitalna, Pomorzany) – kultowy sklep monopolowy, w jego miejsce pojawiła się Dora, asortyment bez zmian,
  • Komis samochodowy (al. Piastów) – był tam od kiedy pamiętam, w tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe,
  • Fresh Market (okolice Reala na Majowym),
  • Fresh Market (al. Wojska Polskiego),
  • Żabka (ul. Cegielskiego),
  • Żabka (ul. Mickiewicza),

Co się niebawem otworzy?

  • Corona Coffee (ul. Kaszubska) – nowa kawiarnia powstaje na deptaku Kaszubskim, w miejsce cafeIN,
  • Cup & Cake i cukiernia Izybar (plac Orła Białego) – nowa lokalizacja sieciowej cukierni,
  • Restauracja w Piastów Office Center (al. Piastów) – prawdopodobnie luty/marzec, na razie brak dalszych szczegółów,
  • Go Sport (lokalizacja nieznana) – sieciowy sklep szuka personelu,
  • Ho-lo (ul. Tkacka) – sklep marki obecnej na rynku od 2004 roku, wykonują torby z banerów oraz węży strażackich,
W wielu miejscach Szczecina lodówki Coca-Coli zostały pomalowane w barwy Floating Garden oraz ozdobione akcentami szczecińskimi. Podoba Wam się?

W wielu miejscach Szczecina lodówki Coca-Coli zostały pomalowane w barwy Floating Garden oraz ozdobione akcentami szczecińskimi. Podoba Wam się?

Ciekawostki ze Szczecina i nie tylko

  • Sieć Empik jest bliska bankructwa. Porównując rok do roku, Empik Media & Fashion stracił 76% na wartości swoich akcji. Co dalej? Sieć otrzymała 100 mln zł pożyczki, chce sprzedać swoje szkoły językowe i część modową (marki Aldo, GAP oraz River Island).
  • Paszteciki nadal drożeją. W niektórych miejscach musimy zapłacić 3,1 zł za jednego.
  • Taco Bell ma znowu pojawić się w Polsce. Sieć chce otworzyć 1300 nowych lokali na całym świecie, w tym w naszym kraju. Będzie to drugie podejście marki na naszym rynku, próbowali już na początku lat 90. Myślę, że teraz zagoszczą na dłużej (jak Burger King).
  • Biedronka będzie miała swój tygodnik opinii. Na początku lutego pojawi się magazyn „7 Dni”. Będzie poruszać tematy polityczne, społeczne, obyczajowe i sportowe.
  • W 2014 roku Lidl przeznaczył na emisję reklam ponad 370 mln zł, Biedronka – 209 mln zł, a Tesco – 102 mln zł. Mają rozmach.
  • Po 15 latach obecności na polskim rynku znika marka Coffeeheaven. Kawiarnie zostaną przebrandowane na Costa.

Artykuły o gastronomii, handlu w ostatnim czasie

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz

A niech raz będzie. Zacytuję Paulo Coelho (tego oryginalnego): To już druga odsłona z cyklu "wpisy muzyczne". Tym razem już bardziej zorganizowane,...

Zamknij