Dobiegła końca IX edycja Przystanku Sukces – biznes w Szczecinie się opłaca. Celem konkursu było zachęcenie młodych ludzi do pozostania w Szczecinie, wiązania kariery zawodowej z naszym miastem oraz do zakładania własnych firm. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie biznesplanu dotyczącego własnego pomysłu na działalność gospodarczą w Szczecinie.
Przystanek Sukces w liczbach
Liczba złożonych projektów (kategoria – młodzież do 18 roku życia) – 60
Liczba złożonych projektów (dorośli) – 14
Liczba zorganizowanych szkoleń z zakresy zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej dla uczestników projektu – 6
Liczba uczestników szkoleń – 265
Liczba odwiedzonych firm w ramach Wizyt-Inspiracji – 9
Liczba uczestników projektu, którzy wzięli udział w Wizytach-Inspiracjach – 88
Kto wygrał w tym roku?
Kategoria I: młodzież do 18 roku życia
I miejsce Julia Łubowska i Aleksandra Kaczmarek
Ceglofer
Działalność firmy to produkcja, sprzedaż i montaż bezprzewodowych grzejników elektrycznych wbudowanych w cegłę o wymiarach 90x70x20 cm. Grzejniki są sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, która jest dostępna na smartfony oraz tablety posiadające system Android, IOS, Windows Phone.
Kategoria II: osoby powyżej 18 lat, studenci, absolwenci lub inne osoby chcące
założyć własną firmę
Wyróżnienie – Joanna Białowąs
Geometria Krajobrazu
Geometria krajobrazu to firma stworzona z myślą o klientach, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat ogrodnictwa, aby zaszczepić w nich pasję upiększania swojego otoczenia w ogrodach, w domach czy w pracy. Projekt zakłada usługi w zakresie architektury krajobrazu – projektowanie zieleni, sprzedaży arcydzieła, tj. wykonywaniem spersonalizowanych obrazów o geometrycznych wzorach techniką string art oraz pisania artykułów na portale ogrodnicze.
Miejsce III – Paweł Brzozowski
Sedina Bus
SEDINA BUS, to firma transportowa, która będzie się zajmować przewozem osób na trasach międzynarodowych pojazdami samochodowymi. Głównym przedmiotem działalności firmy będzie prowadzenie przewozu osób na trasie Szczecin-Lwów, Lwów-
Szczecin- ogromne zainteresowanie takimi przejazdami spowodowane jest dużą migracją do Polski osób z Ukrainy. Nazwa jest ściśle powiązana historycznie, z miejscem wykonywania działalności, Szczecinem. Kursy odbywać się będą regularnie cztery razy w tygodniu. W miarę zapotrzebowania ilość kursów ulegnie zmianie. Zakupić będzie można go na stronie internetowej firmy: www.sedinabus.pl lub za pośrednictwem Facebooka.
Miejsce II – Daniel Dobkowski
„ROCKABILLY BIKES” Rower szyty na miarę
Rowery customowe i rowery elektryczne. Projekt dotyczy uruchomienia pracowni produkującej rowery „szyte na miarę”, dopasowane do fizjonomii oraz gustów klienta. Produkty będą wykonywane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jednocześnie charakteryzując się unikalną stylistyką nawiązująca do rowerów i motocykli z lat pięćdziesiątych XX wieku. Okres ten ściśle jest związany z najstarszą odmiana rock and rolla, zwana „rockabilly”. Będą to rowery typu: Cruiser, Chopper, BMX. Innowacją będzie zamontowanie elektrycznego silnika wspomagającego napęd. „Mekką” rowerów
customowych w Polsce jest… Białystok (MAD Bicycles, „Adrian Łucejko”), a „Medyną” zostanie Szczecin dzięki pomysłowi na biznes pana Daniela Dobkowskiego.
Nagroda specjalna Santander Bank Polska SA oraz I Miejsce – Rafał Fortuński i Iwona Surma
Growapp
Obsługa międzynarodowych marketpace’ów w abonamencie jako wsparcie ekspansji międzynarodowej. Jest to projekt usługowy B2B i B2C wspierający ekspansję międzynarodową w branży e-commerce przy wykorzystaniu nowoczesnego modelu
biznesowego SaaP (service as a product). Firma świadczy usługi w branży e-commerce z zakresu uruchomienia i obsługi sprzedaży na europejskich platformach marketplace eBay i Amazon jako kompleksowy outsourcing dla polskich przedsiębiorstw handlowych. Klienci maja do wyboru plany abonamentowe. Platformy eBay i Amazon w krótkim czasie zostaną rozwinięte o rynki spoza Europy – Stany Zjednoczone, Kanada, Indie, Japonia i Chiny. W planach kolejne marketpace’y – Etsy i Rakuten.