Inwestycje 24

W tramwaju jest tłok. W pociągu jest tłok. Kibice na Dąbie jadą [wizualizacje]

Mateusza Cegielskiego z firmy mStadia.net znacie już z wizualizacji wnętrza stadionu i jego gruntownej przebudowy – artykuły możecie znaleźć tutaj:

Nowy stadion – jak powinien wyglądać sektor najwierniejszych fanów?

Tak mogłaby wyglądać gruntowna modernizacja stadionu Pogoni [wizualizacje]

Dalej pozostajemy w temacie stadionu, po samym nagłówku możecie się już domyślać, o co dokładnie chodzi. Bez zbędnych wstępów, oddaję głos Mateuszowi.

P

ół roku temu konsultowałem z Wami kwestię tego jak powinno prezentować się wnętrze nowego stadionu miejskiego. O ile wersja „flołtingowa” nie specjalnie przypadła Wam do gustu, to propozycja wzorowana na granatowo-bordowej, pasiastej koszulce spotkała się już ze zgoła odmienną reakcją. Swoją drogą, niedługo po kwietniowej publikacji ogłoszono powrót do pasiastych trykotów już od rundy wiosennej, więc potraktujmy to jako dobry omen i być może i tym razem uda nam się coś zdziałać.

Wybory za pasem i choć w tegorocznej kampanii kandydaci bardzo ostrożnie bądź wcale nie używają karty nowego stadionu to wciąż mam nadzieję, że ktoś jednak zaskoczy nas jeszcze asem z rękawa. Ja na pewno nie będę Wam obiecywał wymarzonego stadionu… po prostu Wam go pokażę!

stadion-dabie-szczecin-pogon

Co powiecie na małą zamianę miejsc? Powiedzmy, że teraz to prawy brzeg będzie zapraszać w swoje skromne progi mieszkańców lewobrzeżnej części Szczecina w na piłkarskie święto z Dumą Pomorza w roli głównej. „[…] W tramwaju jest tłok. W pociągu jest tłok. Kibice na Dąbie jadą […]” – ot taka luźna parafraza.

Na nowy stadion, na terenie lotniska Dąbie z łatwością można będzie dostać się niemalże każdym środkiem lokomocji. Jeśli obecny bądź nowy prezydent miasta porozumie się z miłośnikami antyków to mój drogi kibicu będziesz miał możliwość dojechać pod sam stadion rozśpiewanym, rozbujanym tramwajem. Spytasz: a co jeśli nie jestem ze Szczecina? Kolej metropolitarna już w drodze, a czynny dworzec zaledwie 5 minut drogi autobusem od stadionu.

Nie jesteś ze Szczecina, ale masz samochód? Czeka na Ciebie ponad 1 000 miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu. Nie masz auta, ale masz rower? Stojaki czekają. Nie masz roweru? Od czego jest Bike_S!? Masz awionetkę? Pozazdrościć, lotnisko czeka. A może masz jacht?! Zacumuj nad jeziorem Dąbie – Twoja loża vipowska już na Ciebie czeka, a po wygranym meczu możesz zaprosić znajomych na after party w stylu Richarda Bransona.

stadion-dabie-pogon-szczecin.jpg

Często słyszę, że w miasto wielkości Szczecina powinno mieć stadion gotowy przyjąć co najmniej 30 000 widzów. Pytam: po co aż tyle? Na pierwszych kliku meczach z pewnością bez problemu zanotowalibyśmy komplet, ale z upływem czasu Szczecinianie – niczym małe dziecko podekscytowane nową zabawką – ochłoną i najzwyczajniej w świecie przestaną odwiedzać nowy obiekt, bo już zobaczyli co mieli zobaczyć, a piłka wcale ich nie pociąga.

I nie zdziwiłbym się jeśli jeden z tych niedzielnych kibiców, który przyszedł tylko na mecz otwarcia, podczas rozmowy ze znajomymi zadał pytanie „I po co on taki duży?”. Od razu na usta ciśnie się odpowiedź: po to żeby na pierwszym meczu obok prawdziwego kibica znalazło się miejsce również dla Pana / Pani. Nie tędy droga…

O ile inaczej odbiera się obiekt, na którym zamyka się kolejne sektory, bo nie sprzedają się wejściówki, niż ten, na którym nieużywane sektory od początku – przykryte płachtą – czekają, aby przyjąć kolejnych widzów, nie świecąc pustkami w międzyczasie? Dlatego też wziąłem przykład z angielskiego miasteczka Brighton & Hove, gdzie na nowo wybudowanym stadionie ograniczono początkową pojemność – pozostawiając niezabudowane narożniki i przestrzeń bezpośrednio pod dachem – z myślą o potencjalnej rozbudowie. Dzisiaj Falmer Stadium mieści już nie niewiele ponad 22 000, a 35 000 widzów. Jest zapotrzebowanie – klub odpowiada. Trzeba mu tylko dać taką możliwość.

pogon-szczecin-plan-widowni-stadion

O swoim projekcie i o samej idei nowego stadionu w Szczecinie mógłbym pisać i mówić godzinami. Nie chciałbym jednak nadużywać gościnności redaktora szczecinblog.pl, tak więc czytelników, którzy chcą poznać bliżej moją autorską koncepcję, zapraszam na mStadia.net, gdzie przygotowałem mały konkurs i szczegółowo opowiadam o najnowszej pozycji w moim portfolio . Do zobaczenia na miejscu, ruszamy.

Nowy stadion – jak powinien wyglądać sektor najwierniejszych fanów?

Tak mogłaby wyglądać gruntowna modernizacja stadionu Pogoni [wizualizacje]

wizualizacja-dabie-szczecin

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamawiaj jedzenie przez smartfona – zobacz WellServed w działaniu

O aplikacji mającej zrewolucjonizować gastronomię pisałem już w artykule WellServed ze Szczecina – jest się czym chwalić. W czwartek, 2...

Zamknij