Inwestycje, Szczecin 4

Dzieje się w Szczecinie! Podsumowanie #szczecinprasowka nr 2

Czas na drugie wydanie podsumowania cyklicznych prasówek, które od ponad 30 dni regularnie publikują na FB Uśmiechnij się – jesteś w Szczecinie. Popularność formatu przewyższyła moje oczekiwania, dziękuję! Zgłaszacie też sporo uwag, pomysłów, dlatego też wprowadziłem kilka zmian. W tym wydaniu nie udało się jeszcze wprowadzić wszystkich (brakuje sporo linków), ale w kolejnej odsłonie będzie już 100%.

Zmiany w prasówce

✓ Regularne publikacje odbywać się będą w następujące dni poniedziałek, środa, piątek i sobota (czyli cztery razy w tygodniu).

✓ Raz w tygodniu będzie ukazywać się rozbudowane podsumowanie tygodnia na szczecinblog.pl (z linkami itp). Będzie możliwość subskrypcji prasówki tygodniowej przez e-mail.

✓ Będzie możliwość wsparcia inicjatywy drobnymi kwotami (wg Waszego uznania). Z tej puli regularnie będę przekazywał datki na wybrany cel charytatywny.

✓ Będzie możliwość zostania sponsorem prasówki – zapraszam do współpracy firmy ze Szczecina, które doceniają ten format i mają pomysł na kreatywne wsparcie. Więcej informacji po bezpośrednim kontakcie ze mną.

✓ Jeśli macie sugestie, pomysły na usprawnienie i uatrakcyjnienie prasówki, zapraszam do kontaktu – Paweł Krzych

I BARDZO WAŻNE! Jestem bardzo wdzięczny za każde polubienie, komentarz, udostępnienie. Dzięki temu prasówka jest w stanie docierać do większej ilości osób (tak działają mechanizmy FB). A wiem, że format publikacji podoba się wielu osobom, dajcie znać swoim znajomym o tym, co robię. Będę bardzo wdzięczny i zmotywowany jeszcze bardziej. No to lecimy z tematem!

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INWESTYCJE

✅ 1. Most Cłowy na regaty zostanie uruchomiony częściowo. Niestety przez rok powtarzane zapewnienia o ukończeniu inwestycji w 100% okazały się nietrafione. Przez Most Cłowy będą mogli przechodzić piesi oraz przejeżdżać komunikacja miejska. Koszt budowy nowego mostu wynosi 18,7 mln zł.
[1] link
✅ 2. Zakończono prace związane z zagospodarowaniem terenu leśnego w Wielgowie. Powstała ścieżka edukacyjna (opisy i modele grzybów), nowe utwardzone alejki, łatwi, kosze na śmieci, oświetlenie i stoły do szachów. Koszt prac to 200 tys. zł.
[2] Link
✅ 3. Szczecin ma być jednym z krajowych liderów, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w programie Mieszkanie Plus (który zastąpi program MDM). Program zakłada budowę mieszkań na wynajem, czynsz ma być nie wyższy niż 20 zł / m2. W Szczecinie mieszkania powstaną przy ul. Potulickiej.
[3] Link
✅ 4. Wykonawca przejął plac budowy chodnika przy ul. Rugiańskiej (przy Stawie Brodowskim). Inwestycja ma być ukończona we wrześniu br.
✅ 5. Park Majowe tonie. Jeszcze nie oddana do użytku inwestycja po ulewnych deszczach tonęła w wodzie. Możliwe, że opóźni to udostępnienie parku mieszkańcom.
[5] Link
✅ 6. Jedna kondygnacja Posejdona jest już wynajęta. Więcej możemy się dowiedzieć z relacji live, którą prowadził Mieszko Czarnecki zajmujący się komercjalizacją obiektu.
[6] Link
✅ 7. Będzie nowa kładka pieszo-rowerowa na Pomorzanach. Kładka połączy ulicę Budziszyńska i Krzewinkową. Koszt inwestycji to 8,9 mln zł, koniec prac przewidziany jest na czerwiec 2018 roku.
✅ 8. Uniwersytet Szczeciński​ sprzedaje nieruchomości. Pod młotek pójdą: Dom Marynarza, kamienice przy ul Mickiewicza, część budynku przy ul. Wielkopolskiej oraz przy ul. Żołnierskiej. Oprócz tego w kolejce do wyceny czeka kolejnych 10 budynków.
✅ 9. Nowy parking na terenie Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów ma być rozebrany oraz podobnie wybrukowany. Powodem takiej sytuacji jest brak pozwolenia na użytkowanie terenu. Koniec inwestycji przewidziano na październik br.
✅ 10. W Szczecinie powstanie łąka kwietna na szerokim pasie zieleni między jezdniami przy ul. Przyjaciół Żołnierza. Prace już trwają, efekt prac będzie do oglądania w przyszłym roku.
✅ 11. Szczecińskie Towarzystwo Socjologiczne przeprowadziło ankietę nt. najbardziej pożądanych inwestycji przez mieszkańców. Na liście są: budowa obwodnicy zachodniej, modernizacja dróg, projekt Łasztownia, rewitalizacja pl. Orła Białego. Krytyczne głosy zebrał pomysł budowy stadionu Pogoni, zagospodarowanie terenów na lotnisku w Dąbiu, przebudowę Amfiteatru i (o dziwo!) budowa Mostu Kłodnego.
✅ 12. Radni Miasta Szczecina złożyli wniosek o zamknięcie Starego Miasta dla aut. Słuszna decyzja, mam nadzieję, że prezydent będzie za.
✅ 13. Przejazd kolejowy w Warzymicach ma być bardziej bezpieczny. Powstaną półrogatki i światła. Inwestycja ma być zrealizowana do końca roku.
✅ 14. Niestety Dom na Wodzie (finansowany częściowo przez kampanię crowdfundingową na Wspieram.to​) nie powstanie w najbliższym czasie. Cała inwestycja jest pod znakiem zapytania. Powodem są nieporozumienia z architektem-wykonawcą.
✅ 15. Rozpoczęła się inwestycja mieszkaniowa przy pl. Dziecka (Narutowicza/Bogusława) realizowana przez CALBUD​. Powstanie tam Kamienica Nova II. Koniec inwestycji przewidziany jest na IV kwartał 2018 roku.
✅ 16. Biurowiec Park Plaza przy Malczewskiego uzyskał zatwierdzenie projektu budowlanego oraz pozwolenie na budowę. Czyżby i ta inwestycja miała ruszyć z kopyta?
✅ 17. Trwa rewitalizacja Skweru Zdrowia na Pogodnie (przy ul. Siemiradzkiego). Inwestycja kosztuje 0,25 mln zł.
✅ 18. Prace związane z remontem mostu nad Płonią (ul. Przestrzenna) mają się ku końcowi i powinny zostać zakończone w lipcu.
✅ 19. Do końca października ma zostać wyremontowana ulica Sczaniecka (na odcinku od wiaduktu do Cyryla i Metodego). Inwestycja obejmie również chodnik oraz drogę rowerową.
✅ 20. Miasto niestety nie jest zainteresowane kupnem Wieży Bismarcka. Miasto sprzedało Wieżę w 2001 roku za 350 000 zł. Miały tam powstać restauracje i punkt turystyczny. Plany nie wypaliły. Obecna umowa wygasa w 2100 roku (sic!)
✅ 21. Wszystko wskazuje na to, że jesienią do dawnej Stoczni Szczecińskiej (obecnie Szczeciński Park Przemysłowy) wjadą pociągi. Inwestycja z tym związana jest finansowana z budżetu UE, budżetu Miasta Szczecin oraz PKP.
✅ 22. Prawdopodobnie w 2018 roku rozpocznie się przygotowanie nowej sali obrad Rady Miasta Szczecina. Koniec prac przewidziany jest w Q4 2019 roku. Nowe miejsce obrad ma funkcjonować w byłej sali koncertowej w Urzędzie Miasta Szczecin.
✅ 23. Na terenie SSE Trzebusz-Dunkowo zakład produkcyjny oraz magazyn uruchomi firma Temca Polska. Inwestycja obejmuje obszar 2,2 ha, zakład ma powstać do końca 2021 roku, zatrudniać będzie ponad 20 osób.
✅ 24. Rozpoczynają się prace związane z przebudową dawnej fabryki Stoewera, która znajduje się przy ul. Krasińskiego. Powstanie tam biurowiec i lokale handlowe/usługowe. Inwestorem jest Modehpolmo
✅ 25. Budowa Muzeum Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni ma ruszyć w 2019 roku, zakończenie planowane jest na rok 2020. Koszt inwestycji to około 70 milionów złotych. Inwestycja ma być zbudowane wg nowych standardów ekologicznych, na skutek czego koszta będą większe o ok. 1,7 mln zł.
✅ 26. Na Floating Arena oraz w hali SDS będzie nowe LEDowe oświetlenie. Ogłoszono przetarg, planowana wymiana nastąpi jesienią.
✅ 27. Brama główna Cmentarza Centralnego jest remontowana, to już końcówka prac. Koszt inwestycji to 140 tys. zł.
✅ 28. Spółka ZBiLK pozyskała pozwolenie na rozbiórkę kamienic 5 kamienic na Niebuszewie. Docelowo rozebranych zostanie 6 budynków, koszt prac to 1,2 mln zł. Rozbiórka jesienią, prawdopodobnie do listopada.
✅ 29. Wiadukt kolejowy przy ul. Kolumba zamknięty dla ruchu kołowego, trwa remont. Wytyczony został objazd, zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec lipca.
✅ 30. Ogłoszono przetarg na „przeprowadzenie badań socjologicznych na terenie kwartałów zabudowy mieszkaniowej w obszarze Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”. Wyniki badań pozwolą na optymalną rewitalizację. Projekt dofinansowany w 90%, łączny koszt to prawie 4,2 mln zł.
✅ 31. Trwa budowa pierwszego „Zielonego podwórka” w tym roku. To już dziesiąta edycja, łącznie zostanie zrewitalizowanych 12 podwórek w tym roku.
✅ 32. Do kamienicy przy ul. Śląskiej 48 (inwestycja Lorenshill Centrum Development) mogą się już wprowadzać pierwsi nabywcy. Przez pierwsze miesiące może być trochę głośno, remont pozostałych kamienic z tego kwartału nadal trwa.
✅ 33. Inwestycja związana z budową dworca Górnego (kolejowo-autobusowego) została przesunięta na listę projektów rezerwowych. Zmiana ta odbyła się na wskutek przesunięcia środków na modernizację ul. Kolumba.
✅ 34. Kojarzycie rynienki na Alei Kwiatowej? Miała tam płynąć woda (wg projektu), niestety nie ma na to żadnych szans.
✅ 35. Radisson Blu Resort został otwarty w Świnoujściu. Inwestycja kosztowała 250 mln zł. Obiekt mieści 317 pokoi i 23 apartamenty.
✅ 36. Ministerstwo Sportu przekazało dofinansowania w gminach w naszym województwie. Dębno – 4 mln zł na halę przy zespole szkolno-przedszkolnym, Stargard – 2,5 mln zł na halę gimnastyczną przy ZS5, Barlinek – 400 tys. zł na boisko i bieżnię przy Gim nr 2.
✅ 37. Linia kolejowa na odcinku Runowo-Szczecinek o długości 50 km przejdzie modernizację. Podpisano właśnie umowę o wartości 220 mln zł. Oprócz remontu torów, inwestycja obejmie 10 stacji. Prace ruszą w przyszłym roku, zakończą się pod koniec 2020 roku. Pociągi pokonają w/w drogę szybciej o 30 minut.
✅ 38. W Parku Przemysłowym na byłym lotnisku w Kluczewie powstanie 6 hal magazynowo-produkcyjnych. To inwestycja spółki Waimea Holding. Zatrudnienie znajdzie tam 2000 osób.
✅ 39. W naszym regionie w ramach programu Likwidacja Miejsc Niebezpiecznych zostanie zrealizowany szereg inwestycji: 30 zatoczek autobusowych, 12,5 km ścieżek rowerowych, 4 skrzyżowania. Całość realizowana będzie w tym 2017 i 2018 roku i jest finansowana z budżetu państwa,
✅ 40. Budowa nowego kombinatu petrochemicznego w Policach ma ruszyć w 2019 roku i potrwa około 3 lat. Inwestorem jest Grupa Azoty, zatrudnienie przy budowie znajdzie ok. 1500 osób. Inwestycja wyceniana jest na ok. 700 mln $.

Kask na głowę, kamizelka na plecy… Zapraszamy na spacer po Posejdonie!

Posted by Posejdon on Thursday, July 20, 2017

KOMUNIKACJA MIEJSKA / ROWER MIEJSKI / HULAJNOGI

✅ 41. Biletomaty mają pytać użytkownika, czy chce potwierdzenie transakcji. Ma to wyeliminować sytuacje, w których w biletomatach zalega masa takich papierków.
[41] Link
✅ 42. Kasa biletowa ZDiTM przy Bramie Portowej ponownie już działa.
✅ 43. Zmiana w kursowaniu autobusów linii 55, 64, 66, 533. Do odwołania nieczynny jest przystanek autobusowy „Transportowa”, związane jest to z przebudową kablowej linii energetycznej.
✅ 44. Zabytkowe tory znajdujące się przy torze kolarskim przy al. Wojska Polskiego zostaną rozebrane. Tory kolidują z budową ronda na skrzyżowaniu alei z ul. Arkońską. Miłośnicy komunikacji chcieli, by je uratować, natomiast miasto nie chce się na to zgodzić, boi się opóźnień
✅ 45. Podobno za pomocą aplikacji GoPay można skorzystać z promocji i zakupić bilet jednorazowy (o minimalnym nominale 2 zł, maksymalnie z limitem czasowym 60 minut) za 1 zł. Ciekawa promocja, natomiast ja nie mogę skorzystać, w aplikacji GoPay z listy miast, nie mam do wyboru Szczecina.
✅ 46. Tramwaj wodny na linii Bulwar Piastowski – Nabrzeże Starówka już funkcjonuje. Przewozy realizuje 12-osobowy katamaran, kursy odbywają się w godzinach 10:00 – 19:30. Bilet kosztuje 5 zł, ulgowy 2 zł (w jedną stronę). dzieci do lat 4 płyną bezpłatnie. Rejs trwa ok. 12 minut. W pierwszych dniach bilet za 5 zł obowiązywał w dwie strony… jednak okazało się, że ludzie pływają dookoła od razu i pozostali pasażerowie nie mogli wejść na pokład… bo nikt nie wysiadał.
✅ 47. Informacja o wandalu warta jest 500 zł. Tyle SPPK (Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) zapłaci osobie, która przyczyni się do złapania sprawcy demolki w komunikacji miejskiej. Ostatnio przeglądałem zestawienie wydatków, które ponosimy ze względu na wandalizm. Porażające kwoty. Bardzo dobry ruch SPPK z tą akcją. Ciekawe kiedy wprowadzą nagrody za zgłoszenia nielegalnie zaparkowanych aut ;)
✅ 48. Przeprowadzona została modernizacja wjazdu dla tramwajów na Moście Długim (mam nadzieję, że to już działa jak należy). Umożliwia to płynny wjazd na most szynowym pojazdom komunikacji miejskiej (po 2 latach przygotowań). Trwają również prace nad optymalizacją sygnalizacji oraz budowane są drogi dla rowerów.
✅ 49. Tramwaje Szczecińskie ogłosiły przetarg na wykonanie kompleksowej naprawy nawierzchni torowiska w ul. Krzywoustego (od pl. Zwycięstwa do pl. Kościuszki). Szykuje się remont.
✅ 50. Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej zostało odwołane, ale dokument jest procedowany. Ma zostać podpisany obiegowo, następnie będą już działania zmierzające do uzyskania finansowania na tę inwestycję. Prace wyceniane są na 741 mln zł. Kwota ta robi wrażenie. Projekt stworzenia SKM przewiduje przebudowę infrastruktury kolejowej, w tym modernizację mającej ponad 23 km linii od Szczecina Głównego do Polic oraz stworzenie drugiego toru pomiędzy Szczecinem Głównym, a Turzynem.
✅ 51. Budowana jest pętla tramwajowo-autobusowa przy ul. Turkusowej. Inwestycja powinna zostać ukończona na początku IV kwartału, równolegle trwają pracę nad nową siatką połączeń komunikacji miejskiej. Ma zostać podana we wrześniu.

Tramwaj wodny przy Nabrzeżu Starówka

GASTRONOMIA / HANDEL / ROZRYWKA

OTWARTE
✅ 52. Nowy lokal przy nabrzeżu Jana z Kolna – Bez ogródek​. W menu piwo, alkohole, przekąski. W menu jest m.in. curry wurst, frytki belgijskie.
✅ 53. Na Deptaku Bogusława działa lokal Promile i Kalorie​ – ciekawe połączenie: sklep monopolowy + fast food (kebaby, burgery.
✅ 54. BarLenka​ (śniadania & obiady domowe) otworzyła swoją drugą lokalizację – przy ul. Jagiellońśkiej 84.
✅ 55. Restauracja Gruzińska Imereti otworzyła się w nowej lokalizacji przy ul. Śląskiej.
✅ 56. Otworzył się nowy lokal m.in. ze stekami – Ruszt (w miejsce Botanic Garden).
✅ 57. Przy Monte Cassino funkcjonuje lokal Kęs by Jedzenie Na Zamówienie​ Nie wiem dokładnie od kiedy, ale totalnie ta informacja mi umknęła.
✅ 58. Przy ul. Barnima otworzyła się nowa pizzeria Heat’s Pizza Szczecin​. Realizuje tylko zamówienia na dowóz.
✅ 59. Przy Bulwarze Piastowskim działa pierwszy w Szczecinie food-boat – KUTER.szczecin.pl​.
✅ 60. W miejsce The Chefs Around The World otworzyły się Lody Amerykańskie.
✅ 61. Na Bulwarze Gdyńskim pojawił się ice truck Beza-Krówka Lody Rzemieślnicze
✅ 62. Na Deptaku Bogusława zaczął działać lokal o nazwie Bistro na Deptaku.
✅ 63. Kolejny nowy lokal to Restauracja Na Szlaku Smaku – ul. Kostrzewskiego na Warszewie
✅ 64. Restauracja W Sedno działa w miejscu restauracji Clou na Podzamczu.
✅ 65. Nowość – Pub Podkowa przy ul. Tkackiej, w miejsce Pubu Polityka
✅ 66. Smak PRL​ – nowy lokal z zapiekankami przy pl. Kościuszki. 11 rodzajów. Czynne codziennie.
✅ 67. Centrum Handlowe STER otworzyły się nowe lody tajskie TUK TUK – lody tajskie Szczecin
✅ 68. W Galeria Handlowa Turzyn​ otworzyło się Pepco.

ZAMKNIĘTE
❌ 69. Restauracja Botanic Garden zamknęła się.
❌ 70. Kawiarnia śniadaniowa Okienko​ przy al. Piastów zamknęła się na wakacje. Do działania powróci pod koniec września.

WKRÓTCE
✅ 71. Przy Bramie Portowej powstaje sklep z żywnością ze wschodu „Ukrainoczka”. W ofercie znajdziemy produkty z Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu, Rosji, Białorusi np. chałwy, majonezy, suszone kiełbasy, suszone leszcze, słoninę w przyprawach, słodycze Krasny Mak. Otwarcie zaplanowane jest na wrzesień br.
✅ 72. W sierpniu otworzy się drugi w Szczecinie tapas bar Ole Bistro & Tapas. Lokalizacja: Bulwar Gdyński.
✅ 73. W CH Gryf pojawi się: Berlin Kebab, Bistro Express oraz Kuchnia Chińska Pekin
✅ 74. W Galeria Kaskada​ zamiast Almy pojawi się prawdopodobnie Lidl Extra (jeszcze niepotwierdzone, zasłyszane w tramwaju ;) )

Źródło: Strona lokalu Ruszt na FB

POZOSTAŁE
✅ 75. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie​ zyskało nowe eksponaty: Duży fiat w wersji pickup, milicyjna „emzetka” i przyczepa namiotowa tramp 66. Nowości są do obejrzenia od dziś.
✅ 76. W Szczecinie jakiś czas temu pojawiło się piwo regionalne – Browar Colberg, można go spróbować m.in w Bulwary Cafe by szczecinmade​.
✅ 77. 1200 butelek limitowanej edycji Starki trafiło do sprzedaży – i chyba już zostało wyprzedanych. Butelka 0,7 Starka Adventure kosztuje/kosztowała 130 zł.
✅ 78. 13 muz​ działa już pół roku pod nowym kierownictwem. Przez ten czas odbyły się: 14 koncerty, 6 wydarzenia sceny komediowej (kabarety, stand-up), 31 spektakli teatralnych i choreograficznych, 170 spotkań warsztatowych (edukacja), 7 imprez (taneczne i interdyscyplinarne całodniowe), 6 spotkania literackie, 6 wernisaże (w tym wystawy wielodniowe i Noc Muzeów), 2 festiwale (Kontrapunkt, I SAS)
✅ 79. Kawiarnia znajdująca się w Centrum Dialogu Przełomy​ ma już zewnętrzny ogródek.
✅ 80. W Nowy Browar Szczecin​ pojawiło się menu indyjskie – gotuje niezastąpiony Aashish Gaur​ znany z Anadi Grill Gorące Przysmaki z Indii​
✅ 81. Jeśli lubicie lodowe rurki/rollsy, to warto sprawdzić propozycję od Pleciuga Caffe​ – lody z precelkami.
✅ 82. W Bubble Waffle Factory Szczecin​ (Deptak Bogusława) pojawiły się bubble w wersji wytrawnej-słonej.
✅ 83. W Atelier Japońskich Smaków MUGI​ pojawiła się nowość – Vega Soya Ramen.
✅ 84. Znamy zwycięzców plebiscytu Smaki Pomorza na najbardziej popularne lokale. Restauracja – Colorado Steakhouse​, Bar – Kubuś, Pizzeria – Paladin​, Kebab/burger – Grilled Chicken Burgers – GC’s​, Kawiarnia/cukiernia – Dolce Via, Klub muzyczny – Love Club All together​, Pub – Kicker Pub​. O zwycięstwie decydowały głosy oddawane smsowo, więc wiarygodność rankingu traktowałbym mocno z przymrużeniem oka ;)
✅ 85. W moim ulubionym pubie z grami planszowymi Exp Pub​ pojawiła się m.in. nowa gra Carcassonne MayFlower! „Możecie się w niej wcielić we wczesnych amerykańskich osadników na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zapuszczać się coraz głębiej na zachód, budując miasteczka, farmy czy drogi oraz rywalizując ze sobą, aby zgromadzić więcej punktów niż pozostali.” Z chęcią się wybiorę na kilka partyjek.

THE TALL SHIPS RACES 2017

✅ 86. Podczas TTSR tramwaj wodny będzie realizował rejsy po Odrze (sponsorowane przez TT Line), będą dostępne darmowe wejściówki.
✅ 87. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już 25 lipca. Niektóre będą obowiązywać aż do 14 sierpnia (czyli do czasu po finale festiwalu Pyromagic 2017
✅ 88. Miasto spodziewa się, że przez teren finału regat TSR przewinie się ponad 2 mln osób.
✅ 89. Straż miejska ma być bardzo surowa wobec nieprawidłowo parkujących (i bardzo słusznie!)
✅ 90. Dla kierowców przygotowanych zostanie 5 parkingów skomunikowanych komunikacją miejską z terenem imprezy. Znajdą się one: przy Selgrosie, przy MTS, przy Makro, przy WZiEU US, przy Hangarowej (P&R).
✅ 91. Zostaną uruchomione dodatkowe autobusy i tramwaje oraz pociągi Polregio (dla dojeżdżających spoza Szczecina)
[91] Link
✅ 92. Marynarz przy pl. Grunwaldzkim jest już ubrany w regatową odzież.
[92] link
✅ 93. Na finał TSR w Szczecinie zostanie wypuszczona specjalna seria pocztówek w klimacie marinistycznym. Ma ją otrzymać każdy z załogantów jednostek biorących udział w regatach. Pocztówki podczas imprezy mają być też przeznaczone dla mieszkańców i turystów. Łącznie powstanie 14 tys. kartek.
✅ 94. W sierpniu będzie można zwiedzać Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie​, od poniedziałku do piątku o godzinie 15:00 będzie bezpłatne oprowadzanie. Akcja obowiązywać będzie w dniach 4-25 sierpnia. Podczas TSR mają być wyznaczone dodatkowe godziny zwiedzania.

Źródło: materiały organizatorów TSR Szczecin

BIZNES I GOSPODARKA

✅ 95. Województwo zachodniopomorskie jest jednym z trzech najchętniej odwiedzanych w sezonie letnim przez turystów z zagranicy.
✅ 96. W pierwszych 6 miesiącach 2017 roku Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył 263 965 osób – 19,3% więcej w stosunku do analogicznego okresu z 2016 roku.
✅ 97. Zachodniopomorskie w 2015 roku odwiedziło 2,5 mln turystów, z czego 80% stanowią obywatele Niemiec. W tych statystykach zostali uwzględnieni tylko tacy turyści, którzy wykupili przynajmniej jedną noc w obiektach turystycznych.
✅ 98. Ceny noclegów w Świnoujściu są bardzo wysokie. Baltic Molo Park oferuje 2-osobowe apartamenty nawet za 1200 zł / dobę. Noc w Interferie Medical SPA to koszt 500 zł. Mimo tego na brak chętnych właściciele nie mogą narzekać.
✅ 99. 80 osób znajdzie zatrudnienie przy nowym projekcie Mostostalu Warszawa. Żelbetowe elementy mostu będą produkowane na terenie Stoczni Szczecińskiej.
✅ 100. 25 firm z branży okrętowej stworzy Towarzystwo Okrętowe. Chcą starać się wspólnie o nowe kontrakty. Cieszą takie działania, oby jak najwięcej takiej kooperacji w różnych branżach.
✅ 101. Firma BKF​ ze Skarbimierzyc obecna jest już na 20 rynkach Europy i Azji. Do końca roku wyeksportuje ok. 50 myjni samoobsługowych.
✅ 102. Aplikacja turystyczna Visit Szczecin​ jest teraz w wersji 2.0. Jest nowa szata graficzna oraz szereg funkcjonalności. Appka dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz z iOS
✅ 103. Z Dąbia do Nowych Linii (wieś niedaleko Pyrzyc) przenosi się Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Ośrodek powiększy się trzykrotnie. Inwestycja wyceniana jest na kilka mln zł, ma być realizowana w 2018 roku.
✅ 104. W centrum logistycznym Amazon oprócz 1000 pracowników ma pracować 3000 robotów.

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INNE CIEKAWOSTKI

✅ 105. Będzie serial promujący nasz region. „Życie pozornie fikcyjne” utrzymany będzie w klimatach science-fiction. Jest już trailer pierwszego odcinka.
[105] Link
✅ 106. Pierwszy klaps kolejnej odsłony kultowego filmu Młode Wilki przesunięty został na 1 sierpnia. Zdjęcia mają rozpocząć się w Świnoujściu, w filmie mają też pojawić się regaty TTSR.
✅ 107. Ruszył ciekawy szczeciński podcast Markeating by Kacper Skoczylas​. Jeśli lubicie dobrze zjeść i np. zajmujecie się na co dzień marketingiem, warto dać lajk Markeating – pierwszy w Polsce podcast o marketingu w gastronomii.
​✅ 108. Chcesz mieć pocztówkę ze swojego osiedla? Na Wspieram.to​ realizowany jest super projekt związany ze Szczecinem. Czasu coraz mniej, warto wesprzeć go i przyczynić się do wydania serii pocztówek ze szczecińskimi osiedlami.
[108] Link
✅ 109. Akademia Morska otworzy swój oddział w Kędzierzynie-Koźlu. Ma tam funkcjonować wydział żeglugi śródlądowej.
✅ 110. Najbardziej popularne kierunki na szczecińskich uczelniach w pierwszym naborze to filologia angielska oraz informatyka.
✅ 111. Siedziba Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich została przeniesiona z Warszawy do Szczecina. Komisja mieści się w Urzędzie Morskim, przy pl. Batorego.
✅ 112. W porównaniu do początku roku liczba pasażerów na trasie z Warszawy do Szczecina potroiła się. W I półroczu lotnisko w Szczecinie obsłużyło 263,9 tys. pasażerów, co oznacza wzrost aż o 19,3 proc. w skali roku. Brawo Szczecin Airport​!
✅ 113. Na Arkonce i na Głębokim mają zostać ustawione tzw. „punkty odniesienia”, czyli oznaczenia które pozwolą dzieciom łatwiej orientować się w przypadku zgubienia. Łącznie będzie ich 5 sztuk, kosztować będą 8000 zł.
✅ 114. Lotnisko Heringsdorf na wyspie Uznam niebawem oficjalnie będzie się nazywało: Heringsdorf-Świnoujście. Zmiana nazwy ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy.
✅ 115. W sierpniu ukaże się nowa książka Michała Rembasa – Cmentarz w szczególe.​ 144 strony, czekam z niecierpliwością, można już składać zamówienia.
✅ 116. Jest szansa na kolejną atrakcję turystyczną w Szczecinie. Przy Łasztowni może stanąć okręt podwodny. Musi być jednak spełnione kilka warunków: zgoda miasta, zgoda MON oraz… pieniądze.
✅ 117. Czy sesje Rady Miasta Szczecina będą pokazywane w relacjach live na Facebooku? Padł taki pomysł. Obecnie nadawana jest tylko relacja audio, którą można słuchać podczas trwania obrad. Zapisy nie są archiwizowane. Przypominam, mamy 2017 rok.
✅ 118. Wg rankingu korkowo.pl po Szczecinie jeździ się lepiej, niż rok temu. Badania były prowadzone wiosną. Średnia prędkość wzrosła o 2 km/h, do 45 km/h. Klasycznie najbardziej zakorkowana jest Warszawa.

Zapisy do newslettera

Newsletter to nowa forma, w której będę zamieszczał prasówki. Raz w tygodniu dostaniesz na skrzynkę całą prasówkę oraz najciekawsze artykuły ze Szczecin Blog i specjalne bonusy. Warto, bo niespodzianki o których wspominam, będą dostępne tylko na liście mailingowej.

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

Obserwuj #szczecinprasowka na FB

Zapraszam do śledzenia strony Uśmiechnij się, jesteś w Szczecinie, na której ukazują się #szczecinprasowka i inne ciekawe wpisy głównie dotyczące Szczecina.

To by było na tyle w tym podsumowaniu. Czuwaj!

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Python nie taki straszny – czyli PyCode Carrots po raz pierwszy w Szczecinie [fotorelacja]

Zorganizowanie warsztatów programistycznych to nie przelewki. Zorganizowanie warsztatów programistycznych zakończonych sukcesem to ziszczenie najśmielszych marzeń! I tak było w tym...

Zamknij