Jest kolejna okazja, by zmienić coś we własnej okolicy. Przedsięwzięcie skierowane jest do niedużych działań, które mają na celu uatrakcyjnienie życia w małych społecznościach i zawiązywanie kontaktów sąsiedzkich. Inicjatywa lokalna to narzędzie, w którym do wykorzystania jest pół miliona na małe inwestycje lub nawet projekty miękkie (jak np. wydarzenie). Mam nadzieję, że docelowo tego typu zadania będą mogły być realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale teraz… warto skorzytać z Inicjatywy Lokalnej i zgłosić swój projekt (albo kilka projektów). Na co można wydać te pieniądze?
Możliwości jest wiele: ogródek warzywno- zielarski w parku, ścieżka edukacyjna, potańcówka sąsiedzka, ogród/festyn sąsiedzki czy żywa biblioteka. Ogranicza nas tylko potrzeba działania w danym miejscu. To jest magia Inicjatywy Lokalnej. Powoduje dyskusje wśród małych społeczności o tym co jest potrzebne, co mogłoby uatrakcyjnić okolicę
mówi Jan Karpierz z Sektor 3 Szczecin
Czym jest Inicjatywa Lokalna?
Inicjatywa lokalna to sposób na realizację nawet najmniejszych działań wokół siebie, własnego podwórka czy sąsiadów. Dzięki połączeniu środków z Gminy i pracy społecznej inicjatorów zmiany, wspólnie wypracujesz inicjatywę dla najbliższego otoczenia. Dzięki temu każdy pomysł będzie wspólnym działaniem, które zmienia najmniejsze inicjatywy w wielkie możliwości.
Co zrobić, żeby uzyskać wsparcie?
Po pierwsze i najważniejsze trzeba sprawdzić we własnym otoczeniu co jest naprawdę potrzebne. Warto porozmawiać z sąsiadami, zrobić ankietę, sprawdzić realne potrzeby. Ja mogę chcieć kwietnik, ale po rozmowach z sąsiadami może wyjść o wiele ważniejsza potrzeba – ławki przed blokami albo stojaki rowerowe.
Po drugie trzeba zebrać drużynę! Inicjatywa Lokalna to narzędzie które zakłada współpracę mieszkańcy – Gmina. Dlatego jeśli chcemy zrobić kwietnik pokażmy co sami wniesiemy do tego działania. Może to być wolontarystyczne okopywanie roślin czy zapewnienie ogrodzenia.
Po trzecie należy wypełnić wniosek. Jako grupa lub organizacja pozarządowa wypełniamy wniosek w którym pokazujemy co, gdzie, kiedy i jak chcemy zrobić. Wskazujemy naszą potrzebę (patrz po pierwsze), wpisujemy co dajemy i czego oczekujemy. Bardzo ważne jest, aby pamięć że wniosek należy złożyć min. 3 miesiące przed planowaną realizacją Inicjatywy Lokalnej.
Po czwarte odbieramy telefon. Można się spodziewać telefonu aby wspólnie dopracować wniosek, usiąść przy stole i dogadać szczegóły Inicjatywy – trzeba pamiętać, że Urząd ma swoje procedury, które musi stosować. Wnioski można składać przez cały rok.
Spotkania informacyjne Inicjatywy Lokalnej w Twojej okolicy
W tym roku Fundacja Sektor 3 zorganizuje jeszcze 4 spotkania informacyjne podczas których będzie można rozwiać swoje wątpliwości lub sprawdzić pomysły:
- 13 listopada, godzina 17.00 – siedziba Rady Osiedla Kijewo przy ul. Orlej 12 (przy wsparciu Rady Osiedla Kijewo) – Link do FB
- 19 listopada, godzina 17.00 – Dom Kultury Klub Skolwin, ul. Stołczyńska 163 (przy wsparciu DKK Skolwin) – Link do FB
- 22 listopada, godzina 17.00 – siedziba Stowarzyszenia POGODNIAK, ul. Krasickiego 6 (przy wsparciu Stowarzyszenia POGODNIAK) – Link do FB
Terminy pozostałych spotkań będą sukcesywnie umieszczane na stronie dedykowanej Inicjatywie Lokalnej www.il.szczecin.pl Tam też znajdują się pozostałe ważne informacje dot. inicjatywy.
Jak można umówić się na spotkanie?
Można również umówić się na spotkanie indywidualne w punktach konsultacyjnych:
- Sektor 3 Szczecin, al. Wojska Polskiego 63, tel: 91-350-82-99, e-mail:biuro@sektor3.szczecin.pl,
- Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, tel: 690 323 035,
Osobą kontaktową w projekcie jest Jan Karpierz z Sektor 3 Szczecin. Możecie się z nim skontaktować pod adresem e-mail: biuro@sektor3.szczecin.pl lub telefonicznie tel: 91-350-82-99