Biznes 5

Piękny prezent na 73. urodziny Miasta Szczecina [MOST KŁODNY W AR/VR]

Trójwymiarowy Most Kłodny w prawdziwej skali w kamerze telefonu. Pixel Legend wizualizuje przyszłą Łasztownię przy użyciu rewolucyjnej technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Pixel Legend, szczecińska firma specjalizująca się w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, przeprowadziła w czwartek 5 lipca na Łasztowni udaną próbę umiejscowienia wirtualnej bryły mostu Kłodnego w prawdziwej skali na miejscu gdzie w przyszłości powstanie prawdziwy most.

Zademonstrowała w ten sposób unikalne możliwości swojej nowej aplikacji Virtualist, która umożliwia projektantom na całym świecie prototypowanie swoich projektów budynków i przedmiotów w prawdziwym miejscu zanim fizycznie się tam znajdą.

Miałem niezwykłą przyjemność przygotować małą relację z tego wydarzenia. Obejrzyjcie:

Most został umieszczony dokładnie w miejscu gdzie ma realnie powstać. Ma prawdziwą skalę i jest trójwymiarowy. Można do niego podejść, przejść pod nim i zobaczyć go z różnych ujęć. Jak podkreśla Jan Filipowiak, założyciel Pixel Legend i pomysłodawca aplikacji:

Virtualist rozpoznaje skąd w realnej lokacji pada słońce i dzięki temu można sprawdzić jak obiekt będzie oświetlony światłem słonecznym w różnych porach dnia i roku. Aplikacja umożliwia na bieżąco zmianę skali obiektu, położenia i jego orientacji. Wie także gdzie my stoimy obok obiektu, możemy więc go obejść z każdej strony.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości most jest widoczny w kamerze telefonu na tle realnego otoczenia. Na świecie rozszerzona rzeczywistość jest wykorzystywana w przeróżnych aplikacjach jednak żadna nie oferuje tak bogatych możliwości jak Virtualist. Na scenie można umieszczać dowolne obiekty załadowane przez projektanta i tworzyć aranżacje wielu obiektów na raz.

To oznacza, że twórcy nie są ograniczeni do katalogu producenta, a aplikacja nie jest zawężona do jednej branży. Mogą jej używać z powodzeniem architekci, projektanci wnętrz, krajobrazu, osoby planujące rozkład sklepu lub magazynu, organizacje starające się o postawienie pomnika lub firmy konsultujące społecznie wybudowanie turbin wiatrowych lub innych istotnych projektów. Jak podkreśla Filipowiak odbiorcami mogą być zarówno duże firmy chcące pokazywać ogromne struktury, np. ukończone statki w porcie jak i osoby prywatne chcące zaplanować pokój dla dziecka lub kuchnię.

Jedna wspólna sesja w aplikacji trwająca ok 30 minut daje stronom projektu więcej przesłanek do szybkich decyzji niż tydzień wymieniania się telefonami, mailami i rysunkami.

Community-driven urban design with Hyperdome

Community-driven urban design with Hyperdome built in the CIty awarded with #miesvanderrohe and #WorldArchitectureFestival award by the #architizer A+ & #SMEInstrument winners
#smartcity #fulldome #archiviz

https://www.pixellegend.com/blog//hyperdome-smart-city-technology

Posted by Pixel Legend on Monday, March 5, 2018

Osoby zaproszone do projektu – na przykład klienci lub inwestorzy, mogą oglądać scenę i wprowadzać w niej zmiany na bieżąco nie tylko na telefonach i tabletach w rozszerzonej rzeczywistości, ale także na okularach wirtualnej rzeczywistości i na zwykłych urządzeniach mobilnych i komputerach. Nie muszą być w tym samym miejscu i czasie bo wszystkie zmiany są zapamiętywane na serwerze.

Aplikacja umożliwia również zapis sceny do publicznego katalogu dostępnego dla każdego, kto ściągnie darmową aplikację Virtualist ze sklepu. Pixel Legend planuje udostępnienie w ten sposób wizualizacji mostu Kłodnego mieszkańcom Szczecina.

Aplikacja jest obecnie w tzw. fazie beta co oznacza, że nie jest ukończona ale oferuje już wartość biznesową swoim użytkownikom i można ją ściągnąć. Jest tak ponieważ firma opracowuje jeszcze przydatne funkcje tj. np. możliwość zdalnej współpracy nawet dziesiątek osób w tym samym momencie na jednej scenie, niezależnie od położenia geograficznego uczestnika.

Pixel Legend obecnie oferuje aplikację Virtualist projektantom w dwóch wariantach cenowych – w comiesięcznej subskrypcji lub za jednorazową opłatą. Można ją wypróbować 14 dni za darmo. Po 1 listopada firma planuje wypuszczenie pełnej aplikacji w wyższych cenach ale projektantom, którzy zapiszą się teraz firma zaproponuje tę samą cenę jeszcze przez pół roku od zakończenia fazy testów.

Wystartował projekt MiastoSfera. Łasztownia360. Na szczecińskiej Łasztowni stanął słynny namiot znany z hollywoodzkiego filmu "Marsjanin". Tu każdy może poczuć się jak architekt i zaprezentować swoją własną wizję zagospodarowania tego miejsca.

Posted by TVP3 Szczecin on Sunday, June 11, 2017

Kilka słów o Pixel Legend

Pixel Legend jest pierwszą firmą w Polsce wyróżnioną bezpośrednio przez Komisję Europejską prestiżowym grantem na innowacje SME Instrument. Za swoje prace badawcze nad geolokowanymi wizualizacjami i realizację średniowiecznego rynku w Krakowie wraz z tamtejszym Muzeum Historycznym została nagrodzona przez Europejską Agencję Kosmiczną nagrodą Galileo Masters.

W ubiegłym roku została wyróżniona Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Szczecina w kategorii innowacyjne usługi. Realizowała projekty dla podmiotów takich jak IBM, DHL, Skanska, MIT i Uniwersytetu Harvarda. Wspólnie z inną szczecińską innowacyjną firmą Freedomes, budującą namioty geosferyczne, wspólnie realizują szereg unikalnych na światową skalę projektów, m.in. namiot do sferycznej projekcji filmów i interaktywnej prezentacji projektów właśnie w oparciu o aplikację Virtualist. Więcej szczegółów na stronie www.pixellegend.com

Zobaczcie, co potrafi Virtualist:

Design & review in VR & AR with no coding or expert help with Virtualist

Virtualist – the easiest toolkit to create AR & VR & communicate your vision with the world has entered beta. Try for free.

#AR #VR #Virtualist #PixelLegend

Posted by Pixel Legend on Thursday, June 14, 2018

Zobacz również inne artykuły

 • Tomasz Chwilkowski

  mam nadzieje ze Prokurator oceni czy nie jest to marnotrawstwo

  • A co dokładnie ma oceniać? Bo to prywatna inicjatywa z tym mostem w AR :)

 • Tomasz Chwilkowski

  …, ze budowanie mostu obok mostu jest niegospodarnoscia, ze most ten bedzie pusty jak te tramwaje. Miasto zlecilo takie badanie i ta ekspertyza wykazala ze ruch bedzie symboliczny. Za komuny nazywano takie postepowanie sabotazem, a prokuratura nazywa przestepstwem niegospodarnosci. Juz lepiej przedluzyc Estakade TRASY ZAMKOWEJ od wypustek na Energetykow do ul. Zapadlej. Tam ma sie konczyc obwodnica

 • Tomasz Chwilkowski

  Prywatna inicjatywa powinna dotyczyc oczywiscie srodkow transportu: autobusy pociagi i budynkow biur mieszkan obiektow np sportowych albo parkingow. Natomiast infrastruktura liniowa (majaca charakter monopolu-u) drogi torowiska sciezki chodniki wraz z obiektami mostowymi: mostami wiaduktami tunelami kladkami to oczywiscie sprawa miasta.

 • Tomasz Chwilkowski

  Taki most mialby SENS, ale na ul. Zapadlej i laczylby z TRASA ZAMKOWA poprzez wypustki nad ul. Energetykow. 2,5 km estakady i taki wlasnie piekny most zamykajacy owbodnice srodmiejska

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkolenie „Social Media Ninja” by Rahim Blak – Szczecin, 26.06.2018 [notatki]

Serwus, zgodnie z obietnicą poniżej znajdziesz notatki ze Szkolenia Rahima Blaka, które odbyło się w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu 26 czerwca...

Zamknij