Inwestycje 23

Nowości i zapowiedzi inwestycyjne [Nowy cykl na Szczecin Blog]

Nowości gastronomiczno-handlowe na stałe zagościły na blogu. Musiałbym policzyć dokładnie, ale na pewno w od początku istnienia bloga opublikowanych zostało już kilkadziesiąt wpisów na ten temat. Jest to najpopularniejsza seria wpisów na moim blogu.

Z kolei nowe publikacje w dziale „Inwestycje w Szczecinie” są równie popularne, dlatego też postanowiłem, że regularnie (co miesiąc) na Szczecin Blog będzie ukazywać się obszerna publikacja z cyklu „Nowości i zapowiedzi inwestycyjne w Szczecinie”. Publikacje zaplanowane są na pierwszą połowę każdego miesiąca.

Temat inwestycji jest bardzo obszerny – z jednej strony mamy inwestycje realizowane przez miasto, te najbardziej spektakularne (widowiskowe), jak i te najbardziej potrzebne m.in. modernizacje drogowe. Z drugiej strony mamy szereg inwestycji prywatnych: nowe hale produkcyjne, zakłady pracy, aż w końcu budownictwo mieszkaniowe.

Do „Nowości i zapowiedzi inwestycyjnych” udało mi się pozyskać partnera cyklu – serwis Hiponet.pl zajmujący się kredytami hipotecznymi. Też się dobrze składa, bo pewnie w przeciągu kilkunastu miesięcy temat ten będzie dla mnie bardzo aktualny.

hiponet.jpg

Ze strony serwisu Hiponet.pl w pracach nad wpisami w ramach współpracy pracuje ze mną Robert Wasilewski, którego możecie poznać poniżej:

robert-wasilewski

Robert Wasilewski

Ekspert z zakresu finansowania nieruchomości i kredytów hipotecznych. Autor bloga HipotecznyBlog.pl oraz założyciel portalu Hiponet.pl – największego serwisu internetowego o kredytach hipotecznych w Polsce wyróżnionego prestiżową nagrodą Jakość Roku. Autor licznych rankingów i komentarzy o finansowaniu nieruchomości dla radia, prasy i telewizji.

Z bankowością związany od 15 lat. Doświadczenie zdobywał podczas pracy bankach (jako doradca kredytowy, szef oddziału banku) oraz ogólnopolskiej firmie doradztwa finansowego jako członek zarządu.

Ekspert z zakresu finansów zachodniopomorskiego portalu ZegarBiznesu.pl. Były wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu bankowości i finansowania nieruchomości w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu oraz Zachodniopomorskim Uniwersytecie.

Zdecydowałem, że oprócz nowości i zapowiedzi inwestycyjnych w każdym artykule poruszany będzie temat przewodni. Dodatkowo co dwa tygodnie ukazywać się będą dedykowane wpisy dotyczące inwestycji mieszkaniowych, kredytów hipotecznych i różnych zagadnień związanych z kupnem nieruchomości.

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Potrzebny jest drugi obiekt tej organizacji – miałby on powstać w bardzo bliskim sąsiedztwie Jasnych Błoni, w okolicy ulic Tuwima oraz Moniuszki. Inwestycja w chwili obecnej jest w fazie projektowej, firma IDS Architekci przygotowała propozycje wizualizacji. Projekt charakteryzuje lekkość, przestronność i nowoczesność.

Oprócz powierzchni przeznaczonych na składowanie dokumentów, zaplanowane zostały przestrzenie ekspozycyjne. Znajdować się będą pod ziemią, bo w warunkach sztucznego oświetlenia najłatwiej jest zorganizować wystawy.

Obecny budynek Archiwum Państwowego miałem okazję zwiedzać w ramach zeszłorocznej Nocy Muzeów

Jesteśmy głodni sztuki – Noc Muzeów 2014 [fotorelacja]

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Wizualizacje autorstwa firmy IDS Architekci

Jak zmieni się okolica Urzędu Miasta?

Obecnie remontowany budynek Urzędu Miasta to nie jedyne zmiany, jakie czekają ten obszar w niedalekiej przyszłości. Wprawdzie dopiero w 2018 roku, ale Plac Armii Krajowej ma zostać gruntownie zmodernizowany. Wcześniejsze plany, które zakładały wymianę nawierzchni i modernizację fontanny, zostały rozszerzone.

Inwestycja ma kosztować dwa razy więcej, około 3 mln złotych. Najbardziej rewolucyjną zmianą ma być likwidacja znacznej liczby miejsc parkingowych, mają pozostać tylko te przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi. Mam nadzieję, że to miejsce będzie jak najbardziej przyjazne, w chwili obecnej ilość samochód wręcz odstrasza.

urzad-miasta-plac-armii-krajowej-01

Co dalej z budynkiem TVP przy ul. Niedziałkowskiego?

Wszystko wskazuje na to, że budynek TVP czeka jednoznaczny los. Kolejne próby sprzedaży obiektu nie przyniosły skutku, dodatkowo całej sprawie nie pomaga stanowisko Straży Pożarnej. Nie zezwalają na użytkowanie budynku ze względów bezpieczeństwa (od drugiego piętra wzwyż). Firmy, które tam funkcjonują powoli się wyprowadzają.

Budynek na pewno w jakimś stopniu jest symbolem miasta, znakiem dawnych czasów, ale gdyby zniknął z widoku na horyzoncie Szczecina, nie płakałbym. Myślę, że teren jest dość atrakcyjny i w to miejsce doczekalibyśmy się godnego zastępcy.

Budynek TVP na horyzoncie - autor zdjęcia: Agata Wołyńska

Budynek TVP na horyzoncie – autor zdjęcia: Agata Wołyńska

Kamienica przy Centrum Galaxy na sprzedaż

Na pewno kojarzycie mocno nadgryzioną zębem czasu kamienicę znajdującą się się przy ulicy Malczewskiego, w najbliższym sąsiedztwie Centrum Galaxy. W chwili obecnej przygotowywana jest procedura przetargowa, która umożliwi sprzedaż budynku. Konserwator zabytków ma ustalić przeznaczenie kamienicy – innymi słowy, co nabywca będzie mógł w niej zrobić po zakupie.

Według szacunków koszt renowacji wyniósłby nawet 4 mln złotych, a miasto nie ma takich funduszy na ten cel. Zastanawiam się, co się stanie z tym budynkiem – czy może nowy właściciel zrobi tam gabinety medyczne (podobną sytuację mieliśmy naprzeciwko szpitala na Arkońskiej). A może ktoś pokusi się o bardziej odważną wizję i kamienica będzie stanowiła część większego obiektu. Przykłady z innych miast pokazują, że takie wyjście jest jak najbardziej możliwe

Wizualizacja rozbudowy

Wizualizacja rozbudowy

Rower miejski – co czeka nas w przyszłym roku?

Rozbudowa systemu roweru miejskiego staje się faktem. Zapadły decyzje, które dają pewność, że w 2016 roku rower miejski zostanie znacznie rozbudowany. Bike_S na pewno pojawi się na prawobrzeżu, ostateczna liczba nowych stacji jest zależna od finansowania unijnego. W planach jest 130 nowych stacji, a na drogach ma się pojawić ponad 1400 nowych rowerów. Łącznie ma to kosztować 12 mln złotych.

Patrząc na obecną ilość rowerów i stacji, śmiało można powiedzieć, że jest to rewolucja. Szczecińskim Bike_S ma szansę stać się drugim największym systemem wypożyczalni rowerów miejskich w naszym kraju.

spacer-szczecin-zdjecia-2014-02-6

Co słychać na budowach? A co jest w planach?

W tej części chcę Wam przybliżać, co się dzieje na poszczególnych placach budowy w naszym mieście. Kolejność zupełnie przypadkowa, jest to oczywiście wybór. Docelowo chciałbym, by w tych zestawieniach pojawiały się wszystkie inwestycje realizowane w naszym mieście – na pewno jest to wymagające zajęcie, ale początki z analogicznym cyklem z gastronomią były równie ciężkie.

INWESTYCJE BIUROWE
 • Szczecin Odra Park – opornie idzie ta budowa. Rozbiórka starych budynków zapowiadana była już na zeszłoroczne wakacje, minął prawie rok, a obiekty nadal stoją. Na budowie niewiele się dzieje, pojawiły się banery z wizualizacjami. Inwestycja ma zostać ukończona w 2019 roku.
 • Storrady Park Offices – prace trwają, według informacji budynek ma być ukończony do końca półrocza tego roku. Niestety nie udało mi się uzyskać żadnych informacji na temat najemców nowego biurowca.
 • Kosmos Art & Business Center – prace nad nowym budynkiem są już na ukończeniu, według planów miało to nastąpić w marcu tego roku. Kino Kosmos ma być remontowane do czerwca, ciekawi mnie, czy ten termin zostanie dotrzymany.
 • Eko Park Szczecin – wiele osób zapomniało już pewnie o tej inwestycji. Nawet serwis urbanity.pl informuje, że inwestycja jest „zarzucona”. U zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich, Dąbrowskiego oraz Szyrockiego ma powstać kompleks biurowy składający się z trzech obiektów. Niedawno jednak inwestor pozyskał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.
eko-park-szczecin
eko-park-szczecin-02
INWESTYCJE DROGOWE
 • Zachodnia obwodnica Szczecina – olbrzymia inwestycja o długości 50 km według szacunków ma kosztować kilka miliardów złotych. Ma łączyć Kołbaskowo z Policami. Wg GDDKiA miałaby powstać do 2028 roku. W chwili obecnej planów finansowania tej inwestycji nie znajdziemy w żadnym rządowym dokumencie. Temat ciągnie się od lat, ciekawe, czy za życia naszego pokolenia doczekamy się ZOŚki.
 • Remont ulic Narutowicza oraz Potulickiej – w chwili obecnej termin oddania prac to wrzesień 2015, choć nieoficjalnie mówi się, że tramwaje mogą pojechać wcześniej. Inwestycja jest mocno opóźniona.
 • Dojazd do Starej Rzeźni – miasto zapowiedziało, że poprawi drogę dojazdową do Starej Rzeźni i Portu Jachtowego w okolicach czerwca tego roku.
 • Remont ulicy Warcisława – od marca ta ulica jest zamknięta. Remontowana będzie nawierzchnia i chodniki, mają pozostać dwa pasy ruchu dla samochodów. Nowością mają być udogodnienia dla rowerzystów – pas ruchu pod górę oraz ścieżka rowerowa. Pojawią się również zatoki autobusowe dla linii 69. Koniec inwestycji przewidziany jest na okres wakacyjny tego roku.
 • Przebudowa skrzyżowania ulic Floriana Krygiera i Granitowej – budowa ma ruszyć w 2017 roku, w chwili obecnej podpisana jest umowa na przygotowanie odpowiednich dokumentów, które pozwolą na staranie się o dofinansowanie unijne. Firma ma na to opracowanie 7 miesięcy.

KOMUNIKACJA
 • Zajezdnia Pogodno – inwestycja jest warta ponad 135 mln zł. Do tej pory prace koncentrowały się na robotach wewnątrz, teraz widać już efekty również od strony al. Wojska Polskiego. Zamontowany został już szkielet hali, w której będą stały tramwaje. Inwestycja ma być ukończona w drugiej połowie przyszłego roku.
 • Szczeciński Szybki Tramwaj – ukończone zostały prace związane z budową nowej trasy tramwajowej. Pozostały tylko odbiory techniczne. Informacja cieszy, ale nie do końca… Jedno to ukończenie inwestycji, a drugie to kiedy tramwaje pojadą po nowych torach. Modernizacja torowisk na Gdańskiej ma jeszcze potrwać, nowy termin ukończenia inwestycji to 15 czerwca br. Nieznany jest też termin oddania nowej pętli autobusowo-tramwajowej przy ulicy Turkusowej. Pewnie kilka miesięcy jeszcze poczekamy.
 • Tablice SZR – czyli te tablice, które wyświetlają informacje na temat sytuacji na drogach. W najbliższym czasie mają zostać wprowadzone małe poprawki, natomiast na nowy wygląd tablic jeszcze pewnie poczekamy. Kod źródłowy oraz dane wyjściowe również w chwili obecnej nie mogą być udostępnione.

Warta uwagi jest też inwestycja związana z oświetleniem miasta. Szczegółów dowiecie się w tym filmie.

INNE
 • Przebudowa dworca PKP – roboty idą zgodnie z planem. W chwili obecnej całkowicie rozebrany jest peron czwarty, na peronie nr 3 wymieniana jest nawierzchnia, renowacji w końcu doczekał się mur oporowy, trwa również budowa nowej kładki nad torami. Prace muszą być ukończone do końca roku, by dofinansowanie zostało poprawnie rozliczone.
 • Dom Marynarza – bardzo możliwe, że budynek przy ul. Matejki zostanie wyburzony. Uniwersytet Szczeciński planuje stworzenie tam obiektu dydaktycznego – znaleźć się ma tam germanistyka i skandynawistyka.
 • Namiot Opery na Zamku – do końca roku Opera na wrócić na swoje dawne miejsce, czyli na Zamek Książąt Pomorskich. Ciekawi mnie, co dalej stanie się z tymczasowym namiotem znajdującym się przy ul. Energetyków. Czy będzie on rozebrany, a może znajdzie nowego właściciela? Jeśli nie i konstrukcja zniknie, to jakie są plany wobec tego terenu?
 • Port Jachtowy – prace nad częścią wodną są już praktycznie zakończone, teraz trwają wykończenia związane z częścią naziemną. Warto przypomnieć, że inwestycja ma olbrzymie opóźnienie w realizacji – według planu ten etap Portu Jachtowego miał być gotowy przed finałem regat Tall Ships Races 2013. Okazuje się, że są wątpliwości, czy z pracami wykonawca zdąży przed tegorocznym świętem żagli. A co z kolejnym etapem? Na razie nie wiadomo… Jeszcze trochę poczekamy nim będzie to wyglądać jak na filmie poniżej.
 • Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego – o potencjalnych lokalizacjach tej organizacji mówiło się już dużo. Zastanawiano się nad kupnem biurowca Lastadia od SGI, nad budową własnego budynku na tyłach filharmonii lub nad innymi lokalizacjami. Teraz pod uwagę brana jest również zaadoptowanie powierzchni byłej przychodni znajdującej się przy ul. Piłsudskiego (dawna ul. Mariana Buczka). Co ciekawe obecna powierzchnia obiektu jest zbyt mała, więc konieczna będzie również rozbudowa.

Na co czekamy?

W tej sekcji chcę pisać o inwestycjach, na które bardzo długo czekamy i nie mogą coś „ruszyć z kopyta”. Na nie też najbardziej czekam, z różnych względów (nie tylko chodzi o czas oczekiwania).

 • Hanza Tower – nie wiem, co myśleć na temat tej inwestycji, ale ostatnie wieści z wyborcza.biz nie wróżą dobrze. Hanza Tower nie jest wymieniana wśród kluczowych inwestycji spółki. Wygląda na to, że przed wakacjami zostanie oddany Hotel Dana, a na sam wieżowiec jeszcze poczekamy. A może powstanie po prostu coś dużo niższego?
 • Grand Park Rusałka – na początku roku hucznie ogłoszono, że w końcu rusza budowa tego kompleksu hotelowego. I od tego czasu cisza, zarówno na budowie, jak i w mediach. Według planów hotel miał być ukończony za dwa lata. Obiekt ma mieć cztery gwiazdki. Ma znaleźć się tam restauracja, sale konferencyjno-bankietowe, 25 pokoi gościnnych, dwa apartamenty oraz mały kompleks spa. Całość ma kosztować 10 mln złotych, według zapowiedzi budowa ma się rozpocząć lada dzień.
 • Aquapark na Gontynce – miasto wycofało się ze współpracy z firmą Investement Support, która miała pomóc w przygotowaniu do realizacji inwestycji. Okazało się, że oczekiwania miasta są co do zakresu współpracy były zupełnie odmienne. Szkoda, że zajęło to rok, a nadal nie wiemy co dalej z tą inwestycją. Rozważana jest nawet rozbudowa Floating Areny.

Czy w Szczecinie dużo się buduje?

Na to pytanie dość trudno odpowiedzieć, bo trzeba przyjąć jakiś współczynnik, według którego będziemy porównywać do analogicznych okresów w przeszłości. Od wielu lat na forum Skyscrapercity co miesiąc publikowane są zestawienia dotyczące żurawi na placach budowy (link do tematu). W chwili obecnej w Szczecinie znajduje się 58 żurawi. Najwięcej znajduje się na inwestycji TBS przy ulicy Pelikana (4) oraz przy Hanza Tower (sic!), Alsecco (ul. Cukrowa) i SGI (inwestycja przy ulicy żniwnej) – po 3 żurawie. Dla porównania w grudniu 2014 w Szczecinie było 66 żurawi.

zurawie-szczecin-2015.jpg-01-2

Developerzy w Szczecinie

Oprócz cyklu nowości inwestycyjnych na blogu będą pojawiać się co dwa tygodnie wpisy poświęcone inwestycjom mieszkaniowym, kwestiom związanym z jego zakupem, wnioskowaniem o kredyt, programowi MdM i innych pochodnych. Na początek chciałbym Wam przedstawić listę wszystkich developerów, którzy realizują inwestycje mieszkaniowe w naszym mieście. Skupiam się jedynie na inwestycjach realizowanych w Szczecinie lub w najbliższej okolicy.

 • Noraco – osiedle Podbórzańska na Warszewie,
 • Modehpolmo – osiedle za Sterem, osiedle domków czterorodzinnych „Przygodna Park”, obiekt Fabryka przy al. Wojska Polskiego. W planach są kolejne etapy osiedla „Za Sterem”.
 • Tomaszewicz Development – developer, który wybudował Galerię Północ. W chwili obecnej realizowana jest sprzedaż mieszkań na Osiedlu Glinki.
 • Calbud – chyba najbardziej prężnie działający szczeciński developer. Aktualnie realizuje: Kamienica Vossa (ul. Swarożyca), Wiśniowy Sad, Zielona Przystań (Polskich Marynarzy).
 • Amber Nieruchomości – osiedle Małe Błonia,
 • Neptun Developer – inwestycja mieszkaniowa przy Krzywoustego 14, zespół willi Nowowiejska (Bezrzecze), Dolina Słońca (Bezrzecze).
 • Gryf Development – Osiedle Brzeziny (Warzymice/Przecław,
 • Siemaszko – Osiedle Polonia (trwa budowa kolejnych budynków), Pelikana (Warszewo), Hrubiewszowska.
 • Vastbouw – Natural Park (Warszewo), Osiedle Miodowe (okolice Głębokiego), Osówka (Osów), Maciejkowe Wzgórze (Warszewo).
 • Osiedle Pionierów – zespół budynków przy ulicy Potulickiej oraz Sowińskiego.
 • Alhome Development – Osiedle Domów Słoneczne Wzgórza (ul. Górna).
 • Comfortime Developer – Osiedle Cztery Ogrody.
 • Real Capital – Park Ostrowska.
 • Arconia Invest – w Szczecinie oferuje lokale użytkowe przy ulicy Arkońskiej – naprzeciwko szpitala.
 • Baltic Group – III etap Osiedle Pistacjowe (Zdroje), Krzekowo (zabudowa bliźniacza).
 • Alsecco – Nowa Cukrownia
 • Caro Development – Zaciszna Mierzyn, w planach jest inwestycja przy ulicy Szerokiej – planowany start: sierpień 2015.
 • Graz Developer – Osiedle Dąbrówki (Stołczyn), Osiedle Gruszkowe (Wołczkowo), Nad Miedwiem (Żelewo).
 • Juwis – Park Kresowa (ul. Kresowa) – planowany koniec ukończenia inwestycji: październik 2015.
 • Akropol – osiedle przy Folwarku (Skarbimierzyce), pierwszy etap przewiduje powstanie jednego bloku mieszkalnego z 33 mieszkanami.
 • Eurocapital – przy ul. Harnasiów, planowany termin ukończenia I etapu: 2015.
 • ArtBud – inwestycja przy ul. Dunikowskiego, budynek mieszkalny przy ul. Limby (Warszewo). W planach jest inwestycja w Dołujach – sześć domów jednorodzinnych przy ul. Daniela.
 • HandWit – Tracka 69, Osiedle Domów (Wołczkowo), Osiedle Mierzyn (ul. Grafitowa).
 • Sanixtur – Osiedle Kapitanów – III etap.
 • Jedynka SA – Osiedle Majowe (ul. Andrzejewskiego, ul. Iwaszkiewicza, ul. Wierzyńskiego.
 • E.Dom Developer – Słoneczna Polana (Bezrzecze).
 • TLS Developer – Słoneczna Przystań w Siadle Dolnym pod Szczecinem (sprzedaż II etapu).
 • Murbud Invest – osiedla mieszkaniowe przy ul. Żyznej.
 • Steed – ulica Owocowa, Pod Sześcioma Lipami (ul. Hoża).
 • Ronson – Osiedle Panoramika (Warszewo),
 • Eko Home Invest – Osiedle Wrzosowe (Pucice).
 • Wąsowicz – Smocza (Podjuchy).
 • Grupa Best – ul. Mickiewicza (Pogodno), ul. Zaciszna (Warzymice), ul. Firlika (Śródmieście), ul. Emilii Plater (Śródmieście), ul. Milczańska (Pomorzany).
 • Soko – Osiedle Nad Strymykiem I, Osiedle Nad Strymykiem II, Osiedle Zielona Górka (Wołczkowo).
Wizualizacja budynków mieszkalnych nowej inwestycji Alsecco przy ulicy Cukrowej

Wizualizacja budynków mieszkalnych nowej inwestycji Alsecco przy ulicy Cukrowej

Za półtora tygodnia ukaże się obszerny wywiad z Robertem Wasilewskim. Rozmawiać będziemy o inwestycjach mieszkaniowych oraz kredytach hipotecznych.

Jeżeli potrzebujecie informacji, czy pomocy związanych z kredytami możecie bezpośrednio kontaktować się z Robertem
Kontakt z Robertem Wasilewskim z Hiponet.pl:
tel. kom. 662 240 201
e-mail: robert.wasilewski@hiponet.pl

Zdjęcie na początku wpisu pochodzi ze strony Szczecin się zmienia na Facebooku

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na Bulwarze Piastowskim staną dwa kolejne lokale gastronomiczne

Na Bulwarze Piastowskim lokale Stockholm oraz Greek Ouzeri będą niedługo miały nowych sąsiadów. W chwili obecnej planowane są dwa nowe...

Zamknij