Biznes 3

„Ciężko jest prowadzić warzywniak, a jeszcze ciężej robić to w Internecie”

Dziś chciałbym Was zaprosić na małą wycieczkę wraz z przewodnikiem po Business Link Szczecin. Mam okazję pracować tu na co dzień i rozwijać swój biznes. Niedawno spotkałem się z Konradem Gawłem – menagerem Business Link Szczecin, by porozmawiać o możliwościach jakie daje BL, o szczecińskim rynku start-upów, coworkingu, o biznesowej mentalności ludzi.

Zobacz galerię zdjęć „Business Link wieczorową porą #robimystartupy”

 • Dlaczego jesteście pewni, że Wam się uda? Różne strefy coworkingowe, które chciały wspierać startupy sparzyły się mocno w naszym mieście, czy nie przestraszyło to Was?
 • Z pewnością przed nami dużo pracy u podstaw. Rynek startupów w Szczecinie dopiero się rozwija. Cieszy natomiast postawa lokalnych instytucji otoczenia biznesu, które chcą z nami współpracować i razem tworzyć ten rynek, jak chociażby Technopark Pomerania. Biorąc to pod uwagę i nasze plany, które są raczej długoterminowe jesteśmy pełni nadziei jeżeli chodzi o potencjał Szczecina.

  Narzędzia wspierania rozwoju startupów muszą się zmieniać równie dynamicznie co same startupy, dlatego podejście czysto „coworkingowe” uważamy za spóźnione o kilka lat. Teraz młodzi przedsiębiorcy oczekują dużo więcej, niż tylko miejsca do pracy. Często zgłaszają się do nas firmy, które w pierwszej kolejności pytają o społeczność i możliwość spotkań i rozmów na co dzień z innymi osobami rozwijającymi swoje projekty.

  Dlatego oferujemy produkt Akceleracji, wierzymy, że główną wartością naszego produktu są elementy, które budujemy na podstawie jaką stanowi miejsce do pracy. To dzięki temu, że firmy pracują w jednym miejscu, jesteśmy w stanie sprawnie dostarczać niezbędną wiedzę i sprawnie animować społeczność, która często oceniana jest przez startupy za największą wartość.

  Natomiast świadomi jesteśmy, że jeszcze wiele pracy przed nami, dlatego już teraz pracujemy nad kolejnymi produktami dla startupów, które wprowadzać będziemy już na początku 2015 roku.

  Warsztat w Laboratorium Kreatywnym.

  Warsztat w Laboratorium Kreatywnym.

  • Czego nauczyły Was doświadczenia z innych miast? Nie mówmy jednak o dojrzałych rynkach jak w Warszawie, Wrocławiu, czy Poznaniu.
  • Głównie tego, że rynek i przede wszystkim potencjał jest zbliżony. No może poza Warszawą :) Tam jest dużo większe zapotrzebowanie na takie usługi. Dlatego już wystartowaliśmy z budową kolejnej lokalizacji na Stadionie Narodowym. Gdzie na startupy będzie czekało 5000 m2 kreatywnej przestrzeni. Otwierając każdą kolejną lokalizację uczymy się nowych rzeczy, stąd praktycznie nieustająca praca nad ulepszaniem produktu Akceleracji.

   To, że działamy w sieci daje startupom działającym w naszej sieci możliwość działania bez ograniczeń w całej Polsce. Co okazało się dużą wartością, którą ciężko byłoby uzyskać poza siecią Business Link. Mamy też dużą bazę firmy, które możemy pytać o to czego potrzebują.

   Na bazie tych doświadczeń przenieśliśmy stawiany przez nas akcent z miejsca na społeczność, która tworzy się w BL. Staramy się wykorzystywać to i zachęcać startupy aby odwiedzały inne lokalizacje wymieniały się doświadczeniami.

   Wiemy też, że produkt jaki oferujemy, wymaga konsekwencji w działaniu i wyrozumiałości, ponieważ często efekty nie są widoczne od razu i trzeba na nie czasem długo poczekać. Dlatego jesteśmy na to przygotowani i nie będziemy oczekiwać efektów od razu.

   Przestrzenie biurowe w Business Link

   Przestrzenie biurowe w Business Link

   • Jak oceniasz rynek startupowy w Szczecinie?
   • Wspominaliśmy już o tym na początku. Business Link nie pojawił się w Szczecinie po to, żeby czerpać korzyści z rynku startupowego. Pojawiliśmy się tutaj bo chcemy go w tym mieście budować. Naszą organizację cechuje praca na rzecz społeczeństwa.

    Dlatego decyzja aby kolejny BL powstał właśnie w Szczecinie. W potencjał Szczecina wierzę również osobiście. Może nie będziemy prekursorami w dziedzinie startupów i stwierdzenia, że Szczecin może być drugą doliną krzemową są trochę na wyrost.

    To doświadczenia z ostatnich miesięcy pokazują, że możemy czerpać doświadczenia z innych regionów nie popełniając już tych samych błędów i podchodząc do tematu bardziej dojrzale. Tak jak w biznesie nie zawsze ten kto jest pierwszy odnosi sukces, tak i w tym przypadku może to być szansa dla naszego regionu.

    • A inwestorzy w Szczecinie? Są jakieś fundusze, o których warto wspomnieć?
    • Jasne, że są w tej kwestii warto chociażby wspomnieć o Funduszu RedSky Starter. Zbudowany na bazie doświadczeń szczecińskiej firmy Red Sky, która sama ma dużą wiedzę i doświadczenie w tym jak robić strtupy. Co z chęcią obserwuję i trzymam kciuki za powodzenie kolejnych projektów.

     Nie można również nie wspomnieć o Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która bardzo dynamicznie działa na rynku inwestycji w startupy, nie tylko w Szczecinie ale i całej Polsce. Czego przykładem może być inwestycja w świetnie rozwijający się startup Wspieram.to, który buduje w Polsce świadomość potencjału jaki drzemie w finansowaniu społecznościowym.

     Pokój przeznaczony do spotkań z designerskim stołem z książek.

     Pokój przeznaczony do spotkań z designerskim stołem z książek.

     • Co jest największą barierą Twoim zdaniem? Brak narzędzi, inwestorów, brak odwagi u młodych ludzi?
     • Moim zdaniem główna bariera tkwi w samych ludziach. Może to brzmi dziwnie, ale dobrych narzędzi jest dużo. W dobie finansowania unijnego często są to narzędzia dostępne bezpłatnie. I tylko od zainteresowanych zależy, czy z nich skorzystają. Natomiast wykorzystanie jest już na niskim poziomie, co świadczy o tym, że startupy z tego nie korzystają. Oczywiście nie pomijam fakt kiepskich narzędzi, w ich przypadku to jest powód czemu są niewykorzystywane :)

      Co do inwestorów to ktoś powiedział, że pieniędzy na rynku jest więcej, niż chętnych. I ja się z tym zgadzam. Trudniej znaleźć dobry projekt i przede wszystkim osobę, która będzie w stanie go pociągnąć, niż źródło finansowania. To co jest potrzebne, to success story startupów ze Szczecina. Ciągle żyjemy sukcesami z przed lat, przez to wydaje się, że sukces jest już nie do powtórzenia. Potrzebujemy nowych projektów, które będą przykładem dla kolejnych startupów. Już w tej chwili, a nie minął jeszcze miesiąc od startu.

      Wybraliśmy jeden z naszych startupów który w ramach programu Ready to GO będzie miał okazję na globalną akcelerację i wyjście z produktem na rynki zagraniczne. Jeden z projektów jeszcze na wczesnej fazie rozwoju otrzymał od nas inwestycję w wysokości 100 tys. zł. Liczę na to, że za kilka miesięcy dzięki takim działaniom będziemy mieli przykłady startupów ze Szczecina, które odnoszą sukcesy.

      • Ostatnio Konrad Latkowski powiedział w wywiadzie w naTemat.pl, że „Ciężko jest prowadzić warzywniak, a jeszcze ciężej robić to w Internecie”. Oceniał, że błędem było pokazywanie startupów jako dobrą zabawę, bo w rzeczywistości jeśli chcemy osiągnąć sukces to musimy harować po kilkanaście godzin na dobę.
      • A kto nie musi harować żeby osiągnąć sukces? :) Tyczy się to każdej dziedziny życia, więc startupów również. Staramy się dementować mit, że tworzenie i prowadzenie startupu to wieczne wakacje i zabawa. To również, a może przede wszystkim ciężka praca. Tworząc startup to my bierzemy na siebie całą odpowiedzialność za jego sukces.

       To co wyróżnia tą branże to fakt, że często startup jest odzwierciedleniem naszych pasji. Przez co praca nad tym projektem mimo, że często wielogodzinna, nocami i w święta, staje się tym co lubimy robić. A sukcesy, nawet te małe, po drodze dają olbrzymią motywację do dalszej pracy. Podsumowując wszędzie jest ciężko, ale jak robisz to czym się interesujesz to jest ciekawiej.

       • No dobrze. Powiedzmy, że mam świetny pomysł, kompletuję zespół. Zgłaszam się do Business Linka. Jak możecie mi pomóc rozwinąć mój projekt?
       • Zacznijmy od podstawy, dajemy kreatywną i prestiżową przestrzeń do pracy. W jednej chwili otrzymujesz swoje biuro w 10 miastach w Polsce 24 godziny na dobę. Jest to wartość, którą doceniają startupy często dopiero w chwili kiedy muszą zaprosić klienta lub partnera biznesowego na spotkanie. Przełamują w ten sposób często opory klientów, którzy baliby się zaufać początkującej firmie, widząc natomiast nowoczesne biuro, obsługę concierge, zaczyna nabierać zaufania.

        Dużo łatwiej poprowadzić takie spotkanie w przygotowanych na ten cel salach biznesowych niż w kawiarni. Z pewnością przyjdzie też taki dzień gdzie będziecie potrzebować wiedzy z danej dziedziny, aby pójść dalej. Dlatego w BL każdego dnia odbywa się wydarzenie biznesowe, które ma na celu dostarczyć niezbędną wiedzę.

        klub-przedsiebiorcow-szczecin-business-link

        Jesteśmy w trakcie przygotowywania platformy, która będzie agregować tą wiedzę, przez co biorąc pod uwagę, że w ciągu roku odbywa się u nas 2500 wydarzeń, będzie to wspaniała baza wiedzy. BL to też przede wszystkim społeczność startupowa, która buduje to wszystko i sprawia, że nasz produkt działa. Z naszych doświadczeń wynika, że dla startupów jest to olbrzymia wartość, że na jednej przestrzeni spotyka się tyle ciekawych ludzi z pomysłami.

        Przykładem może być rozmowa z nowym klientem z przed tygodnia. Podczas spotkania powiedział mi, że zdecydował się dołączyć do społeczności BL, po jednym ze spotkań, na które przyszedł i spotkana tu osoba rozwiązała kilka problemów, z którymi borykali się w ostatnich miesiącach.

        Jest to najlepszy przykład na to, że same startupy są dla siebie olbrzymią wartością i źródłem wiedzy. Narzędzi do wspierania rozwoju jest więcej, wystarczy wspomnieć o naszym funduszu, który oferuje inwestycję w wysokości 100 tys. zł w zamian za objęcie 15% udziałów, czy program Ready to Go, który oferuje możliwość wyjazdu do Doliny Krzemowej, Szanghaju i Londynu i rozwoju na rynku globalnym.

        Widok z Business Link Szczecin. Tak, tak, wiem, zdjęcie jest minimalnie nieaktualne, nie ma płotu pod budowę nowej kamienicy.

        Widok z Business Link Szczecin. Tak, tak, wiem, zdjęcie jest minimalnie nieaktualne, nie ma płotu pod budowę nowej kamienicy.

        • Z jakimi kosztami muszą się liczyć młode firmy?
        • Skupiamy się na ludziach, nie patrzymy na startupy przez pryzmat powierzchni jaką oferujemy, dlatego oferujemy pakiet akceleracyjny konkretnej osobie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wystarczy 500 zł aby móc korzystać ze wszystkich narzędzi jakie oferujemy.

         Patrząc z perspektywy ceny biura, nie jesteśmy najtańszym rozwiązaniem, za to chcemy być najlepszym :) Dlatego jak spojrzymy na cały produkt Akceleracji i przeliczymy tą kwotę na jeden dzień, to otrzymujemy najlepszy program wspierający rozwój naszej firmy za cenę kawy w Startbucksie :)

         • Jakie wyzwania i cele sobie postawiliście? Co musicie zrobić, by na przykład za rok powiedzieć „to był dobry rok”. Utrzymanie się na powierzchni, czy może plany są bardziej ambitne?
         • Nasz sukces i zasadność naszych działań mierzymy sukcesami startupów, które z nieukrywaną satysfakcją wspieramy. Przez to, że jesteśmy siecią nie patrzymy wyłącznie ba BL w Szczecinie. Daje nam to możliwość skupienia się na budowaniu wartości naszego produktu, a nie skupianiu się na przyziemnych problemach związanych z czynszem i utrzymaniem się na powierzchni.

          Wystarczy wskazać fakt, że na początku 2015 roku otwieramy największy akcelerator (5000m2), który będzie się mieścił na stadionie narodowym. Za rok będziemy zastanawiać się ilu startupom pomogliśmy jakie sukcesy odnieśli. Jeżeli do października pojawią się sukcesy szczecińskich startupów do będziemy dumni z tego, że mogliśmy ich wspierać w drodze do sukcesu.

          A szansa na to jest duża, od otwarcia nie minął jeszcze miesiąc a zorganizowaliśmy 25 wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział kilkaset osób. Dokonaliśmy już pierwszej inwestycji w jeden ze startupów, wybraliśmy startup, który pojedzie na misję gospodarczą i będzie wdrażał swój produkt globalnie. W ramach spotkań startupom udało się nawiązać kilka ciekawych kontraktów biznesowych, o których mam nadzieję, że już wkrótce usłyszymy.

          Zobacz galerię zdjęć „Business Link wieczorową porą #robimystartupy”

          Zobacz również inne artykuły

          Przeczytaj poprzedni wpis:
          Szczecin coraz bardziej rowerowy

          W naszym mieście pojawiło się prawie 300 nowych stojaków rowerowych. Miejsca montażu są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ to sami mieszkańcy wskazywali lokalizacje,...

          Zamknij