Gastronomia/handel 39

Wiosenne wydanie nowości gastronomiczno-handlowych

K

alendarzowo wiosna zagościła u nas na dobre. Za oknem bywa różnie, w momencie jak piszę tego wstępniaka pada śnieg. Jednak niebawem zacznie się sezon ogródkowy i z miłą chęcią będziemy przesiadywać na świeżym powietrzu. Ciekawe, czy w tym roku w jakiejś formie pojawi się plaża nad Odrą – miejsc jest dość dużo, może coś na Łasztowni? Tak sobie myślę, że może się okazać, iż jedynym miejscem (oprócz typowych ogródków) pod gołym niebem, będzie Łąka Kany.

Na kawę na Różankę? Może za 3 lata…

Temat lokalu gastronomicznego na Różance ciągnie się od lat. W końcu został ogłoszony przetarg na zbudowanie restauracji w tym miejscu. To już kolejne podejście, bo w poprzednich próbach nikt się nie zgłaszał. Licytacja zaplanowana jest na 8 kwietnia, jej zwycięzca będzie miał trzy lata na zrealizowanie inwestycji. Okres dzierżawy wynosi 30 lat.

Obiekt ma zostać zbudowany na górnym tarasie według projektu przygotowanego przez studio Archimedes. Mają odbywać się tam również wernisaże, koncerty i wystawy. Do dyspozycji ma być także sala konferencyjna oraz oranżeria.

Wizualizacja obiektu gastronomicznego w Ogrodzie Różanym

Wizualizacja obiektu gastronomicznego w Ogrodzie Różanym

Ogródki na Deptaku Bogusława

Ma być ładniej oraz bardziej estetycznie. Deptak Bogusława ucywilizuje się w tej materii… ale od 2017 roku. Taka przynajmniej jest data graniczna. W połowie marca pokazano, jak będą wyglądać ogródki w tym miejscu. Projekt przygotowało biuro W+Architekci, został on już zaakceptowany przez radnych oraz przedsiębiorców z deptaku.

Ogródki mogą zajmować maksymalnie do 5 m szerokości deptaka, będą możliwe trzy typy zadaszenia. Przyznam, że na wizualizacjach wygląda to bardzo obiecująco. Cieszy też fakt, że część gastronomików chce takie ogródki według nowego projektu postawić już w tym roku, może to też „wymusi” szybsze zmiany na innych i nie będzie trzeba czekać do 2017 roku.

Wizualizacje ogródków letnich na Deptaku Bogusława wg biura W+Architekci.

Wizualizacje ogródków letnich na Deptaku Bogusława wg biura W+Architekci.

Arkonka z gastronomią

pawilon-gastronomiczny-arkonka-szczecin

Prawdopodobnie już od końca maja rozpocznie działanie nowy lokal gastronomiczny na Arkonce. W marcu podpisano umowę na czas nieokreślony na pawilon gastronomiczny. Dzierżawcą obiektu jest PWP Spółka Cywilna ze Świętoujścia.

Mają tu powstać dwa lokale – całoroczny oraz sezonowy. Całoroczny ma rozpocząć działanie jeszcze maju, sezonowy w czerwcu. W menu mają pojawić się lody, kawa, gofry, ryby. Przy lokalach mają funkcjonować również ogródki sezonowe.
Zdjęcie pochodzi z archiwów ZUK Szczecin

Śniadania poza domem

Śniadanie w domu dla wielu to świętość i nie wyobrażają sobie, by jeść je gdzieś indziej. Jednak coraz większym powodzeniem cieszą się śniadania na mieście, w różnych lokalach. W Szczecinie nie jest jeszcze zbyt często praktykowane, że ludzie spotykają się się na śniadania biznesowe, chociaż też widać pewną zmianę w tym obszarze.

Dziś chciałbym Wam przedstawić ofertę Fabryki na Deptaku, która od poniedziałku do piątku swój lokal ma czynny od 7:30. Warto też zaznaczyć, że śniadania w ofercie Fabryki dostępne są przez cały dzień, nie tylko w godzinach porannych.

fabryka-sniadania-szczecin-03_Fotor_Collage

Do wyboru mamy zestawy:

 • ZESTAW I – 4 cynamonowe placuszki owsiane (1szt 80g) z suszonymi śliwkami i miodem, prażone jabłka, gruszka, melon. miód z wędrownej pasieki (40g)
 • ZESTAW IV – 2 grillowane kiełbaski (75g), jajo sadzone (35g), pasta jajeczna z suszonymi pomidorami i szczypiorkiem (40g),2 plastry bekonu, mix sałat z winegretem, pieczywo, chrzan (15g) i musztarda (15g)
 • ZESTAW JACKA – 2 jaja sadzone podane na toście francuskim przedkładanym serem gruyere i szynką, sałatka z rukoli, pestek dyni i pomidorków koktajlowych z sosem winegret
 • LEKKI PORANEK – grillowany omlet z 3 jaj, bez tłuszczu,z fetą, szpinakiem i wędzonym łososiem, sałatka z rukoli, pestek dyni i pomidorków koktajlowych, pieczywo, masło

W menu znajdziemy również mniejsze propozycje kulinarne, takie jak: granola, jajeczne muffiny, czy też jajka na twardo z łososiem. Menu modyfikowane jest stosunkowo często, więc aby być na bieżąco możecie obserwować Fabrykę na Deptaku na Facebooku.

Gastronomia na Jasnych Błoniach

Na Jasnych Błoniach czekają nas dwie nowości. Pierwszą z nich ma być nowa kawiarnia, która zacznie funkcjonować w czerwcu na terenie minigolfa (przy psiej polanie). Lokal ma mieć powierzchnię 600 m2, w sezonie dodatkowo działąć będzie ogródek letni. Ma parterze dostępny będzie również kącik dla dzieci. W menu znajdziemy napoje, kawy, herbaty, ciasta, desery oraz przekąski lunchowe.

Natomiast przy ulicy Piotra Skargi (w okolicy parkingu) powstaje kawiarnio-lodziarnia. Ma to być dość mały lokal o powierzchni ponad 60 m2, przed nim w sezonie będzie funkcjonował letni ogródek. Planowany start też w czerwcu.

Będzie większy wybór spośród gastronomii i miejsc na kawę

Będzie większy wybór spośród gastronomii i miejsc na kawę

Real na Gumieńcach na sprzedaż

O przejęciu sieci Real (91 sklepów) przez Auchana mówiło się już dość sporo, do transakcji doszło w 2012 roku. Pokazuje to, jak długotrwały i mozolny jest to proces. W końcu Urząd Antymonopolowy zgodził się, aby osiem hipermarketów Real zostało sprzedanych. Jednym z nich jest właśnie Real znajdujący się w Centrum Handlowym Ster.

Nie jest do końca pewne, jaka sieć pojawi się w miejsce Realu. Pozostałe sklepy znajdują się na Majowym oraz w Centrum Galaxy – w chwili obecnej też nie do końca jest jasne, kiedy nastąpi rebranding, mimo że w Realach sprzedawane są już produkty Auchana.

Jak hula Szczecin?

Portal wSzczecinie.tv co tydzień przygotowuje relacje video ze szczecińskich klubów. Zobaczcie jak bawi się Szczecin.

Zmiana udziałowca Echo Investment

Firma, która jest właścicielem Centrum Handlowym Galaxy, Outlet Park Szczecin oraz biurowca Oxygen sprzedaje 41,5% akcji grupie Griffin z Luksemburgu. Czy to spowoduje jakieś zmiany w planowanej rozbudowie Centrum Galaxy o kolejne 17 tys m2? Nie wydaje mi się i myślę, że spółka niedługo złoży wniosek o pozwolenie na budowę.

harley-davidson-szczecin-galaxy-2015-02-9

Turzyn na sprzedaż?

To było do przewidzenia, że prędzej, czy później zmiany dotkną to centrum handlowe. Ilość lokali do wynajęcia na poziomie 1 mówi sama za siebie. Okazuje się, że obiekt jest na sprzedaż, a kupcy którzy współfinansowali budowę centrum, będą musieli opuścić Nowy Turzyn. Taki plan ma spółka Turzyn. Kupcy mają dostać aneksy do podpisania, dzięki którym będą mogli częściowo odzyskać wkład finansowy.

Zdjęcie pochodzi z profilu Turzyn - Galeria na Facebooku

Zdjęcie pochodzi z profilu Turzyn – Galeria na Facebooku

Obserwuj Szczecin Blog na Instagramie

Dodaj mnie do obserwowanych na Insta

Przebranżowić się, czy nie? #szczecin #igers_szczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Paweł Krzych (@szczecinblog)

Wystrój przepiękny! Nowe miejsce na Deptaku Kaszubskim – Corona Coffee #szczecin #gastroszczecin

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Paweł Krzych (@szczecinblog)

Dodaj mnie do obserwowanych na Insta

Co się otworzyło?

 • Wyszak – Browar Rodzinny (ul. Mściwoja, Podzamcze) – nowy minibrowar restauracyjny w Czerwonym Ratuszu przy Rynku Siennym,
 • Pierogarnia ze Słonka (ul. Milczańska, Pomorzany) – gastronomiczny transfer roku ;)
 • Stara Pączkarnia (ul. Rydla, Słoneczne) – rewelacyjne pączki z Bramy Portowej dostępne są też już na prawobrzeżu, w chwili obecnej w 9 smakach, ale mają być też kolejne,
 • Corona Coffee (ul. Kaszubska) – nowy lokal znajduje się w części deptakowej przy Galerii Kaskada,
 • Mamma Mia (ul. Kaszubska) – lokal z kuchnią włoską ,
 • Artisan (pl. Zwycięstwa) – nowa piekarnio-kawiarnio-lodziarnia, spory asortyment, jedzenie dostępne jest również na ciepło,
 • Cafe Mimi (ul. Kłodna) – nowa lokalizacja, wcześniej ten lokal mieścił się na ulicy Więckowskiego,
 • U Piekarzy (ul. Niemierzyńska) – reaktywacja piekarni z 1944 roku. Miejsce zostało przystosowane do warsztatów dla dzieci i dorosłych,
 • Lody Marczak (al. Piłsudskiego) – lokal wraca po zimowej przerwie,
 • Kebab OK (al. Niepodległości) – nowy kebab na gastronomicznej mapie Szczecina, w miejscu STR.EAT. Spodziewają się pewnie ogromnego ruchu, skoro kebab otwiera się na najdroższej ulicy w naszym mieście,
 • Desperados (ul. Kwiatowa) – nie jest to nowość, ale zupełnie mi ten temat gdzieś umknął. Pizzeria poprzednio mieściła się na Podzamczu,
 • Bórger Bar foodtruck (al. Niepodległości) – foodtruck ma już stałą lokalizację na terenie po byłym Barze Extra,
 • Escape Room Szczecin – Find Exit (ul. Sienna, Podzamcze) – kolejne miejsce w Szczecinie z tego typu rozrywką, do dyspozycji są dwa pokoje: KOMENDA – Tajemniczy Posterunek Milicji Obywatelskiej oraz OSTATNIE POŻEGNANIE – Mroczny pokój Hrabiego Draculi,
 • Ekobazar (ul. Monte Cassino) – sklep z eko jedzeniem, ogromny wybór,
 • Top Secret (Centrum Galaxy) – reotwarcie po remoncie,
 • Chińskie Centrum (ul. Struga) – to już drugi tego typu sklep na prawobrzeżu, podobny znajduje się w Marcredo Center,
 • Orthosport (Szczecin Arena) – nowa klinika ortopedyczna,
 • Bricoman (ul. Białowieska 1) – nowy hipermarket remontowo-budowlany, jest to siódmy obiekt tej sieci w Polsce,
 • Poczta (ul. Bandurskiego) – nowa placówka poczty w apartamentowcu Widok,
 • Kreatywni – centrum hobbystyczne (Podzamcze) – rękodzieło,
 • Żabka (pl. Kościuszki) – ponowne otwarcie Żabki w miejsce lokalu Farma,
 • UPC (ul. Wyszyńskiego) – UPC otworzyło punkt obsługi klienta w centrum Szczecina,
 • Fanshop King Wilki Morskie (ul. Małkowskiego) – gadżety KING Wilki Morskie i bilety na mecze,

Co się zamknęło?

 • Amnestia (pl. Zgody) – wygląda na to, że klub zamknięty na amen.
 • Klub Muzyczny Absurd (al. Wojska Polskiego) – z końcem marca klub kończy działalność, podobno na wrócić w nowej lokalizacji,
 • Top Toys (ul. Jagiellońska) – sklep z zabawkami,
Codziennie w mąka.bar na Deptaku Bogusława do godziny 15.00 można zjeść każdą pizzę 50% taniej.

Codziennie w mąka.bar na Deptaku Bogusława do godziny 15.00 można zjeść każdą pizzę 50% taniej.

Co się niebawem otworzy?

 • Kawiarnia w Różance niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na zbudowanie tego obiekt – szczegóły powyżej,
 • Nowy Browar Szczecin (ul. Partyzantów) – minibrowar restauracyjny, łączna powierzchnia obiektu to ponad 3000 m2,
 • Take Away Coffee Szczecin (ul. Jagiellońska) – lokal z kawą, herbatą, przekąskami na wynos,
 • Obiekt usługowo-gastronomiczny (okolice Cmentarza Zachodniego) – obiekt w budowie, inwestorem jest spółka Bagińscy Spa Sp. z o.o.,
 • Centrum Lody Cafe (ul. Rydla, Słoneczne) – przy Heliosach otwiera się nowy lokal – nazwa wskazuje, czego możemy się spodziewać,
 • Bar kawowy (Szczecin Arena) – lokal ma się znajdować na parterze hali, na prowadzenie restauracji w Szczecin Arena póki co brak jest chętnych.
 • Maxima (Centrum Galaxy, poziom 0),
 • Ziaja (Centrum Galaxy, poziom 2),
 • Marylin (Centrum Galaxy),
 • Yatta.pl (lokalizacja nieznana) – nowy sklep z komiksami, mangą oraz grami planszowymi,
 • Top HiFi & Video Design (al. Jana Pawła II) – będzie to dwunasty salon w Polsce,
 • Guess (Galeria Kaskada) – sklep amerykańskiej marki modowej,
 • Freshmarket (róg 5 Lipca/Bohaterów Warszawy) – ma ruszyć w kwietniu z nowym właścicielem,

Odkrycia miesiąca

The Little Gym

miejsce znajdujące się na Bezrzeczu, w którym możemy zapisać dziecko na kompleksowy program rozwoju. Oddziałuje on na kilka sfer: fizyczną, intelektualną, emocjonalną i społeczną. Jak możemy przeczytać na stronie WWW nacisk kładziony jest na „sztukę ruchu, sztukę myślenia i sztukę życia, czyli tak zwane trójwymiarowe nauczanie”.

Od kilku tygodni chodzę tam z Izą i jestem równie zadowolony, jak ona. Na zajęcia można zapisywać już 4-miesięczne szkraby, górną granicą wieku jest 12 lat. Zajęcia są dopasowane do poszczególnych grup wiekowych, dzieci co tydzień nabywają nowe umiejętności i przez zabawę uczą się nowych rzeczy.

the-little-gym-szczecin

Czerwona Torebka

a właściwie całe Marcredo Center. Ostatnio sporo większych zakupów robię właśnie w Czerwonej Torebce – niskie, dyskontowe ceny, całkiem spory wybór (na pewno większy, niż w Biedronce, czy Lidlu), a przede wszystkim absolutny brak kolejek. Pewnie z czasem to się zmieni. Obok Czerwone Torebki znajduje się Chiński Supermarket.

Ciekawostki ze Szczecina i nie tylko

 • W byłym Cafe Paris przy ulicy Słowackiego trwają prace w środku – czyżby reaktywacja lub nowy lokal?
 • Były lody o smaku paprykarza szczecińskiego (mówili o tym nawet w Teleexpressie), później pojawił się czekoladowy kebab. Szczecin obfituje w eksperymentu kulinarne, ciekawe co będzie następne?
 • Bobby Burger ma już 24 lokale w 4 miastach: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Bydgoszczy. Sieć chce pojawić się we wszystkich dużych miastach w Polsce, również w Szczecinie. Bobby Burger oferuje lokale na zasadzie franczyzy, jak podaje portalspozywczy.pl, inwestycja w lokal sieci to koszt ok. 150 tys. zł, a opłata wstępna wynosi 17,8 tys. zł.
 • McDonald’s będzie rozwijała sieć stacji ładowania e-samochodów, a całkiem niedawno sieć ta zaprezentowała kolekcję odzieży. Motywem przewodnim był wizerunek Big Maca.

Artykuły o gastronomii, handlu w ostatnim czasie

Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny lub handlowy i jesteś zainteresowany promocją swojego biznesu, skontaktuj się ze mną. Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób można to ugryźć i jak dotrzeć do poszczególnych grup oraz mieszkańców Szczecina.

Kontakt ze mną

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy firma ze Szczecina dostanie architektonicznego Oskara?

W 2015 roku już po raz trzeci Architizer największa na świecie platforma zrzeszająca profesjonalistów i entuzjastów architektury oraz designu, przyzna...

Zamknij