Biznes, Misz-Masz 2

Rozwód to nie koniec świata – nowe miejsce dla kobiet na mapie Szczecina [wywiad]

Ostatnio miałam okazję spotkać się z Anną Grydziuszko – główną koordynatorką w Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód w Szczecinie. Biuro w naszym mieście działa od 3 miesięcy, znajduje się w samym centrum – przy ul. Tkackiej 66/8.

Centrum Kobieta i Rozwód to firma stworzona przez kobiety i dla kobiet. Jest to jedyne miejsce, w którym podczas rozwodu (i po nim) zapewniona jest kompleksowa pomoc ze strony wszystkich niezbędnych specjalistów – doradztwo prawnika, konsultacje u psychologa, mediatora czy trenera personalnego. Sieć Kobieta i Rozwód działa już w wielu miastach w Polsce, a teraz także w Szczecinie.

Jeśli jesteś psychologiem dziecięcym albo prawnikiem i chciałbyś rozpocząć współpracę z biurem Kobieta i Rozwód w Szczecinie, napisz na szczecin@kobietairozwod.pl.

W wywiadzie z Anną rozmawiałam m.in.

  • o pomyśle na otworzenie takiego biura w Szczecinie,
  • o tym jak wygląda pomoc przy sprawie rozwodowej,
  • o problemach z jakimi borykają się kobiety w trakcie rozwodu.


Daria Matyszewska: Skąd się wziął pomysł na taki biznes i chęci pomagania kobietom w tej niezwykle trudnej sytuacji życiowej?

Anna Grydziuszko: Już od dziecka chciałam zostać pielęgniarką i pomagać innym, tak jak moja mama, ale ona nie chciała dla mnie takiego życia. Teraz spełniam się w pracy pomagając kobietom na tej trudnej drodze zakończenia małżeństwa.

Pomysł na biznes urodził się w momencie, kiedy sama zaczęłam się rozwodzić. Okazało się, że tak naprawdę nie ma miejsca, gdzie całościowo można by uzyskać pomoc. Kobieta, która musi przez to przejść jest pozostawiona sama sobie. Sama musi szukać psychologa i po drodze może trafiać na osoby, które nie zawsze pomogą.

Tak samo z prawnikiem. Jeśli ktoś kogoś nie poleci, to wchodzimy z ulicy i nie wiemy czy trafiliśmy w dobre ręce. Często okazuje się, że prawnik nie angażuje się w sprawę, dla niego to tylko kolejny klient. Centrum Kobieta i Rozwód to takie miejsce, w którym rozwodząca się kobieta znajduje każdy potrzebny rodzaj pomocy i jest traktowana indywidualnie.

Pomysłodawczyni i założycielka – Krystyna Rek otworzyła pierwsze biuro w Warszawie 4 lata temu. Po ciężkim, skomplikowanym i długim rozwodzie. O tym, że mąż nie tylko ją zdradza, ale ma także inną rodzinę, dowiedziała się niedługo po urodzeniu drugiego dziecka. Po przejściu batalii rozwodowej założyła firmę „Kobieta i Rozwód” pomagającą uporać się z formalnościami i przetrwać rozwód.

Jak wygląda taka współpraca? Od czego trzeba zacząć?

Pierwszym krokiem jest umówienie się na spotkanie. Wysłucham historii klientki – tak długo jak trzeba, nie ma określonego czasu. Oceniam jaka pomoc jest potrzebna, diagnozuję problem, opracowuję plan działania, rekomenduję prawnika lub zespół ekspertów odpowiedni do potrzeb tej konkretnej sprawy. Taka konsultacja kosztuje 200 zł. Można liczyć na kompleksową pomoc. Na miejscu mamy psychologa (w tym psychologa dziecięcego), mediatora, doradców finansowych, notariusza, a nawet, jeśli zajdzie potrzeba, detektywa.

24 lipca (poniedziałek) odbędzie się też dzień otwarty w naszym biurze przy ul. Tkackiej i będzie można uzyskać poradę od prawnika, czy psychologa bezpłatnie. Na takie spotkanie trzeba się zapisać na konkretną godzinę, abyśmy mogły spokojnie się poznać i porozmawiać w dyskretnej atmosferze.

Zobacz szczegóły
Jakie osoby się do Was zgłaszają?

Są to kobiety, które tak naprawdę nie wiedzą w którym kierunku pójść. Czasami wystarczy terapia u psychologa, która albo umocni decyzję o zakończeniu niepoprawnego związku, albo klientka dojdzie do wniosku, że chce ratować swoje małżeństwo. Jeśli współmałżonek jest chętny, kierujemy parę na terapię małżeńską. Nie każdy przypadek kończy się rozwodem.

„Kobiety w trakcie rozwodu tracą poczucie własnej wartości. Czują się winne, że coś zrobiły źle, nie były zbyt dobre”

Zapraszamy też Panów, którzy widzą szansę na uratowanie swojego małżeństwa i doradzamy terapię. Staramy się pomóc tym, którzy tego chcą. Parom, które chcą rozstać się z godnością, polubownie, proponujemy spotkania z mediatorkami, które szukają idealnych, zadowalających rozwiązań dla dwojga.

Co byś poradziła kobietom, które są przed lub w trakcie rozwodu?

Przede wszystkim żeby uwierzyły w siebie i w to, że zawsze można zmienić swoje życie na lepsze. Te panie są w ogromnym lęku i żyją w przekonaniu, że już nic dobrego ich nie spotka, że nie mają szans na ułożenie sobie życia na nowo. Boją się, że nie staną na nogi, że nie dadzą rady zmienić swoich kwalifikacji i lepiej zarabiać, nie widzą perspektyw. Myślą, że już zawsze będę same, a nawet jeśli ułożą sobie z kimś życie to pewnie też im się nie uda.

Jeśli żyją w toksycznych czy niepoprawnych związkach albo dochodzi do zdrady, to kobiety tracą poczucie własnej wartości. Czują się winne, że coś zrobiły źle. Myślą: “Mąż mnie zdradził bo nie miałam ostatnio dla niego czasu, albo troszkę mniej o siebie dbałam. On mnie zostawił, bo ja nie byłam zbyt dobra”. Wiara w siebie i budowanie poczucia własnej wartości to niezwykle ważne aspekty, dlatego w Centrum Kobieta i Rozwód organizowane są grupy wsparcia i odbywają się warsztaty.

Chcemy pokazać, że to nie koniec świata. Ważniejsze niż sam rozwód jest to, co nastąpi dalej. Czy kobieta będzie miała zapewnione bezpieczeństwo finansowe, czy będzie miała energię, by się dalej rozwijać i prowadzić nowe życie pełne możliwości – naszym zadaniem jest w tym pomóc.

Czy każdy może zostać specjalistą od rozwodów?

Na pewno nie. Przede wszystkim potrzebna jest duża wiedza na tematy okołorozwodowe, a najlepszym szkoleniem jest przeżyć swój rozwód. Trzeba być empatycznym, umieć słuchać i postawić się w miejscu drugiej osoby, jednocześnie zachować rozsądek i spojrzeć na sytuację z boku, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Aby zapewnić naszym klientkom jak najlepszą opiekę, weryfikujemy umiejętności każdego specjalisty. Aktualnie poszukujemy do współpracy psychologa dziecięcego i prawników. Z chęcią umówimy się na rozmowy w naszym biurze w Szczecinie. Osoby zainteresowane mogą pisać do nas na adres: szczecin@kobietairozwod.pl.

Dziękuję za ciekawą rozmowę. Trzymam kciuki za dalszy rozwój.

Dziękuję.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z biurem Kobieta i Rozwód, które jest partnerem Szczecin Blog.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jedyny koncert w Polsce – Apocalyptica zagra w Szczecinie

6 lipca (czwartek) w Teatrze Letnim o 20:30 Apocalyptica zagra w Szczecinie. Zespół określany jako "najsłynniejsze rockowe wiolonczele na świecie"...

Zamknij