Inwestycje 2

Otwarty dom na wodzie – taki Floating Garden właśnie widzę!

Budzisz się rano. Spoglądasz za okno, a tam piękna pogoda. Słońce świeci mocno i promienie odbijają się od wody. Patrzysz w jedną stronę, a tam rozwijająca się Łasztownia. Do Starej Rzeźni dołączają kolejne zrewitalizowane przestrzenie. Obracając głowę widzisz Port Jachtowy i las masztów. Kilka osób przechadza się do kapitanatu. Ale chcesz zobaczyć Wały Chrobrego i cumujące jednostki. Zaczyna się kolejne żaglowe święto w naszym mieście. Jesteś dumny ze swojego miasta. Wiesz, że to będzie piękny dzień… Dla Szczecina… Dla Ciebie.

Nie wiem, ale myślę, że taka wizja mogła powstać w głowie autorów projektu „Mieszkamy na Odrze”. Zobacz, co o projekcie mówi Patryk Paluszek i Aleksandra Słowiak:

„W idei mieszkania na wodzie zakochaliśmy się 3 lata temu. Od tamtej pory pomysł pozostawał tylko w sferze marzeń. Teraz chcielibyśmy zrobić to razem z Wami Poznaliśmy architekta Alexa Copdevila z firmy ISOLA SYSTEM, który zaprojektował dla nas idealną jednostkę. Alex wyjechał z Hiszpanii, aby szerzyć ideę życia na wodzie, a od 6 lat mieszka w swoim pływającym domu we Wrocławiu.

paluszek-patryk-slowiak-aleksandra-szczecin

Dom budowany jest z komponentów powstałych w fabryce i składany w całość dopiero na miejscu wodowania. Całkowity czas budowy od momentu zlecenia fabryce produkcji do zwodowania jednostki to 3 miesiące. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii i materiałów może stać się w przyszłości w pełni autonomiczną jednostką, ale cumowanie w pobliżu mariny daje możliwość podpięcia do sieci.

Dom jest całoroczny, a możliwość zmiany położenia względem słońca pozwala zużywać minimalną ilość energii do regulacji temperatury. Jednostka może przemieszczać się na większe odległości używając pchaczy, czyli specjalnie do tego celu przystosowanych barek.

dom-na-wodzie-szczecin-02

dom-na-wodzie-szczecin-03

dom-na-wodzie-szczecin-04

Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej od strony Łasztowni, za mostem mariny miejskiej. Jest to idealne położenie za względu na bliskość centrum, a także zieloną okolicę na wyspie.
W założeniu chcemy, aby nasz dom był otwarty na gości i inicjatywy; przytulny, ale nie zagracony osobistymi rzeczami, tak aby mógł stać się miejscem rezydencji artysty, a potem małą galerią, która wystawi jego prace.

Przy odpowiednim układzie pokoi i aranżacji wnętrza jest to całkowicie możliwe. Program rezydencji artystów jest innowacyjnym pomysłem na skalę miasta, który urozmaici ofertę kulturalną oraz pozwoli na zaproszenie ciekawych i wartościowych artystów do naszego miasta. We współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie w ramach konkursu wyłoniony zostanie artysta, który w trakcie dwutygodniowej wizyty w domu na wodzie stworzy prace zaprezentowane podczas wystawy kończącej rezydencję.

Po zakończeniu kampanii dom znajdzie się na portalu Airbnb, gdzie będzie można wynająć go na kilka dni. Wspierający, którzy wybiorą tę formę nagrody otrzymają niższą cenę za nocleg.
Chcemy, aby dom był wizytówką miasta.

Szczecin jest wspaniale położony nad Odrą, to właśnie tutaj jest serce tego miasta. Warto tworzyć inicjatywy i infrastrukturę, która ożywi przyrzeczne tereny. Idealnym przykładem jest remont bulwarów, renowacja Starej Rzeźni czy powstanie obok niej Ogrodu Społecznego. Kiedy ruszy miejska marina miasto ma szansę otworzyć się na wielu nowych turystów.

dom-na-wodzie-szczecin-05

dom-na-wodzie-szczecin-06

dom-na-wodzie-szczecin-07

Zgromadziliśmy bardzo dużo informacji na temat technicznych i prawnych zagadnień dotyczących budowy i cumowania takiego obiektu. W związku z tym założymy bloga oraz kanał na youtube dzięki którym przekażemy wiedzę wszystkim zainteresowanym.

Cel projektu to 100 000 zł, za to mają być zrealizowane następujące inicjatywy:

 • wybudowanie i umeblowanie pierwszego w Szczecinie domu na wodzie,
 • zacumowanie przy wyspie Grodzkiej, koło miejskiej mariny,
 • rejestracja domu na portalu airbnb,
 • uruchomienie programu Art Residency,
 • promocja miasta w mediach ogólnopolskich,
 • szerzenie wiedzy technicznej i prawnej na temat budowy i cumowania domu pływającego (blog, youtube)

Zrzut ekranu 2015-10-12 21.02.41

Zrzut ekranu 2015-10-12 21.02.33

Mam okazję, być Ambasadorem tego projektu wraz z Aleksandrem Dobą. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Szczecin zyska kolejne wyjątkowe miejsce.

Dowiedz się więcej – „Mieszkamy na Odrze”

Zobacz również inne artykuły

 • Michał

  Widziałem masę takich domów w Holandii. To fajnie, że do nas „pływającego miasta” też napływają takie pomysły. Jestem tylko ciekaw, czy właścicieli stać na utrzymanie tego w zimę. Z takimi szybami będzie ciężko utrzymać ciepło w środku.

 • barany

  czyli ze jakis pijaczek „artysta” bedzie „tworzyl” mieszkajac na krzywy ryj? a tworz artysto we wlasnym domu i przynies swoje wypociny do tej budki na wodzie, ocenimy, a moze stworzyc konkurs dla biedakow zyjacych w tych szlasach na wyspie i im podarowac ten domek, to by bylo bardziej socjalistycznie i trendy, a nie tworzyc dodatkowe podzialy na lansiarzy typu: robotniki do fabryki a artysci spac

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tu śpi Fred
Nieoficjalny cmentarz zwierząt w Szczecinie [Nietypowe Miejsce]

Tu śpi Fred, tam śpi Markizek, a pod płotem w tym zadbanym grobie śpi Ruduś. Piękny rudy kotek, który żył...

Zamknij