Inwestycje 2

Co nas czeka w tym roku w inwestycjach?

S

pójrzmy dziś w przyszłość. Zobaczmy jakie inwestycje nas czekają. Przyzwyczailiśmy się, że w ostatnich latach sporo się buduje w Szczecinie, sprawdźmy zatem jak będzie w tym roku. Patrząc na liczby w budżecie, widzimy, że będzie skromniej. Miasto zdecydowało się obciąć wydatki na inwestycje, w 2016 roku na ten cel wydane zostanie 416 mln złotych (to o 300 mln mniej niż w roku ubiegłym).

Będzie to rok bez unijnego wsparcia – stąd też te różnice w stosunku do poprzednich lat. Pełną parą zacznie działać przebudowany dworzec PKP. Niektórzy mówią, że „piekło zamarzło”, bo doczekamy się tam schodów ruchomych i wind – koniec z taszczeniem bagaży po schodach. Regularnie zacznie funkcjonować również Centrum Dialogu Przełomy, a także czeka nas pierwszy pełny sezon żeglarski w nowowybudowanym Porcie Jachtowym na Wyspie Grodzkiej.

Przebudowa dworca PKP

Przebudowa dworca PKP

Inwestycji miejskich realizowanych będzie sporo, ale patrząc na ich listę, żadna z nich nie będzie tak spektakularna, jak w latach ubiegłych. Sporo nakładów finansowych przeznaczonych zostanie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wiele ulic zostanie w końcu oświetlonych: Owocowa, Harnasiów, Zbójnicka, Rostocka, Bogumińska, Chmielna, Borsucza, Skrajna, Śpiewna, Generała Maczka. Na przejściach dla pieszych w dziesięciu miejscach w mieście mają się pojawić dodatkowe lampy (takie jakie znamy z ulicy Energetyków).

Na Łasztowni 5 mln złotych zostanie przeznaczonych na modernizacje nabrzeża Starówka. Na nowe bulwary (przedłużenie bulwaru Gdyńskiego w stronę CKE Stara Rzeźnia) będziemy musieli jeszcze poczekać. Na Warszewie ma zostać zbudowany nowy odcinek ulicy Miodowej, zmodernizowany zostanie również amfiteatr w Żydowcach. Ukończona zostanie również budowa sportowej hali specjalistycznej przy ul. Małopolskiej, ponad 8,5 mln złotych zostanie przeznaczonych na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów, rozpocznie się również inwestycja „Park Majowe”. W końcu renowacji doczeka się fontanna „Labirynt” znajdująca się u zbiegu Placu Zwycięstwa oraz al. Wojska Polskiego. 2,5 mln złotych to kwota przeznaczona na rewitalizację Placu Batorego w 2016 roku, ta inwestycja będzie kontynuowana w 2017 roku. Planowana jest również przebudowa ulicy Spacerowej, a kolejny etap obwodnicy śródmiejskiej czekać będzie na finansowanie unijne.

Artykuł pierwotnie ukazał się w papierowym wydaniu MM Trendy, do którego regularnie piszę felietony.

Ruch obserwujemy również w dwóch najbardziej oczekiwanych inwestycjach – modernizację stadionu oraz aquaparku. Modernizacja stadionu to szeroko komentowany ostatnio temat, w budżecie na 2016 rok zapisano na ten cel 13 mln złotych, rozpoczną się prace budowlane z tym związane. Aquapark to z kolei tylko 500 tys. zł i jest to związane z tworzeniem projektu oraz obsługą przetargów. Docelowo ta inwestycja ma kosztować 100 mln złotych.

2016 rok to również czas realizacji zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego. Czeka nas budowa parku Warszewo-Podbórz, przebudowa skrzyżowania na prawobrzeżu (ulice Przelotowa, Łubinowa, Nałkowskiej i Handlowa), uatrakcyjnienie Alei Kwiatowej (mam nadzieję na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z możliwościami zmiany funkcjonalnej tego miejsca) oraz rozbudowa roweru miejskiego (powstanie 14 nowych stacji w dzielnicy Zachód).

rower-miejski-bike-s-szczecin

W 2016 roku pierwsze pieniądze (0,9 mln zł) zostaną wydane na modernizację Teatru Letniego. Jest już wybrany projekt, wygląda imponująco, polecam sprawdzić wizualizację w Internecie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowanym Teatrem Letnim będziemy cieszyć się w 2017 roku. Dobrze, że ta inwestycja będzie realizowana, bo teraz obiekt nie spełnia swojej roli.

szczecin-teatr-letni-01-fl
szczecin-teatr-letni-05-fl

Zastanawia mnie, co dalej z prywatnymi inwestycjami. Głównie mam tu na myśli budowę Hanza Tower. Według najnowszych wypowiedzi budowa ma ruszyć w pierwszym kwartale tego roku. Zmieniła się jednak koncepcja, pomieszczenia komercyjne mają zostać zlokalizowane jedynie na pięciu pierwszych kondygnacjach, powyżej nie będzie biur, lecz powierzchnia mieszkaniowa.

To znaczna zmiana, bo wcześniej mówiło się o biurach, lecz przez ostatnie lata Szczecin zyskał sporo powierzchni tego typu. Inwestycja ma kosztować około 120 mln złotych, a budowa ma potrwać dwa lata. Mam nadzieję, że te zapewnienia tym razem zostaną dotrzymane i w tym roku będziemy mogli obserwować kolejne postępy w budowie.

To oczywiście selekcja, wybór najważniejszych działań z mojego punktu widzenia, nie sposób na jednej stronie zmieścić wszystko.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Taki Floating Garden właśnie widzę. O crowdfundingu słów kilka

asz pomysł? Działasz sam lub z grupą znajomych? Zastanawiasz się, jak go zrealizować? Żyjemy w takich czasach, że możliwości na...

Zamknij