Inwestycje, Szczecin 8

I po wakacjach. Podsumowanie #szczecinprasowka nr 7

Wrzesień zaczynamy z kolejną tygodniową #SZCZECINprasowka. To już siódma odsłona, niebywałe! W weekend 50. wydanie cyklicznej prasówki na Uśmiechnij się – jesteś w Szczecinie. Tuż na początku tygodnia szykuję małą niespodziankę z tym związaną, na pewno się o tym dowiesz (dla pewności wyskoczę też z Twojej lodówki).

Co planuję w najbliższym czasie w ramach szczecińskich działań (oprócz tej niespodzianki)?

  • Sporo ciekawych treści na blogu i na moich socialowych kanałach. Przedpremierowo zdradzę, że do ekipy szczecinblog.pl dołączył Aleksander – na razie na studenckie praktyki, ale bardzo dobrze rokuje.
  • Pracuję również nad projektem gastronomicznym, który niezwykle ułatwi poruszanie się po miejscach z dobrym jedzeniem.
  • I tu jeszcze jeden BANG, o którym szczegółowo opowiem w przyszłym tygodniu. Jest to jedno z moich marzeń, na które dałem sobie czas do końca przyszłego roku, a spełni się już w połowie września. To jedna z takich rzeczy, o których nawet kiedy piszę, to mam ciarki na plecach.

✓ Jeśli masz sugestie, pomysły na usprawnienie i uatrakcyjnienie prasówki, chcesz współpracować przy tym projekcie, zapraszam do kontaktu – Paweł Krzych

Oto 7. #SZCZECINprasowka. Weź kawę, usiądź wygodnie w fotelu. Czas na esencję tego, co najważniejsze w Szczecinie.

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INWESTYCJE

✅ 1. Główne wejścia do Urzędu Wojewódzkiego od strony Wałów Chrobrego jest nieczynne od 29 sierpnia do połowy grudnia. Przeprowadzany jest remont. Pozostałe dwa wejścia funkcjonują bez zmian.
[1] Link
✅ 2. W przetargu na budowę pierwszego pumptracku przy ul. Twardowskiego nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg zostanie ponownie rozpisany, tym razem z dłuższym terminem realizacji. Pumptrack to zapętlony tor z sekwencjami garbów (muld) i profilowanych zakrętów (band), na którym można rozpędzić się i utrzymywać prędkość bez konieczności pedałowania.
[2] Link
✅ 3. Za ponad 2,5 mln zł powstaną dwa nowe boiska na terenie kompleksu sportowego przy ulicy Tenisowej. Rozstrzygnięty został przetarg. Powstanie pełnowymiarowe boisko trawiaste oraz drugie ze sztuczną murawą.
[3] Link
✅ 4. Firma Ehrle (producent myjni samochodowych) rozbudowuje i modernizuje pod Szczecinem centrum dystrybucji. Będzie z niego koordynować swoje inwestycje w kilkunastu krajach.
[4] Link
✅ 5. Mająca powstać w Policach instalacja do produkcji propylenu znajdzie się w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja będzie kosztować ponad 1,5 mld zł.
[5] Link
✅ 6. W 13 Muzach wyremontowano salę Kominkową. Otwarcie w tym miesiącu.
✅ 7. Otworzono oferty na budowę linii SKM. Na modernizację linii kolejowych 273, 351, 401 przeznaczonych jest 153 mln zł netto. W tej sumie mieszczą się zgłoszone oferty. Natomiast w przypadku linii 406 z Dworca Głównego do Polic wszystkie oferty znacznie przekraczają zakładaną kwotę.
[7] Link
✅ 8. Kilometr alejek na Cmentarzu Centralnych zostanie wyremontowanych. ZUK ogłosił przetarg, termin składania ofert mija 4 września. Wykonawca będzie miał 50 dni na wykonanie prac. Wyremontowana zostanie m.in. aleja Okólna, która prowadzi od bramy głównej do kaplicy.
[8] Link
✅ 9. Roczne opóźnienie miała budowa hali tenisowej przy powstała przy al. Wojska Polskiego 127. Oficjalnie otwarto już obiekt, inwestycja kosztowała niemal 8,5 mln zł. W hali znajdują się trzy korty tenisowe, szatnie, trybuny na 250 widzów. W kolejnym etapie inwestycji ma odbyć się całkowita modernizacja kortów przy Wojska Polskiego. Podczas PEKAO Open obiekt będzie służył jako zaplecze dla turnieju, mecze będą się odbywać na odkrytych kortach.
[9] Link
✅ 10. Swoją siedzibę mają zmienić jednostki straży pożarnej. Chcą opuścić dwie lokalizacje – z ul. Nad Odrą przeniosą się na ul. Bajeczną, druga lokalizacja do zmiany do ul. Grodzka (ma pozostać tam komenda i izba pamięci po remoncie). Strażacy liczą na pieniądze od Marszałka.
[10] Link
✅ 11. Ulica Arkońska na odcinku od pętli do al. Wojska Polskiego ma zostać wyremontowana. W przetargu wystartowało 5 film, oferty są analizowane. Na realizację projektu miasto zarezerwowało 80 mln złotych. Zwycięzca przetargu będzie miał 1,5 roku na realizację zadania.
[11] Link
✅ 12. Jedna firma – Polaqua sp. z o.o. z Piaseczna – jest chętna, by wybudować nową szkołę przy ul. Podbórzańskiej/Kredowej (Warszewo). Inwestycja ma być realizowana w I kwartale 2020 r.
[12] Link
✅ 13. Zakończyły się prace związane z modernizacją sali gimnastycznej w Zespole Szkół przy ul. Piasecznej. Dzieci z SP 28 oraz Gim 39 będą z niej korzystać od września.
[13] Link
✅ 14. Budowa stadionu Pogoni Szczecin (lub przebudowa tego przy ul. Twardowskiego – niepotrzebne skreślić) może rozpocząć się wiosną 2018 roku. W tym roku miasto chce ogłosić przetarg, cały czas trwają prace nad projektem stadionu.
[14] Link
✅ 15. Wokół Jeziora Głębokiego powstała ścieżka dydaktyczna o długości ponad 5 km. Wzdłuż niej ustawionych jest 10 tablic informacyjnych, wiaty wypoczynkowe, ławki, stoły, kosze na śmieci. Koszt inwestycji to 28 tys. zł.
[15] Link
✅ 16. Nowe Centrum Opieki nad Matką z Dzieckiem Szpitala w Zdrojach dostępne będzie dla pacjentów już na początku 2018 roku. Wyposażany jest ostatni budynek w sprzęt medyczny (warty 20 mln zł).
[16] Link
✅ 17. 70 tys. zł będzie kosztować dokument, który oceni stan techniczny lotniska w Dąbiu i przedstawi możliwości modernizacji. Dopiero po wykonaniu tej analizy przedstawiony zostanie koszt prac i harmonogram modernizacji.
[17] Link
✅ 18. Rada Osiedla Warszewo zbiera podpisy pod budową drogi łączącej ul. Andersena oraz Podbórzańską.
[18] Link
✅ 19. Pod koniec października ma być znany wykonawca tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Umowa ma być podpisana do końca br. Ukończenie inwestycji przewidziane jest na przełom 2022/2023, prace mają kosztować 900 mln zł.
[19] Link

Koncepcja Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej – wizualizacja

KOMUNIKACJA MIEJSKA / ROWER MIEJSKI / DRONY MIEJSKIE

✅ 20. Kierowcy cały czas narzekają na sygnalizację świetlną przy Moście Długim, na Energetyków. Chodzi o światła przy śluzie tramwajowej przy wjeździe na lewy brzeg. W godzinach porannych i po południu powstają ogromne korki. Taka sytuacja utrzymuje się już od dłuższego czasu.
[20] Link
✅ 21. W związku z przebudową ul. Kwiatowej inaczej kursują linie 88, 108, 124, 528 i 536.
[21] Link
✅ 22. Mamy niesamowity bałagan w mieście. Najpierw ZDiTM butnie obwieszcza, że utrzymuje zawieszenie linie D i E po wakacjach, a linia A i B będzie kursować rzadziej. Podobno nawet już wydrukowano nowe rozkłady na przystanki. Na Facebooku i w mediach protest. Prezydent Szczecina zostaje bohaterem w swoim mieście i mówi coś w stylu: „Hola, hola, nikt tego nie konsultował z mieszkańcami, ZDiTM, nic nie zawiesicie!”. Przemyślana zagrywka PR, czy po prostu chaos w komunikacji?
[22] Link
✅ 23. Póki co nie są planowane ławki i wiaty na nowych przystankach wydłużonej linii 68 (na osiedlu Sienno). W tej chwili ZDiTM nie posiada funduszy na takie działania.
[23] Link
✅ 24. Ponad 170 km tras rowerowych czeka na zaprojektowanie w Zachodniopomorskiem. Velo Baltica, Stary Kolejowy Szlak, Wokół Zalewu, Trasa Pojezierzy Zachodnich mają doczekać się nowych szlaków rowerowych, niebawem zostaną ogłoszone kolejne przetargi.
[24] Link

A może tak do muzeum?

GASTRONOMIA / HANDEL / ROZRYWKA

OTWARTO
✅ 25. Restauracja Palmyra (ul. Tkacka) – otwarcie po remoncie.
✅ 26. Cafe Dorsoduro (ul. Krzywoustego) – nowa kawiarnia.
✅ 27. Solony Karmel (ul. Rydla, prawobrzeże) – nowa lodziarnia, która serwuje naturalne lody domowe.
✅ 28. Cukiernia Piekarnia Woźniak (CH Carrefour Turzyn) – w miejsce Krakowskiego Kredensu.

POZOSTAŁE
✅ 29. Na Łasztowni powstała Aleja Food Trucków. Gastrowozy mają się pojawiać w tym miejscu do końca września br. Wg deklaracji ma być tam: DżusWóz, Pitburger, Tuk Tuk, Bistro Pod Przykrywką, Bubble Waffle Factory.
✅ 30. Pojawił się czwarty odcinek podcastu MarkEATing by Kacper Skoczylas. Tym razem o gastrofotografii, wywiad z Patrycją Makarewicz z Generalnie Studio.
[30] Link
✅ 31. W Galerii Gryf rozpoczęła się modernizacja wnętrza – obecnie wymieniają kafle na podłodze.
✅ 32. W Auchanie przy Struga pojawią się kasy samoobsługowe (prawdopodobnie jesienią).
✅ 33. W Carrefour Turzyn trwają prace na parkingu +1. Ciekawe, co tam będzie, czy po prostu lekki lifting.
✅ 34. Na lodowisku na Szczecińskiej Gubałówce został wylany specjalistyczny beton, dzięki czemu lodowisko będzie mogło być otwierane pod koniec września.

Źródło zdjęcia: DżusWóz na FB

BIZNES I GOSPODARKA

✅ 35. Amazon deklaruje, że od 1 września wzrosną płace. Początkujący pracownicy zarobią 16 zł, roczny staż to 17 zł / godzina, a dwuletni staż to 18 zł.
[35] Link
✅ 36. Azoty Police zarobiły w pierwszym półroczu 2017 r. 112,82 mln (zysk netto). Przychody wyniosły 1,34 mld zł (wzrost o ponad 60%).
[36] Link
✅ 37. W ramach konkursu MikroDOTACJE rozdysponowanych zostanie 17 500zł. Każda ze szczecińskich organizacji pozarządowych może się ubiegać o 1 500 zł na realizację swojego projektu. Szczegóły w Sektor 3 Szczecin.
[37] Link
✅ 38. Biurowiec Maris położony u zbiegu ul. Hołdu Pruskiego i ul. Małopolskiej zmienił właściciela. Jest nim teraz Arcona Capital. Biurowiec został sprzedany za ok. 8,9 mln euro.
[38] Link
✅ 39. Rozpoczął się projekt „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie II”. Polska Fundacja Przedsiębiorczości ma 12 mln zł na nisko oprocentowane pożyczki, pojedyncze wsparcie może wynieść do 80 tys. zł.
[39] Link
✅ 40. Firma Nextbike Polska, która rozbudowywała rower miejski Bike_S zadebiutowała na giełdzie Newconnect. Pierwszy dzień udany, wzrost o 13,5%.
[40] Link
✅ 41. Azoty wycofały się ze sponsoringu hali przy ulicy Szafera. Od 15 września Azoty Arena będzie się nazywać Arena Szczecina. Optymistyczny wariant zakłada, że nowy sponsor będzie od początku przyszłego roku. Miasto prowadzi rozmowy z trzema podmiotami. Koniec współpracy miasta z Azotami (w kontekście hali) pokazuje, że zabrakło po prostu dobrej woli, albo ktoś tu ewidentnie kłamie. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi.
[41] Link
✅ 42. 31 października z lotniska Szczecin Goleniów będzie można polecieć do Edynburga. Loty odbywać się będą dwa razy w tygodniu-w każdy wtorek i sobotę, a ceny biletów zaczynają się już od 56zł za lot w jedną stronę.

Źródło zdjęcia: Szczecin Airport

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INNE CIEKAWOSTKI

✅ 43. Trwa zbiórka pieniędzy na na organizację zawodów piłkarskich dla niewidomych oraz słabowidzących. We wrześniu w naszym mieście po raz pierwszy w historii odbędą się Mistrzostwa Polski w Goalball. Mistrzostwa odbędą się 9 i 10 września w hali Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego przy alei Piastów. Zbiórka realizowana jest na portalu pomagam.pl
[43] Link
✅ 44. Dalej jest kłopot z bobrem w Stawie Brodowskim. Wycina kolejne drzewa. Zwierzak ma zostać odłowiony i wywieziony. Maskotką okolicy nie zostanie. Pozostaje powiedzieć: oj niedobrze, panie bobrze.
[44] Link
✅ 45. Potrzebna jest pomoc dla samochodu Dzikiej Ostoi, która pomaga zwierzakom w regionie. Obecnie zebrano ponad 50% potrzebnej sumy. Zbiórka odbywa się na portalu pomagamy.im
[45] Link
✅ 46. Blisko 70 tys. złotych udało się zebrać na leczenie Łukasza Berezaka. Brawo! Trzymam kciuki za Łukasza!
[46] Link
✅ 47. Od połowy lipca trwają zdjęcia do najnowszego animowanego filmu Izabeli Plucińskiej „Portret Suzanne”. Premiera obrazu w połowie przyszłego roku.
[47] Link
✅ 48. Do nagrody w Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” zostały nominowane dwa reportaże Radia Szczecin. „Bohaterowie drugiego szeregu” oraz: „Komu z nami nie po drodze”. Festiwal odbędzie się 27-30 września w Gdyni.
[48] Link
✅ 49. W Technikum Kreatywnym (ul. Żołnierska 53) w tym roku zostaną otwarte dwie nowe klasy o specjalności: tworzenie gier komputerowych oraz grafika komputerowa i komunikacja wizualna.
[49] Link
✅ 50. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie znalazła się na okładce magazynu SOFFA
[50] Link

Źródło zdjęcia: Cztery kółka dla Dzikiej Ostoi na pomagamy.im

WYDARZENIA I SPORT

✅ 51. Inspiration Day Szczecin po raz trzeci w Szczecinie. Tym razem 16 września w Operze na Zamku.
[51] Link
✅ 52. W sezonie 2017/2018 na Azoty Arena zagra jedynie klub King Szczecin. To pesymistyczny wariant, czekamy na rozwój wydarzeń.
[52] Link
✅ 53. Wydarzenia z cyklu Upgradebuzz wracają do Szczecina po wakacyjnej przerwie. Bardzo mnie to cieszy, szczegóły niebawem.
[53] Link
✅ 54. Ciekawe wydarzenie na dachu Centrum Dialogu Przełomy. W ramach koncertu „Sierpniowe przełomy” muzycy orkiestry Opery na Zamku zaprezentują polską muzykę filmową. Wstęp bezpłatny, widowisko odbędzie się 2 września o godzinie 20:00. Warto zabrać ze sobą koce i poduszki.
[54] Link
✅ 55. 29 sierpnia odbyła się 200 edycja wieczornego biegania w Szczecinie. Brawo Wojciech Kępka!

Mateusz Kusznierewicz na Inspiration Day Show 2016

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

Chcesz współpracować przy tym projekcie, masz pomysł na kreatywne działanie komercyjne/niekomercyjne, zapraszam do kontaktu – Paweł Krzych

Autor zdjęcia na początku wpisu: Klaudia Odżga

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Liczba tygodnia: 46! Podsumowanie #szczecinprasowka nr 6

W sam raz na weekend, podsumowanie #SZCZECINPrasowka nr 6. Czterdzieści sześć wydań za nami, na pięćdziesiątą odsłonę szykuję dla Was coś specjalnego....

Zamknij