Misz-Masz, Podróże 0

Polataj na kitesurfingu – czyli jak to jest w naszym mieście

Szczecin to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do uprawiania kitesurfingu. W ostatnich latach, Szczecin staje się polską mekką kite. W sezonie, czyli od kwietnia do listopada występują komfortowe warunki termiczne, najwięcej wiatru do uprawiania kitesurfingu pojawia się w czerwcu i we wrześniu.

Ze względu na dostęp do wiatrów z północy i wielość dużych akwenów wodnych Szczecin jest szczególnym miejscem do nauki i pływania na kitesurfingu. W okolicy możemy pływać m.in na Jeziorze Miedwie, na Zalewie Szczecińskim, na Jeziorze Dąbie, w dowolnej miejscowości nadmorskiej. Jeżeli w Polsce brakuje wiatru, bliskość niemieckiej Rugii daje dodatkowe możliwości. Na wielu akwenach w pobliżu Szczecina występują duże powierzchnie z płytką wodą do pasa, co daje komfort, poczucie bezpieczeństwa i ułatwię naukę kitesurfingu.

szczecin_kitetrips.pl

Czym jest Kitesurfing?

Kitesurfing to sport wykorzystujący siłę wiatru. Do wytworzenia siły pociągowej rider używa latawca, porusza się p o wodzie, ślizgając się na desce. Kitesurfer ma na sobie trapez, na którym opiera się moc latawca, dzięki czemu nie musi mieć silnych mięśni, a tylko używać odpowiedniej techniki.

Rider steruje za pomocą baru, czyli drążka sterowniczego, skręcając latawcem na podobnej zasadzie, jak działa kierownica roweru. Kitesurferzy używają najczęściej dwukierunkowych, niewielkich desek, tzw. twin-tip’ów o długości 128-156 cm. Wachlarz rozmiarów latawców jest szeroki, w Polsce najczęściej używa się kajtów w rozmiarze od 6 m2 do 12 m2. Rozmiar latawca kitesurfingowego dobiera się do warunków wiatrowych.

Im silniejszy wiatr, tym mniejszy latawiec i odwrotnie. W Polsce komfort termiczny zapewniają pianki neoprenowe, najczęściej o grubości 4-5 mm.

kitetrips.pl_kite_wyjazdy

Jak zacząć?

Kitesurfing jest stworzony dla każdej przeciętnie sprawnej osoby, która lubi ruch, wodę i kontakt z przyrodą. Nie ma limitów wieku, minimalna waga to 40 kg. Kite jest bezpieczną aktywnością, jeżeli ma się odpowiednie przygotowanie, świadomość i umiejętności.

Przygoda z kitesurfingiem może zacząć się od kursu w szkole kitesurfingu. Na kursie opanowuje się sterowanie latawcem, systemy bezpieczeństwa i panowanie nad kajtem, a następnie deską kitesurfingową.

Na pierwszej lekcji kursant zaprzyjaźnia się z małym latawcem treningowym, uczy się jak podpiąć linki do dużego latawca pompowanego, praktykuje używanie zrywki bezpieczeństwa – czyli uczy się jak szybko, sprawnie i odruchowo odczepić się od kajta. Po teorii ubiera się w piankę.

W wodzie, bezpiecznie, daleko od brzegu i na odpowiednim akwenie, kursant uczy się sterowania latawcem kitesurfingowym. Na koniec pierwszej lekcji kursant samodzielnie wykonuje tzw. bodydrag, pływa na brzuchu po tafli wody generując moc z latawca. Body-dragi dają poczucie kontroli, mocny zastrzyk adrenaliny i gwarantują świetną zabawę. A to dopiero początek…

Pierwsze płynięcie na desce z latawcem daje uczucia nieporównywalne z czymkolwiek innym. To jakby chodzić po wodzie kontrolując skrzydło, które nas nad nią wynosi. To przeżycie, które zapamiętuje się na całe życie.

Całe szkolenie od zera do etapu startu na desce trwa około 10 godzin, czyli 4-5 lekcji. Kitesurfing może uprawiać każda sprawna osoba, część osób potrzebuje mniej, część trochę więcej czasu. Dużo zależy od wcześniejszych doświadczeń ze sportem i aktywnością ruchową. Osoby uprawiające jakikolwiek sport, są o krok do przodu. Ktoś, kto od lat prowadzi siedzący tryb życia bez aktywności fizycznej potrzebuje zazwyczaj więcej lekcji.

Osoby jeżdżące na snowboardzie, wakeboardzie czy skateboardzie mają szansę popłynąć w pierwszy dzień. Podobnie jak miłośnicy wiatru, czyli windsurferzy czy paralotniarze.

Celem kursu kite jest zdobycie umiejętności, aby samodzielnie uprawiać kitesurfing. Po kursie nowy adept kitesurfingu może kupić sprzęt, samodzielnie przygotować i wystartować latawiec i bezpiecznie pływać na wodzie.

kitesurfing_szczecin_www.kitetrips.pl

Na koniec kursu u licencjonowanego instruktora kitesurfer otrzymuje kartę członkowską Międzynarodowej Organizacji Kitesurfingu (IKO), która jest potwierdzeniem nabytych umiejętności i pozwala na wypożyczenie sprzętu za granicą.

Dalsze stopnie zaawansowania, przeznaczone dla trochę “opływanych” kitesurferów to pływanie switch, czyli “tyłem do latawca”, ostrzenie pod wiatr, pierwszy skok i lądowanie. W kitesurfingu liczy się technika i doświadczenie, dlatego można się ciągle rozwijać i jest to sport na całe życie.

Inne formy kitingu

Zimą, niektórzy szczecińscy kitesurferzy zamieniają tylko deskę kite na mountainboard lub wózek buggy, by uprawiać landkiting na lotnisku w Dąbiu. Zimą wpinamy się w latawiec i zakładamy narty lub deskę snowboardową, by jeździć na śniegu, na lotnisku lub w górach. Niektórzy zakładają nawet łyżwy, by używając właściwości latawca jeździć na zamarzniętym Zalewie Szczecińskim, na jeziorach Miedwie i Dąbie. Szczecin to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kitesurfingu w Polsce.

romo_mega_trip

Wyjazdy, czyli kitesurfing za granicą

Wyjazdy zagraniczne cieszą się ogromną popularnością wśród kitesurferów. A to za sprawą sprzętu który mieści się w plecaku, dostępności tanich lotów i stałych wiatrów w niektórych rejonach świata i ciepłej wody, czyli możliwości pływania “bez piany”.

Najpopularniejsze destynację latem to hiszpańska Tarifa – europejska mekka kitesurfingu na cieśninie gibraltarskiej, Wyspy Kanaryjskie, greckie Rodos i Egipt. Jesienią najlepsze wiatry oferuje północna Brazyli, w stanie Ceara. Zimą świetne warunki znajdziemy między innymi na na Wyspach Zielonego Przylądka i na Morzu Karaibskim – Dominikana, Wenezuela, Aruba.

Kitesurfing jest nie tylko sportem. Jest wieczną przygodą, wybieraniem najlepszych warunków, wspólnym dojeżdżaniem na miejscówki, spotykaniem znajomych i opowieściami po pływaniu. Jest uzależniający, dający wolność i kontakt z przyrodą. Dla niektórych, staje się stylem życia.

Autorem wpisu jest Marek Samól – instruktorem kitesurfingu, założyciel szkoły Kitetrips.pl w
Szczecinie i w Świnoujściu.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Myślisz o swoim biznesie? To na pewno Cię zainteresuje

Polska Fundacja Przedsiębiorczości i Urząd Miasta Szczecin ogłosiły konkurs na najlepszy biznesplan. Projekt odbywa się pod hasłem: Przystanek Sukces -...

Zamknij