Misz-Masz, Szczecin 0

10 rzeczy, które prawdopodobnie wydarzą się do 2022 roku w Szczecinie [TRENDY]

Uszanowanko! Wracam, jestem. To już czas, żeby rozpocząć nowy cykl publikacji na łamach MM Trendy – Szczecińska Dycha! Topselekcja materiałów specjalnie dla Was. W tym miesiącu o tym, co prawdopodobnie się zadzieje do 2022 roku. Czyli trendy, zjawiska, wydarzenia.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MM Trendy, z którym współpracuję i publikuję na łamach drukowanego miesięcznika artykuły.

(1) Dobra wspólne

Mamy rowery miejskie, w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim zgłoszono skutery miejskie, bardzo możliwe, że niebawem w Szczecinie pojawi się prywatny operator z siecią aut, oferujący ich wynajem na minuty.

Szczeciński Rower Miejski.

(2) Smart Szczecin

…i nie chodzi o telefon ani samochód. Smart Szczecin, czyli inteligentne miasto, które daje wzór innym. Długa droga do tego, ale do 2022 wydarzy się sporo w tym obszarze.

(3) Gastroszczecin

Rynek się coraz bardziej nasyca, mamy coraz większych egzotycznych kuchni. Trzeba będzie sięgać dużo głębiej. Kuchnia koreańska, lokal z prażonymi robakami, restauracja stawiające na gluten (w Polsce funkcjonuje lokal o nazwie “Gluten Apetit”), kocia kawiarnia, espresso tonic, w co drugiej kawiarni. To moje przewidywania do 2022, ustawiam przypomnienie w kalendarzu, zobaczymy, ile się sprawdzi w obszarze gastronomii.

(4) Wodny Szczecin

Pięknie jest na nad Odrą na bulwarach, prawda? Też tak myślę… ale zobaczycie, jak Szczecin się rozwinie pod tym kątem w ciągu 4 lat. Powszechne będą nawet taneczne imprezy bladym świtem. Teraz to jeszcze ultranisza, dla przykładu: w miarę regularnie odbywa się impreza taneczna o wschodzie słońca na bulwarach. Ludzie w różnym wieku tańczą salsę i inne hulańce od 4:30 rano. Chcesz szczegóły? Popytaj wśród osób chodzących na salsę, kizombę, bachatę. Na pewno ktoś wskaże kierunek. Za 4 lata takich imprez będzie gro: technoranki, imprezy dla osób 60+.

(5) Inicjatywy oddolne

Miasto to mieszkańcy, to ludzie tworzą klimat miasta. Większe budżety, większe możliwości działania, więcej chęci i wiary w to, że „można i da się”. Stawiam na pojawienie się wielu nowych organizacji (wzrost o 30% w nowych rejestracjach porównując rok 2022 do 2018).

(6) Sztuka ulicy

Street art to bardzo ciekawe zagadnienie, w pełni utożsamiam się ze stwierdzeniem, że „czyste miasto to martwe miasto”. Coraz więcej osób zauważa, że sztuka ulicy wybudza nas z codziennej, szarej rzeczywistości, rutyny. Potrafi sprawić, że droga z punktu A do B (którą pokonujemy codziennie), może pewnego dnia być zupełnie inna. Wyzwanie: do 2022 wymalowanie fortepianowego przejścia dla pieszych przy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (inne miasta pokazały, że jest to możliwe).

Jeden z moich ulubionych street artów z ostatniego rzutu.

(7) Civil Funding

Szczecin to stolica polskiego crowdfundingu, przecież wspieram.to jest stąd. Aż dziwne jest, że Urząd Miasta tak długo zwlekał z zastosowaniem mechanizmu finansowania społecznego w budżecie obywatelskim. Niesamowity pomysł, któremu mocno kibicuję i liczę na to, że w przyszłym roku będziemy mieli w pełni społecznościowy budżet obywatelski, gdzie mieszkańcy, firmy, mecenasi będą mogli współfinansować różne projekty. Liczę na to, że również będzie możliwość zgłaszania projektów miękkich (nie tylko inwestycyjnych).

(8) Pogoń Szczecin w europejskich pucharach

Wiem! Jestem naiwny. Jednak głód piłki w Szczecinie jest ogromny! I byłaby szansa na rehabilitację za mecze z Fylkirem Reykjavik w 2002 roku. Hej Pogoń gol! Idealne, symboliczne przypieczętowanie otwarcia nowego/zmodernizowanego stadionu im. Floriana Krygiera.

(9) Popup

Tymczasowe przestrzenie np. galerie sztuki, kawiarnie, sklepy. Miasto ma dużo wolnych przestrzeni, które stoją puste. Można to wykorzystać i wynająć za nieduże kwoty dla ludzi, którzy chcą coś ciekawego zorganizować, otworzyć swoją wystawę, przetestować swój biznes przez 2 miesiące nie ponosząc przy tym olbrzymich kwot. Taki miejski inkubator przedsiębiorczości, a także kuratela wydarzeń artystycznych.

(10) Szczecin w korkach

Jeśli Urząd miasta nie zmieni swojej polityki transportowej i podejścia do samochodów/komunikacji miejskiej/rowerowej do 2022 roku, będziemy mieli jeden wielki korek. Przypomnijcie sobie Szczecin w trakcie remontów dróg. Tak będzie za kilka lat na co dzień, bez zamkniętych dróg. Chyba że…

Ciekawe, w ilu procentach spełni się moje przewidywanie trendów. Do zobaczenia w publikacji na ten temat w lipcu 2022 roku. A tymczasem róbmy swoje. I zmieniajmy Szczecin na lepsze.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa Grand Press Photo 2018 w GALAXY

Od 9 sierpnia do 2 września w Centrum Galaxy można oglądać najlepsze zdjęcia fotoreporterskie podczas wystawy Grand Press Photo 2018....

Zamknij