Inwestycje 1

W Szczecinie będą inteligentne kosze na śmieci? Będzie to pierwsze wdrożenie w Polsce

Tak, dobrze czytacie. Jest ogromna szansa na to, że Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce będzie miało inteligentne kosze na śmieci. Poinformował o tym Damian Lachowski z Lepszego Szczecina na swoim Facebooku.

Za wdrożenie ma odpowiadać firma EcoBins, która opracowała czujniki wraz z oprogramowaniem do inteligentnego zarządzania odpadami. Na czym dokładnie ta inteligencja ma polegać?

Czytamy dalej u Damiana Lachowskiego:

Chodzi o to, że w pojemniku umieszcza się czujnik, który informuje o bieżącym napełnieniu kosza (podaje wartość procentową w czasie rzeczywistym), jego przewróceniu i/lub pożarze. Strona IT pozwala na monitorowanie stanu napełnienia i innych wskazań poprzez widok mapy.
Oczywiście dzięki temu możemy też generować wiele raportów, które dają twarde dane nt. zapełnienia. Dzięki temu można tworzyć interwały, planować trasy przejazdu śmieciarek oraz reagować tam gdzie jest to potrzebne. Oszczędność pojawia się prawie na każdym kroku. Program sam może generować najkrótszą trasę przejazdu i unikać wizyt ciężkiego sprzętu na zatłoczonych, małych ulicach, itd.

W pierwszym etapie inwestycji (plan pilotażowy) planowane jest ustawienie kilkunastu pojemników testowych (moduł można podłączyć do standardowych koszy). Staną one prawdopodobnie przy al. Niepodległości oraz na Rynku Siennym.

Tak wygląda sensor EcoBins. Źródło: www.facebook.com/EcoBinsPL

Tak wygląda sensor EcoBins. Źródło: www.facebook.com/EcoBinsPL

„No jak to tak? Moje pieniądze pójdą na takie coś?”

Spokojnie, hold your horses. Okazuje się, że za pierwsze wdrożenie zapłaci producent.

Trzymam mocno kciuki za ten projekt, w szczególności, że takie wdrożenia są dość skomplikowane i jak widać trudne w obsłudze. Spójrzcie na system zarządzania komunikacją miejską – mam tu na myśli bilety elektroniczne, biletomaty, tablice wyświetlające czas przyjazdu autobusów i tramwajów. Są duże opóźnienia i system nadal nie działa, tak jak powinien.

Oby tu było inaczej!

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rzeźnik z Niebuszewa znów inspiruje

Powstaje kolejny film inspirowany przerażającą historią rzeźnika z Niebuszewa. "Szczecin nocą" to thriller w reżyserii Janusza Bojańskiego, którego akcja w...

Zamknij