Biznes 0

Na co komu ten coworking? Czy przestrzenie wspólne do pracy to dobry pomysł?

Podobno coworking to miejsce, w którym buduje się społeczność biznesową. Jest to przestrzeń do wspólnej pracy, gdzie jednak każdy na co dzień może skupić się na swoich zadaniach – przy własnym biurku, we własnym zakresie. Czy to faktycznie jednak działa? Sprawdźmy.

Mimo, że pomysł na taki model pracy pojawił się znacznie wcześniej, to uznaje się, że pierwszy coworking powstał w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Idea ta szybko rozrosła się w większych miastach, zarówno w USA jak i Europie, stopniowo zyskując na popularności także w Polsce. Hasło “coworking” pojawiło się w polskiej Wikipedii dopiero w 2012 roku, bo od mniej więcej dwóch-trzech lat coworking mocno się u nas rozwija. Jednak w porównaniu do innych krajów jesteśmy tutaj jeszcze stosunkowo małym rynkiem. Największym skupiskiem biur tego typu jest oczywiście Warszawa i województwo mazowieckie.

“Biurka na wynajem” cieszą się coraz większym powodzeniem, z każdym rokiem zdobywając kolejnych zwolenników. Z raportu “2016 Coworking Outlook” przygotowanego przez deskmag.com oraz coworkaholic.com wynika, że w 2015 roku z coworkingu korzystało aż ponad pół miliona osób na świecie.

Business Link Szczecin podczas swoich pierwszych urodzin.

Business Link Szczecin podczas swoich pierwszych urodzin.

Według prognoz, liczba użytkowników w tym roku ma wzrosnąć o około 50%, aby w 2017 roku przekroczyć milion. Taki rodzaj pracy wybiera coraz więcej freelancerów (informatyków, grafików, dziennikarzy) oraz rozpoczynających działalność startupów.

Podczas konferencji “Coworking Unconference Conference”, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku, officenomads.com przeprowadziło badanie ankietowe, które wykazało, że praca w coworku wpłynęła pozytywnie na sukces biznesowy 67% ankietowanych, natomiast 89% użytkowników czuje się dzięki takiej pracy po prostu szczęśliwszych.

Strefa coworkingowa w Lastadia Office

Strefa coworkingowa w Lastadia Office

Fenomen coworkingu

Na czym więc polega fenomen takiej popularności coworkingu? Wyobraźmy sobie że prowadzimy własny biznes. Nie ważne czy nasza firma jest mała i młoda, dopiero rozpoczynamy swoją działalność, czy też pracujemy jako samozatrudnieni, będzie nam ostatecznie zależało na podobnych rzeczach. Są to odpowiednie warunki do pracy, minimalizacja kosztów, pozyskanie nowych klientów, rozwoju firmy oraz ulepszanie oferowanych produktów i usług.

Tutaj właśnie z pomocą młodym przedsiębiorcom przychodzą biura coworkingowe, które przestały już być jedynie miejscem do pracy, a stały się swojego rodzaju świątyniami przedsiębiorczości kształtującymi kulturę “robienia biznesu”.

after-party-szczecin-coworking

Co można więc zyskać poprzez bycie częścią tej kultury?

Miejsce do pracy – zamiast wynajmować biuro lub pracować w warunkach domowych, co z reguły bywa mało efektywne i rozpraszające (szczekający pies sąsiada, dzieci czy niewygodna kanapa), można zdecydować się na wynajem biurka, w otoczeniu inspirujących osób również rozwijających własne firmy.

Coworkingi mają najczęściej nowocześnie urządzone i wyposażone przestrzenie, zaprojektowane pod względem układu i funkcjonalności pomieszczeń, a nawet kolorów. Są także dobrze ulokowane na mapie miasta, często w modnych biurowcach, dzięki czemu możesz pochwalić się prestiżową lokalizacją i bez wstydu przyjąć gości w swoim miejscu pracy. Wiele z nich daje Ci także olbrzymią elastyczność pracy, poprzez nieograniczony dostęp 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Oszczędność – dzięki coworkom nie musimy decydować się na wynajem całego lokalu, który sporo kosztuje (szczególnie w dobrej lokalizacji) i nierzadko wiąże się z długoterminowymi zobowiązaniami. Często biura coworkingowe poza biurkiem do pracy, oferują także cały wachlarz dodatkowych udogodnień takich jak np. szybki internet, darmowa kawa, drukarka, obsługa recepcyjna, odbiór korespondencji, wirtualny adres, sale na spotkania, wspólne przestrzenie relaksacyjne i wiele więcej. Usługi dodatkowe często zawarte są w cenie biurka, co mocno obniża koszty prowadzenia firmy.

Wszystko co jest potrzebne dla firmy zostało skondensowane w jednym miejscu! Cena miesięcznego pakietu jest atrakcyjna, a przestrzenie do pracy ciekawie zagospodarowane.
mówi Michał Stęplewski, wynajmujący biurko w szczecińskim Business Linku

business-link-szczecin-03-2

Nowe umiejętności i szybszy rozwój firmy – niektóre biura coworkingowe w ramach abonamentu lub dodatkowo, organizują dla swoich klientów cykliczne szkolenia i warsztaty pozwalające zdobyć nową wiedzę z zakresu prowadzenia firmy, umiejętności miękkich czy marketingu – wprost od specjalistów. Podczas różnego rodzaju spotkań można także wysłuchać historie sukcesów i porażek innych biznesmenów, poznać ich i nierzadko otrzymać wartościową, indywidualną poradę.

Wspólna praca w jednej przestrzeni to także niepowtarzalna okazja do uczenia się od innych. Obserwując jak pracują, rozwijają się, planują działania i rozmawiają z klientami możesz wiele zyskać i usprawniać swoje własne działania. Nie ma też nic złego w prośbie o pomoc – wiele osób chętnie podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem i pomoże ocenić pomysł biznesowy.

Technopark Pomerania

Technopark Pomerania

Dzięki Business Link wyjechaliśmy także do Londynu na program akceleracji globalnej Ready to Go. Wyjątkowa lokalizacja komfortowe warunki pracy, dobre wsparcie i możliwość uczestnictwa w szkoleniach, gdzie można dostać dodatkową wiedzę, wpłynęły na dynamiczny rozwój mojej firmy.
przyznaje Jan Filipowiak, szef firmy Pixel Legend, która rozwija się w Business Link Szczecin od samego początku jego istnienia.

Networking (nowe kontakty) – Coworking to idealne rozwiązanie dla osób, które zamiast pracy w samotności, wolą otaczać się pobudzającymi, kreatywnymi umysłami i efektywnie pracować. To świetne miejsce na wspólne dyskusje, zbieranie uwag i poszukiwanie inspiracji do dalszych działań. Możesz tu poznać potencjalnych partnerów biznesowych, pracowników, inwestorów lub po prostu ciekawych ludzi, z którymi warto spotkać się także po pracy. W badaniu officenomads.com aż 82% osób stwierdziło, że coworking wpłynął znacznie na rozrost ich sieci kontaktów biznesowych, natomiast 80% przyznało, że zwraca się do społeczności po pomoc lub doradztwo.

Nowi klienci – w przestrzeni coworkingowej bliskie otoczenie wielu osób reprezentujących różne branże sprzyja także wzajemnej wymianie zleceń i kontaktów biznesowych. Może się zdażyć, że będziesz miał pod ręką prawnika, projektanta, programistę czy innego specjalistę. Nigdy nie wiesz, kto stanie się Twoim potencjalnym klientem, poleci Twoje usługi lub poda kontakt do odpowiedniej osoby, która może Ci pomóc. Biura coworkingowe często promują także działalność firm w nich funkcjonujących. Z kolei Business Link jako ogólnopolska i największa w europie sieć coworków, daje także możliwość promowania swojego biznesu w skali kraju.

W Business Link Szczecin odbywają się liczne wydarzenia - tutaj na zdjęciu Social Media Czwartek

W Business Link Szczecin odbywają się liczne wydarzenia – tutaj na zdjęciu Social Media Czwartek

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Kultura coworku w Szczecinie

W Szczecinie znajdziemy obecnie cztery podmioty oferujące możliwość pracy w przestrzeni coworkingowej: Business Link, Inkubatory AIP, Technopark Pomerania i Coworking Szczecin (oraz dodatkowo nieco inny cowork w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, w którym pracują za darmo wyselekcjonowane projekty).

Z ich usług można skorzystać już od 150 zł miesięcznie, jednak cena mocno zależy od zawartości abonamentu, lokalizacji, czy swobody dostepu. W Business Linku skorzystamy z całego pakietu różnych usług za 500 zł od osoby, a w Technoparku za 349 zł. Coworking Szczecin oferuje natomiast swoje biurka w cenie 330zł, a InkubatoryAIP już za 150 zł.

Czy model wspólnej pracy sprawdza się również w naszym mieście? Jak najbardziej! Business Link od początku 2015 roku odnotował ponad 150% wzrostu. Faktem stało się, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera taki model pracy, także w Szczecinie i szybko dostrzega jego zalety:

Dostępność biura 24 godziny na dobę oraz lokalizacja jest dla mnie najważniejsza, dlatego właśnie wybrałem Business Link. Jest tu także wiele atrakcyjnych dla mnie firm z którymi w przyszłości można podjąć współpracę.
mówi Marcin Kowalik, który pracuje w marketingu oraz branży IT i pojawia się w biurze 2-3 razy w tygodniu pomiędzy podróżami służbowymi.

Inni użytkownicy takich biur uważają, że faktycznie wspólna praca daje im łatwiejszą możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych i sprzyja integracji. Twierdzą też, że nie bez znaczenia jest zespół obsługujący dany cowork – żywa, młoda i zaangażowana grupa, która odpowiednio animuje społeczność, sprawia że miejsce jest bardziej inspirujące.

Jak najbardziej zgadza się z tym także Maciej Monkiewicz, Manager Business Link Szczecin.

Najważniejszy w kulturze coworkingu jest brak barier komunikacyjnych, które prędzej czy później pękają. Firmy pracujące w jednej przestrzeni działają jak swojego rodzaju konsorcjum – wspólni klienci i wspólne projekty sprawiają, że łatwiej jest im rozwijać się w takim środowisku, niż w tradycyjnych przestrzeniach biurowych.

businesslink-szczecin-lastadia

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Business Link wprowadził niedawno także ofertę Easy Cowork, umożliwiającą elastyczne korzystanie z coworkingu w systemie “Płacisz za tyle wejść ile potrzebujesz i wykorzystujesz kiedy chcesz!”. Dzięki temu można otrzymać dostęp do miejsca pracy np. na 1 dzień, lub w pakietach 10-dniowych.

To klienci mówią nam czego potrzebują, a my tylko staramy się im to zapewnić.
dodaje Maciej Monkiewicz

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczecin to miasto z ogromnym potencjałem – jeśli dzięki naszej pracy jakkolwiek przyspieszy – brawo my! [wywiad]

Mają rozmach. Poznałem ich przy Inspiration Day Show - mieliśmy okazję współpracować przy tym wydarzeniu. Impreza okazała się dużym sukcesem,...

Zamknij