Inwestycje, Szczecin 0

Zakup kawalerki przez studentów oraz pod inwestycje na wynajem

Wakacje w pełni. Gorąca atmosfera udziela się także wielu rodzicom przyszłych studentów, którzy zamierzają uczyć się poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Wielu z nich staje przed dylematem finansowym – wynająć pokój czy kupić mieszkanie w Szczecinie?

Zainteresowani tematem są także inwestorzy, którzy chcą kupić nieruchomość, aby przeznaczyć ją na wynajem. Czy to się opłaca? Dlaczego lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować? Preferowane jest zwykle pierwsze rozwiązanie, ale duży wpływ na ostateczna decyzję mają oczywiście koszty.

Inwestycja czy strata?

Koszty wynajmu mieszkania należą do największych wydatków w studenckim budżecie. Miesięczna kwota za wynajem kawalerki w Szczecinie uzależniona jest od lokalizacji oraz standardu mieszkania. Za kawalerkę zapłacimy tutaj miesięcznie średnio około 1200 zł.

Przyjmując, że student wynajmuje kawalerkę przez okres trwania zajęć w roku akademickim (około 9 miesięcy) w ciągu roku koszt wynajmu kawalerki wyniesie 10 800 zł. W przeciągu 5 lat kwota ta wzrasta do 54 tys. zł. (przy założeniu, że ceny najmu nie ulegną zmianie). Do tej sumy należy doliczyć jeszcze opłaty za media, Internet oraz kaucję. Czy wynajmowanie mieszkania dla studenta ma zatem sens? Może lepszym rozwiązaniem będzie zaryzykowanie i zainwestowanie w zakup mieszkania, nawet jeśli dziecko nie będzie później w nim mieszkać?

W znacznej większości przypadków wynajmowane kawalerki i pokoje opłacają studentom rodzice. Po latach jednak okazuje się, że tak ciężko łożone pieniądze na kwaterę rozeszły się w próżnię, ponieważ ostatecznie ani oni ani ich dzieci nic z tego nie mają, a inwestycja nie była opłacalna. Młodzi po zakończeniu studiów i założeniu własnej rodziny, aby zamieszkać we własnym lokum najczęściej zaciągają kredyt i zaczynają spłaty od początku na własny rachunek. Z prostej kalkulacji wynika, że przez 5 lat studiów znacząca już suma poświęcona na wynajem mogłaby zostać przeznaczona na rzecz kredytu na kupno kawalerki lub mieszkania.

kawalerki Szczecin

Często bywa też tak, że studenci lub ich rodzice decydują się na zakup nieruchomości po jakimś czasie wynajmowania. Kwoty, które padają co miesiąc z ust wynajmujących, najczęściej przekonują ich do podjęcia decyzji o kupnie mieszkania. Wtedy zwykle pojawia się pytanie, dlaczego od początku nie zdecydowaliśmy się na taką inwestycję? Zazwyczaj wynika to z obawy przed tym, że dziecko postanowi zmienić uczelnię lub nie będzie chciało później mieszkać w danym mieście. Aktualnie największy wybór kawalerek znajdziemy na stronie dobryadres.pl/sprzedaz/kawalerki/szczecin

Kup i zarabiaj

Zakup mieszkania i kawalerki dla rozpoczynającego studia dziecka to zaoszczędzenie pieniędzy na wynajmie, ale także sposób na inwestycję, która w przyszłości z pewnością będzie stabilna, a może okazać się niezwykle dochodowa. Popularne wśród studentów są także mieszkania 2- i 3-pokojowe z oddzielną kuchnią oraz osobnymi pokojami (bez przechodnich pomieszczeń). W tym wypadku należy nastawić się na zakup lokalu, w którym w jednym z pokoi zamieszka nasze dziecko, a pozostałe zostaną przeznaczone na wynajem.

Często okazuje się, że po ukończeniu studiów, młody człowiek nie jest zainteresowany pozostaniem na stałe w danym mieście. Żaden problem! Kupione, nawet na kredyt, mieszkanie w ostateczności można sprzedać choć lepszym rozwiązaniem pozostaje w dalszym wynajmowanie go innym studentom, zyskując przy tym comiesięczny dochód, który można przeznaczyć na ratę kredytu. W zależności od ustalonej wcześniej liczby lat kredytowania po kilku- lub kilkunastu latach całkowity koszt zakupu mieszkania zostaje spłacony, a właściciele – rodzice bądź młodzi – zaczynają na nim naprawdę zarabiać – kredyt spłaca się sam, a mieszkanie staje się własnością.

Tendencja do kupowania mieszkań dla studentów staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Rodzice, którzy posiadają już pewien kapitał zazwyczaj chcą go jakoś zainwestować, a przy okazji pomóc swoim zaczynającym dorosłe życie pociechom. Kupno kawalerki lub mieszkania wydaje się być jednym z najrozsądniejszych wyborów. Im wcześniej rodzice podejmą decyzję o zakupie nieruchomości – gdy dziecko uczęszcza jeszcze do szkoły średniej – tym lepiej z finansowego punktu widzenia.

kawalerki Szczecin sprzedaż

O czym pamiętać?

Kiedy już decyzja o zakupie mieszkania dla studenta zapadła, należy zastanowić się nad tym, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę by wybrać jak najlepszą nieruchomość. Z pewnością zakupiony przez nas lokal musi być położony w możliwie najkorzystniejszej lokalizacji, najlepiej w niedalekim sąsiedztwie uczelni wyższych, centrum handlowych i punktów gastronomicznych. Bardzo ważne, aby okolica, w której znajduje się nieruchomość miała dobre połączenie z centrum miasta. Kawalerka bądź też mieszkanie nie musi być wykończone w najwyższym standardzie, zwłaszcza podczas zakupu, ponieważ wiąże się to ze wzrostem jego wartości.

Warto zrobić to jednak na własną rękę. Dobrze jednak, aby było przytulnie urządzone i kompletnie wyposażone. Nowocześnie wykończona nieruchomość z pewnością ułatwi znalezienie najemców.

Kupując mieszkanie dla studenta, już na wstępie należy wziąć pod uwagę opcję wynajmu lub sprzedaży. Z uwagi na ten fakt, tak istotną kwestią jest lokalizacja oraz układ pomieszczeń.

Wszelkie pomieszczenia przejściowe będą w tym przypadku minusem. W sytuacji zakupu lokalu z aneksem kuchennym połączonym jednocześnie z salonem, warto oddzielić pomieszczenia np. ścianką działową. Taki zabieg pozwoli na stworzenie osobnych pomieszczeń, a dzięki temu kolejnego pokoju do wynajęcia.

W dużych, akademickich miastach wynajęcie mieszkania nie należy do trudnych zadań. Duża część rodziców nie dysponuje tak wysokim wkładem własnym i zdolnością kredytową, aby kupić swojemu dziecku kawalerkę lub mieszkanie. Sprzyjającym inwestycjom w nieruchomości faktem jest to, że uczelnie w Polsce cieszą się dobrą opinią poza granicami kraju, dlatego w miastach akademickich, takich jak Szczecin, pełno jest obcokrajowców, którzy chętnie wynajmą mieszkanie.

Dla mniej zamożnych inwestorów kupno kawalerki będzie idealnym rozwiązaniem. Ceny kawalerek są niższe od cen mieszkań, a w razie decyzji młodych o wyjeździe do innego miasta kredyt zostanie spłacony szybciej a właściciele kawalerki zaczną na niej szybciej zarabiać.

A może kawalerka?

Kawalerki to część rynku nieruchomości, w której cena za metr kwadratowy nie wydaje się szczególnie konkurencyjna, a jednak rodzice i inwestorzy coraz częściej decydują się na ich zakup. Dzieje się tak, ponieważ finalnie ogólna cena za nieruchomość jest atrakcyjna, choć ceny kawalerek w miastach nie uległy znacznej zmianie. Ten typ nieruchomości kupowany są bardzo często również w celu prowadzenia siedziby firmy. Stąd też dość szybko znajduje nabywców. Zwłaszcza lokale znajdujące się na parterach i pierwszych piętrach cieszą się zainteresowaniem inwestorów biznesowych.

Średnia cena za metr kwadratowy dobrze zlokalizowanej kawalerki w centrum miasta to ok. 5000 – 6000 PLN, oczywiście wpływ na cenę ma również standard lokalu. Dysponując przybliżoną kwotą 200 000 PLN bez większych problemów można zakupić dobrze zlokalizowaną nieruchomość o standardzie „gotowym do zamieszkania”. W kwocie 200 000 PLN można kupić nawet 2-pokojowe mieszkanie, o powierzchni do 40 m2 jednak przy takim mieszkaniu z reguły obowiązkowy będzie generalny remont.

kawalerki w Szczecinie na sprzedaż

Na co zwrócić uwagę?

Przed dokonaniem decyzji o wyborze konkretnego mieszkania jako inwestycji na wynajem, warto przeanalizować następujące kryteria:

  • określić docelową grupę odbiorców – czy mają to być studenci, pracownicy przyjeżdżający na kontrakty, przedsiębiorcy prowadzący interesy w danym mieście, a może pary;
  • lokalizacja w centrum zapewnia szybki dojazd do uczelni oraz dostęp do najpotrzebniejszych usług, ale może być uciążliwa ze względu na hałas komunikacyjny;
  • lokalizacja poza centrum często gwarantuje spokój i otoczenie zielonych terenów, ale przy takiej lokalizacji niezbędna jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz szybkie połączenia do pozostałych rejonów miasta,
    stawka za czynsz powinna być dopasowana do lokalizacji i standardu mieszkania – jego wyposażenia, komfortu, wystroju wnętrza.

Dobry wynajem, dobra umowa

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie z perspektywy wynajmującego jak i najemcy, należy porządnie przygotować się do sporządzenia prawidłowej umowy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika biura nieruchomości.

mieszkanie na sprzedaż szczecin

Warto wiedzieć, że na rynku nieruchomości od 2010 roku funkcjonuje umowa najmu okazjonalnego lokalu, która chroni prawa właściciela w większym stopniu niż standardowa umowa najmu oparta o ustawę o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Dzięki zapisom w umowie właściciel może liczyć między innymi na szybsze odzyskanie mieszkania po wygaśnięciu umowy. Dobra umowa powinna zabezpieczać interesy obu podmiotów, bez obawy o komplikacje mogące wyniknąć z niedotrzymywania jej warunków przez któregokolwiek z stron.

Analiza i finanse

Dokonując wyboru nieruchomości z głównym zamysłem na jego wynajem należy w szczególności dokonać analizy kosztów stałych jakie będzie miesięcznie generować lokal np. czynsz dla spółdzielni.

Niewątpliwie, posiadając kapitał w postaci gotówki (choć nie tylko w tym przypadku), warto dokonać inwestycji w postaci zakupu nieruchomości. Takie wykorzystanie środków jest korzystniejsze od lokowania funduszy w banku. Pieniądze zainwestowane w dobrze zlokalizowaną nieruchomość, na którą stale będzie utrzymywał się popyt będzie stałym i czystym zyskiem. Takie mieszkania “wynajmują się” właściwie bez większych problemów.

nieruchomości Szczecin

Wystarczy, aby standard obiektu dawał poczucie komfortu, a kawalerka bądź mieszkanie było w pełni umeblowane. Jeśli standard lokalu jest odpowiedni, a dodatkowo istnieje możliwość wynajęcia garażu lub bezproblemowego korzystania z miejsc parkingowych to obiekty są wynajmowane jeszcze chętniej zarówno przez firmy jak i zmotoryzowanych studentów. Przy takim zagospodarowaniu pieniędzy na rękę inwestor dostaje miesięcznie średnio ok. 1500 zł.

Inwestowanie we własną nieruchomość z pewnością przyniesie korzystne efekty w porównaniu do innych form inwestowania – oszczędność, stały zysk, brak problemów z wynajęciem- takich mieszkań wartość nie podlega obniżkom.

* Artykuł powstał we współpracy, na bazie doświadczeń i informacji z portalem www.dobryadres.pl – największy wybór kawalerek w zachodniopomorskim.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
W końcu w Szczecinie – kino samochodowe [DARMOWY POPCORN]

Bardzo na to czekałem. Kino samochodowe rodem z (h)amerykańskich filmów. Przeczytajcie poniżej całą informację (zawęziłem ją do naszego miasta). Na...

Zamknij