Tu śpi Fred
Miejsca 8

Nieoficjalny cmentarz zwierząt w Szczecinie [Nietypowe Miejsce]

Tu śpi Fred, tam śpi Markizek, a pod płotem w tym zadbanym grobie śpi Ruduś. Piękny rudy kotek, który żył 9 lat, a pochowany został w 2012 roku. Grób wygląda tak, jakby został pochowany wczoraj. Jest piękny, zadbany, a z ziemi wyrasta kwitnący właśnie wrzos.

20151010_143232

Na prawym brzegu Odry, w Szczecinie, w pobliżu elektrociepłowni, nie powiem jednak dokładnie gdzie, ponieważ nie jest to miejsce oficjalne. Znajduje się miejsce będące jednocześnie dziwne i piękne, smutne i zabawne. Nieoficjalny cmentarz zwierząt domowych. Odwiedzam to miejsce co roku, bo przyznaję, sam pochowałem tutaj swojego psa. Wtedy było tu może 5 grobów. Dzisiaj, czyli jakieś 10 lat później, jest ich tu kilkadziesiąt. Miejsce absolutnie niesamowite. Największe wrażenie robi to, że mimo, że to „tylko” zwierzęta, groby są bardzo ładne, zadbane. Większość ma tabliczki, często ze zdjęciami zwierząt. Niektóre mają nawet kamienie z wyrytym imieniem i podobizną psa, czy kota. Znaleźć tu można też liczne chomiki, króliki, a nawet papugi. Większość z tych grobów ma po kilka lat, ale nie ma najmniejszych wątpliwości, że ktoś tutaj przychodzi, odgarnia liście, podpala znicz.

20151010_143132

20151010_143203

To dowodzi tego, jak bardzo potrafimy kochać swoje zwierzęta. Jak bezwarunkową miłością je darzymy (a one nas). Niestety nie zawsze możemy to samo powiedzieć o relacjach międzyludzkich. Mam też jedną obawę, dlatego nie podałem precyzyjnego miejsca, gdzie ten cmentarz się znajduje. Ponieważ to miejsce powstało w zasadzie „na dziko” z czystej potrzeby mieszkańców. Istnieje taka możliwość, że pojawi się któregoś dnia plan zabudowy tej lokalizacji i cały teren zaleje beton pod budynek lub coś innego. Może powinniśmy mieć specjalnie wyznaczoną przestrzeń pod tego typu zagospodarowanie. Pozostawiam otwartym pytanie, czy zająć się tym powinno miasto, czy też może pojawić się powinna komercyjna inicjatywa, która odpłatnie udostępni miejsce na pochówek pupila. Potrzeba na pewno jest, co doskonale widać na zdjęciach.

20151010_143212

20151010_143325

Kot Bazyl

Kot Bazyl

20151010_143340

20151010_143415

20151010_143424

20151010_143433

20151010_143511

Czy Twoim zdaniem powinno się znaleźć miejsce w Szczecinie, gdzie pochować można zwierzęta? Czy jest to wręcz nieetyczne? Czy znasz inne takie miejsce w Szczecinie?

Zobacz również inne artykuły

 • Wojtek

  Jak najbardziej powinno takie coś powstać, nie wiem jaki to problem wydzielić małą część cmentarza centralnego lub któregoś innego na takie groby. Skoro po 10 latach jest kilkadziesiąt grobów to znaczy, że wcale nie trzeba jakichś olbrzymich przestrzeni na to. Można również wprowadzić jakąś regulację nagrobków tak, by zajęły jak najmniej miejsca.

  • Piotr Tobolski

   Widzę dwa problemy. Pierwszy jest taki, że ludzie wolą pochować psa na takim „dzikim” cmentarzu bo nie muszą za to płacić.
   Drugi i gorszy problem to jest to, że cmentarz jest uważany za jakieś święte miejsce i dla wielu ludzi grzebanie tam psów byłoby obrazą uczuć religijnych.

 • aga

  http://www.fpiec.pl/post/2015/03/03/trumnyktoredaj%C4%85nowezycie
  tak odpowiem (to samo z cmentarzami dla ludzi)

 • Rosario

  Jestem zdecydowanie za. Stereotypem jest, że chowa się tylko ludzi. Przecież dziś zwierzaki domowe są częścią naszej rodziny. Dlaczego więc zagospodarowano miejsce na pochowanie biednej, schorowanej babci, a dla ukochanego pupila tego miejsca nie ma? Przecież nie musi być to od razu jakaś przestrzeń religijna, co nie oznacza, że należy zamienić takowe miejsce w przestrzeń sacrum.

  • Karolina | e-Animalium

   To nie stereotyp. Ludzi się chowa, ponieważ zgodnie z zasadami wiary mają duszę, natomiast zwierzęta jej nie mają. Nie wiem jak to wygląda w mieście, ale u nas na wsi jest specjalne miejsce, gdzie chowamy zwierzęta. Jednak nie umieszczamy tam zdjęć zwierząt, nie kładziemy kwiatów. Pamiętamy o nich, wspominamy je, i mamy ich groby blisko domu.
   http://www.e-animalium.pl

 • Beata

  oczywiście, że powinno być takie miejsce

 • raika

  W Koniku Nowym, pod Warszawą, mieści się taki duży cmentarz dla zwierząt. Ponoć pierwszy w Polsce. Nazywa się „Psi Los”, ale nie tylko pieski są tam pochowane. W 2013 otworzono drugi cmentarz w tej samej miejscowości, bo stary się zapełnił. Na nowym jest już pochowane kilkaset (!) zwierząt. Polecam sobie wygooglować. Opłata za pochowanie zwierzęcia w nowym grobie to jednorazowy koszt 250-400, następnie 70 zł rocznie, także to nie jest jakiś niesamowity koszt. A cmentarz zadbany, dużo nagrobków z kamienia itd… Wygląda to ładnie. Skoro jest aż takie zapotrzebowanie, to myślę, że i w Szczecinie komercyjny cmentarz jak najbardziej ma swoje uzasadnienie i mógłby powstać.

 • maja

  W dzisiejszym Kurierzy jest krótkie info na ostatniej stronie :”Nielegalne grzebowisko zwierząt przy ciepowni CR Dąbska na osiedlu Majowym w Szczecinie będzie likwidowanie na początku listopada. Jak informuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz SEC, do czasu likwidacji mozliwe będzie zabranie ewentualnych pamiątek po pogrzebanych zwierzętach , po tym terminie wszystkie ślady pochówku zostaną usunięte”.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Teequilla ze Szczecina – niepotrzebna sól ani cytryna

Być może część z Was widziało już produkty firmy Teequilla, tylko nie wie, że to właśnie od tej firmy. A...

Zamknij