Misz-Masz, Szczecin 0

Czas na żagle w Szczecinie! Podsumowanie #szczecinprasowka nr 3

Czas na trzecie tygodniowe podsumowanie #SZCZECINprasowka. Bardzo polubiliście ten format, uruchomiłem subskrypcję via e-mail. Codziennie prasówki ukazują się regularnie na Uśmiechnij się – jesteś w Szczecinie

✓ Jeśli macie sugestie, pomysły na usprawnienie i uatrakcyjnienie prasówki, zapraszam do kontaktu – Paweł Krzych

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INWESTYCJE

✅ 1. Nowy plac treningowy (siłownia pod chmurką) został uruchomiona w Parku Żeromskiego. Inwestycja została zrealizowana przez Fundację Anioły Sportu. Mam nadzieję, że w niedługim czasie cały park przejdzie rewitalizację, wyrównane zostaną ścieżki itp.
[1] link
✅ 2. Nadal nie został zatwierdzony harmonogram uruchamiania ZUO, czyli Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Inwestycja musi być ukończona do końca roku, tak wymaga program dofinansowania.
[2] link
✅ 3. Brakuje pieniędzy na inwestycje drogowe. Pod znakiem zapytania jest m.in. przebudowa ul. Bogusława (między pl. Zgody, a ul. Krzywoustego). Łącznie na stronach ZDiTM rozpisanych jest dziewięć przetargów, na które przysłano oferty przekraczające zaplanowany budżet.
[3] link
✅ 4. Nowe wieści dot. Masztu Maciejewicza. Bardzo możliwe, że stanie on na Łasztowni. Maszt został zdemontowany ponad 4 lata temu (ależ ten czas leci!) ze względu na potrzebę remontu. Teraz maszt jest wyremontowany i czeka na decyzje.
✅ 5. Oczyszczalnia ścieków w Zdrojach ma być modernizowana. Inwestycja będzie kosztować 24 mln zł, prace mają zostać zakończone w 2019 roku.
✅ 6. Nie wiadomo, co dalej z remontem Trasy Zamkowej. Na tę pozycję w budżecie zaplanowano 29 mln zł, natomiast najtańsza oferta w przetargu opiewała na kwotę o 10 mln wyższą. Teraz trwa weryfikacja zadania i złożonych ofert.
✅ 7. Na szczecińskim Turzynie wybudowano nowe pawilony, teraz kupcy walczą o to, by miasto wybudowało drogę wejściową od strony al. Bohaterów Warszawy. W tym tygodniu ma być znana decyzja radnych.
✅ 8. Do 2019 roku potrwa inwestycja związana z elektryfikacją linii kolejowych do Niemiec. Pociągi mają pojechać z prędkością nawet 160 km/h.
✅ 9. Na terenie stacji postojowej przy Lidlu na Starkiewicza (Pomorzany) mają powstać budynki wielorodzinne z parkingami podziemnymi.
✅ 10. Kończy się lifting budynku Akademii Morskiej przy ul. Szczerbcowej.
✅ 11. Zakłady Chemiczne Police chcą, by w pobliżu ich zakładu zlokalizowana została stacja Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. W przedsiębiorstwie pracuje ponad 4 tys. osób.
[11] link
✅ 12. Miasto szuka wykonawcy do przebudowy ul. Orlej, Pawiej, Skowronka, Puszczykowej. Modernizacja ma objąć jezdnie i chodniki. Początek prac jeszcze w tym roku, zakończenie za ok. 12 miesięcy.
✅ 13. Do 2023 roku w zachodniopomorskim ma powstać niemal 300 km nowych dróg
[13] link
✅ 14. Mieszkania, które mają powstać w ramach programu Mieszkanie Plus, nie spotykają się z przychylnością okolicznych mieszkańców. Wolą, by na tych terenach powstał parking i plac zabaw.
[14] link
✅ 15. Zakończone zostały prace związane z budową hali tenisowej przy al. Wojska Polskiego 127. Inwestycja kosztowała prawie 8,5 mln zł, obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.
[15] link
✅ 16. Przejście dla pieszych tuż obok budowanej Hanza Tower zmieniło się nie do poznania. Jest dużo bezpieczniej, pojawiły się tzw. azyle dla pieszych.
✅ 17. Ruszył remont miejskiego stadionu, który znajduje się przy ul. Litewskiego 20. Wymieniona zostanie tartanowa nawierzchnia (nie była wymieniana od 15 lat). Zakończenie prac przewiduje się na listopad br. Koszt inwestycji to 5 mln zł.
✅ 18. Trwa wymiana elewacji CHR Galaxy. Część prac budowlanych będzie musiała być prowadzona nawet do 23:00, zarządcy przepraszają w specjalnym komunikacie prasowym. Łączny koszt rozbudowy to 140 mln zł.
[18] link
✅ 19. Nadal nie został zatwierdzony harmonogram uruchamiania ZUO, czyli Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Inwestycja musi być ukończona do końca roku, tak wymaga program dofinansowania.
✅ 20. Przebudowa ul. Jagiellońskiej jest już na półmetku. Przygotowano już miejsce na nową fontannę na pl. Zamenhofa. A ciekawe, co z wodotryskiem tuż obok na Deptaku Bogusława. Kto mi przypomni, ile lat już nie działa? Całość inwestycji kosztuje ok. 6 mln zł.
[20] link
✅ 22. Pojawiło się oznakowanie poziomie w rejonie Nabrzeża Wieleckiego. Piszę o tym, bo dotyczy to również nowej zebry, która łączy Podzamcze z Bulwarem Piastowskim.

Nowa hala tenisowa przy al. Wojska Polskiego

KOMUNIKACJA MIEJSKA / ROWER MIEJSKI / HULAJNOGI

✅ 23. Wygląda na to, że śluza tramwajowo-autobusowa przy Moście Długim nadal nie działa prawidłowo.
✅ 24. Niestety mamy powtórkę z rozrywki z złymi torami… To były złe, tym razem na Potulickiej. Podobna sytuacja była wcześniej na trasie SST przy ul. Gdańskiej. Tam też tory były złe.
[24] link

THE TALL SHIPS RACES 2017

✅ 25. Pełna lista gwiazd, które wystąpią na TSR 2017 w Szczecinie: Andrea Bocelli, Andrea Griminelli, Alessandria Marianelli, Ilaria Della Bidia, Rafał Brzozowski, Adam Stachowiak, Sarsa, Andrzej Piaseczny, Natalia Nykiel, Afromental, Antek Smykiewicz, Damian Ukeje, Anna Karwan, Mateusz Grędziński, C-Bool, Kayah, Jędrzej Zoran Świerczyński,
✅ 26. Na scenie szantowej wystąpią: Dair, Stary Szmugler, Jackpot, QFTRY, Klezmafon, MuzyKajaka, Kraków Street Band, Blue Bossa, After Blues, Hard Times, Ryczące 20, Mechanicy Szanty, Perły i Łotry, Dominika Żukowska i Andrzej Korycki.
✅ 27. Na Łasztowni powstaje miasteczko sferycznych namiotów od Freedomes. W środku znajdzie się m.in. wodny plac zabaw, mobilny park naukowy, akademia żeglarska, prowadzone będą również pokazy kulinarne.
✅ 28. Podczas TSR 2017 wystawi się ponad 400 wystawców z Polski i z zagranicy.
✅ 29. Będzie ponad 40 food trucków (zlot gastrowozów odbędzie się na Łasztowni).
✅ 30. W dniach 3-8 sierpnia organizowane będzie specjalne (bezpłatne) zwiedzanie FIlharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Każda wycieczka trwa 30 minut, warto się wybrać i poznać ciekawostki na temat tego niesamowitego budynku.
✅ 31. Nie będzie można używać fajerwerków podczas finału. Taka jest decyzja Wojewody.
✅ 32. Nie polatamy również dronem, jest zakaz lotów nad terenem zlotu. A policja ma specjalne „działka” do „unieszkodliwiania” takich zidentyfikowanych obiektów latających.
[32] link

Źródło: FB Tall Ships Szczecin

GASTRONOMIA / HANDEL / ROZRYWKA

OTWARTE
✅ 34. Gruzinska Restauracja „Imereti” otworzyła się w nowej lokalizacji przy Śląskiej 12.

WKRÓTCE
✅ 35. Hotel Moxy w Szczecinie zostanie otwarty w 2018 roku (w kompleksie Posejdon)
✅ 36. Salon ETAM w Galaxy Centrum otwiera się po remoncie 4 sierpnia.
✅ 37. Przy ul. Jagiellońskiej otwiera się pierwszy w Szczecinie bar krewetkowy – Shrimp House Szczecin
✅ 38. W nowej części rozbudowanego CHR Galaxy znajdą się takie marki jak: Forever 21, Cukiernia Sowa, Mohito, Aldo, Smyk, Duka, Reserved, Lavard, House, Giacomo Conti, Lancerto, Starbucks, Homla, Go Sport, Deichmann, Kubenz, Rossmann, Świat Zabawek, Maurizio Benttoni, Sizeer, K-Beauty101, Świat Książki. Pełna lista
✅ 39. W Outlet Park otworzy się Kuchnia Marche (jest już w Galeria Kaskada).

POZOSTAŁE
✅ 40. Plaża na Wyspa Grodzka została odkomarzona i piasek wyczyszczony ze śmieci. Zebrano 1000 litrów odpadów (ależ śmiecimy). Niestety piasek nadal brudzi na rdzawo i się kurzy, tu żadne czyszczenie nie pomoże, trzeba po prostu go wymienić na taki czysty prosto z plaży (a nie z budowy). Mam nadzieję, że się tego doczekamy.
✅ 41. Wół i Krowa uruchomiła specjalny profil dla swojego food trucka – Wół i Krowa FoodTruck. Bardzo dobre posunięcie, codziennie informują, gdzie ich gastrowóz się znajduje :)
✅ 42. Można już zamawiać pozycje z menu z kawiarni Columbus Coffee. Opcja dowozu dostępna jest z dwóch lokali: Columbus Coffee Drive Up ‚Myjnia’ oraz Columbus Coffee Fryga.
✅ 43. Od soboty w Escape Room Szczecin – ESCpada będzie można grać w trzech scenariuszach w ramach MiniESCape. To taki escape room w wersji mini.
✅ 44. W piekarni Upiecze nam się pojawiły się ciekawe nowości: fougasse (przekąska w kształcie wielkiego liścia z Prowansji) oraz bawarskie precle na koźlaku z czarną solą.
✅ 45. Od października w Auchan na Struga będą dostępne kasy samoobsługowe. Ciekawe kiedy tego typu rozwiązania wprowadzi Lidl i Biedronka.

Źródło zdjęcia: Wyspa Grodzka FB

BIZNES I GOSPODARKA

✅ 46. Bardzo możliwe, że zespół portowy Szczecin-Świnoujście w tym roku przekroczy 25 mln ton przeładowanych ładunków.
✅ 47. Amazon w Kołbaskowie na początku sierpnia uruchomi kolejny etap rekrutacji. W ciągu 3 lat firma ma zatrudnić 1000 osób. Dla pracowników „poziomu podstawowego” Amazon oferuje 15 zł brutto na godzinę + do 15% premii. Do tego dochodzą dodatkowe bonusy.
[47] link
✅ 48. 18 ha działki w Parku Regionalnym w Gryfinie zostało sprzedanych. Nabywcami są: Mechatronic Engineering oraz koncern z branży handlowo-logistycznej.

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

INNE CIEKAWOSTKI

✅ 49. Na placyku przy Bulwarze Starówka (okolice Starej Rzeźni) zaczęły działać małe światełka osadzone między płytkami. Efekt podobny jak na Centrum Dialogu Przełomy. Dobrze to wygląda :)
✅ 50. Ekipa STORM Group wspięła się na jedną z suwnic w Stoczni Szczecińskiej. Film z wspinaczki można obejrzeć na YT.
[50] link
✅ 51. Szczecin w wielu miejscach został nieźle podtopiony. Woda z Rusałki prawie podmyła budowany hotel w Parku Kasprowicza.
[51] link
✅ 52. Pojawił się nowy, ciekawy blog o Szczecinie – zeszczecina.pl
[52] link
✅ 53. Uniwersytet Szczeciński (wydział Humanistyczny) rozpoczął współpracę z Aresztem Śledczym w Szczecinie. Kooperacja polegać będzie m.in. na edukacji studentów, realizacji wspólnych projektów, organizowaniu wizyt studyjnych, praktyk, stażów.
[53] link

WYDARZENIA I SPORT

✅ 54. 11-12 sierpnia (sobota-niedziela) na Wałach Chrobrego odbędzie się największy w Polsce Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. Będzie to 10 edycja wydarzenia.
✅ 55. W Szczecinie nie będzie organizowany lekkoatletyczny Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Wydarzenie zostanie przeniesione do innego miasta.
✅ 56. W zamian za to w naszym mieście odbędzie się Zimowy Mityng Skoku o Tyczce (w Azoty Arena) oraz Mityng Lekkoatletyczny imienia Wiesława Maniaka na stadionie przy ulicy Litewskiej.
✅ 57. 26 sierpnia w hali Azoty Arena odbędzie się finał Wakacyjnego Turnieju Heartstone od Polbit Esport League.
✅ 58. Rozpoczęła się patriotyczna akcja „patroni ulic”. Można zgłaszać ściany do pomalowania, a Patriotyczna Pogoń Szczecin może wspomóc w finansowaniu. Pierwszą pracę można już podziwiać na ul. Żwirki i Wigury.
[58] link

Źródło zdjęcia: X Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2017 FB

ZAPISZ SIĘ, BY OTRZYMYWAĆ PRASÓWKĘ NA MAILA

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzieje się w Szczecinie! Podsumowanie #szczecinprasowka nr 2

Czas na drugie wydanie podsumowania cyklicznych prasówek, które od ponad 30 dni regularnie publikują na FB Uśmiechnij się - jesteś...

Zamknij