Inwestycje, Szczecin 3

106 newsów ze Szczecina – musisz to wiedzieć! MegaSZCZECINprasowka #1

25 dni temu zdecydowałem, że będę przygotowywał szczecińskie prasówki, czyli takie moje subiektywne przeglądy prasy. I powiem Wam, że mam niezłą frajdę pracując na kolejnymi materiałami.

Format został bardzo ciepło przyjęty, podaliście sporo sugestii, porad, jak wzbogacić cykl, a ja dzięki codziennej pracy jestem „bardzo na bieżąco” z tym, co się dzieje. W to mi graj, ostatnio miałem dłuższą przerwę, więc wypadłem z obiegu. Ale nadrabiam zaległości.

Co tydzień prasówki będą się ukazywać w postaci zbiorczych zestawień na blogu (tym razem wyjątkowo zbiorcze wydanie z 18 publikacji). Zazwyczaj nie będzie tak obszernie. No to jedziemy!

INWESTYCJE

✅ 1. Nowy park na prawobrzeżu – Park Majowe – będzie gotowy w sierpniu (przed terminem). Z mojej obserwacji wynika, że będzie to jeden z najlepszych (albo nawet najlepszy) plac zabaw w Szczecinie.

✅ 2. Przetarg na prace związane z kolejnym etapem obwodnicy śródmiejskiej ma zostać ogłoszony w ciągu miesiąca. Inwestycja dotyczy budowy węzła Łękno.

✅ 3. W centrum Szczecina ma powstać podziemny parking na 160 samochodów… dopiero w 2022 roku. Parking ma znaleźć się pod kamienicami w kwartale 36 (między ul. Małkowskiego, Królowej Jadwigi, Boh. Getta Warszawskiego, al. Wojska Polskiego i Bogusława X). Koszt budowy to około 6,3 mln zł, prace budowlane miałyby ruszyć w czwartym kwartale 2018 roku.

✅ 4. Można już rezerwować apartamenty w Hanza Tower. Do dyspozycji jest blisko 500 nowoczesnych apartamentów, o powierzchni 24-215 m2. Do zakupu zaprasza Radosław Majdan ;) Ktoś może orientuje się, jak cenowo kształtuje się powierzchnia mieszkaniowa w przyszłym symbolu nowoczesnego Szczecina? Obstawiam, że w granicach 8-10 tys.

✅ 5. Z regionu. Urząd Marszałkowski przekaże milion złotych na ratowanie zabytków. Pieniądze dostaną: XIX-wieczny pałac w Lubiechowie, zabytkowa baszta przy ulicy Wąskiej w Kołobrzegu, kościół pw. św. Michała Archanioła w Rosinach (powiat pyrzycki), kościół w Brzesku, kościoły w Chwarstnie, Sielsku i Gardnie oraz do Kalisza Pomorskiego, Węgorzyno i Świdwina.

✅ 6. 12 kamienic w centrum Szczecina zyska nowe oblicze, zostanie wykonany remont elewacji i termomodernizacji. Takie plany ma Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” w Szczecinie. Dotyczy to kamienic: ul. Więckowskiego 3 i 6, Oficerska 15, Jagiellońska 7, 8, 9, Rayskiego 28, Monte Cassino 4. Obrońców Stalingradu 20 i 21, Bogusława X 47, Bogusława X 49 i Bogusława X 52.

✅ 7. Nowa podstawówka powstaje na Warszewie. Wystartował przetarg na budowę szkoły przy ul. Podbórzańskiej i Kredowej. W 44 salach lekcyjnych będzie miejsce dla 1000 uczniów. Oferty przyjmowane są do 8 sierpnia. Budynek ma być gotowy na początku 2020 roku.

✅ 8. Przedstawiono projekt nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Siedziba będzie znajdować się w miejscu dawnej przychodzi przy Piłsudskiego. Obecnie urząd zajmuje tam najwyższe kondygnacje. W nowej siedzibie ma pracować ponad 770 osób, powstanie też sala konferencyjna w przestrzeni po Kinie Delfin. Cała inwestycja ma kosztować niemal 98 mln.

✅ 9. Ogłoszono konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni al. Wojska Polskiego (od pl. Szarych Szeregów do pl. Zwycięstwa). Inwestycja ma się rozpocząć w 2019 roku, powstaną dwie jednokierunkowe jezdnie, pas parkingowy na 200 aut, tramwaju jak nie było, tak nie będzie. Będzie za to autobus (elektryczny lub hybrydowy). Rozstrzygnięcie konkursu 30 listopada, zwycięzca otrzyma 35 000 zł.

✅ 10. Nowe pasy rowerowe powstały przy 3 Maja i zostaną połączone z drogą rowerową przy al. Niepodległości. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu z Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego „Rowerowa Rewolucja”.

✅ 11. Na terenach postoczniowych ma powstać centrum szkoleniowe Vulcan Training Center, które będzie szkolić w zakresie bezpieczeństwa przy wydobyciu ropy naftowej. To jedyny taki obiekt w Polsce, rocznie będzie się tam szkolić 500 osób.

✅ 12. Remont ulicy Jagiellońskiej ma trwać do końca września, po przebudowie będzie obowiązywać tam strefa ruchu „30”, piesi będą mogli przechodzić przez jezdnię w dowolnym miejscu.

✅ 13. Ruszyła nowa strona kompleksu Posejdon​. Dużo informacji do czytania, wizualizacji do oglądania. Polecam.
Posejdoncenter.pl

✅ 14. Nowy Bulwar na Łasztowni jest już gotowy. Długość bulwaru wynosi 650 m, modernizacja kosztowała niecałe 14 mln złotych. Całość robi naprawdę ciekawe wrażenie, dźwigozaury, dojście na Wyspę Grodzką. Koniecznie wybierzcie się tam na spacer.

✅ 15. Rozpoczął się remont kładki nad ul. Wyszyńskiego. Prace wykonuje firma Intop. Powstanie nowa nawierzchnia, instalacja odwadniająca i dylatacja. Remont potrwa do końca lipca. Szkoda, że nie ma żadnych informacji o podświetleniu kładki.

✅ 16. Prace na Moście Cłowym weszły w ostatni etap. Rozpoczęło się betonowanie płyty pomostu. Inwestycja idzie zgodnie z planem i ma zostać zakończona do końca lipca.

✅ 17. Ruszają kluczowe przetargi dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. „Jedno z postępowań dotyczy modernizacji linii 406 między Szczecinem Głównym a Policami, na którą po latach mają wrócić pociągi. Przewidziano przesunięcia peronów oraz nowe przystanki. Drugie postępowanie dotyczy prac na liniach 273, 351 oraz 401 w kierunku Goleniowa.”

✅ 18. Zakończyły się prace przy przebudowie skweru Doliwo-Dobrowolskiego przy ul. Bema. Powstały: trampolina, huśtawka, urządzenia linowe, nowe ławki, trawniki. Obok znajduje się siłownia pod chmurką i sprzęt do street workoutu. Koszt inwestycji to niecałe 150 000 zł.

✅ 19. Przy nabrzeżu Wieleckim wykonano nowe schody. Jeszcze w lipcu ma się pojawić dodatkowe przejście dla pieszych, które będzie łączyć Podzamcze z Bulwarem Piastowskim.

✅ 20. Na Golęcinie przy ul. Światowida powstaje skwer „Park Liga”. Ma tam stanąć plac zabaw oraz siłownia pod chmurką. Prace mają zakończyć się 30 listopada.

✅ 21. Budynek „Czarna Perła” przy Al. Niepodległości (w miejsce Baru Extra) pnie się w górę. Wybudowane jest już 6 z 9 pięter. Trwają prace związane z elewacją budynku. Znajdzie się tam 68 lokali mieszkalnych (40-100 m2), Na parterze i pierwszym piętrze funkcjonować będą usługi i handel. Zakończenie budowy przewidziane jest na marzec 2018.

✅ 22. Zaczyna się rozruch EcoGeneratora, czyli spalarni odpadów na Ostrowie Grabowskim. Rozruch instalacji powinien zakończyć się w listopadzie.

✅ 23. Nadal nie wiadomo, co z kontrolą inwestycji na Wyspie Grodzkiej przez Komisję rewizyjną Rady Miasta. Niezły cyrk, chociaż wydaje się, że kontrola jest kwestią czasu.

✅ 24. Nowy park na Majowym powinien być gotowy w sierpniu. Nowe miejsce powstaje przy ul. Andrzejewskiego / Iwaszkiewicza. Wcześniej były tam nieużytki. Inwestycja kosztowała 2,5 mln zł.

✅ 25. Niezłe jaja. Kojarzycie kamienice przy ul. Śląskiej, które są w remoncie? Nadal nie zostały ukończone, spółka Lorenshill Centrum Development już trzykrotnie przekładała termin ukończenia, łącznie płacąc 900 tys. zł. TBS Prawobrzeże naliczył już maksymalne wysokości kar (wg umowy) i teraz nie może już nic zrobić. Pozostaje tylko czekać na koniec prac.

✅ 26. Pętla tramwajowa na Pomorzanach ma być remontowana za dwa lata. Obecnie jest w kiepskim stanie, a ostatnie deszcze mocno ją podmyły.

✅ 27. Na budowie Posejdon​ postawiono już pierwszego żurawia, łącznie mają być tam cztery „ptaszki”.

✅ 28. Wieża Bismarcka na Gocławiu wystawiona jest ponownie na sprzedaż. Wystarczy 490 000 zł, by stać się jej właścicielem. Za m2 wychodzi 267,76 zł. Aukcja jest na portalu morizon.pl​

✅ 29. Port Szczecin-Świnoujście zyskał prawie 120 mln euro dofinansowania. Poprawi się dostęp kolejowy do portu. Umowa została podpisana 4 lipca.

✅ 30. Rozpoczęła się pierwsza inwestycja w specjalnej strefie ekonomicznej w Trzebuszu. Budowana jest nowa fabryka firmy Uni-Mebel, która zajmuje się produkcją mebli na statki i platformy wiertnicze. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 70 osób, zakończenie budowy w 2018 roku.

✅ 31. Do połowy grudnia remontowany jest wiadukt na Hożej. Nastąpiły zmiany w kursowaniu autobusów linii 58, 59, 523 i 524.

✅ 32. Miasto Szczecin i Pogoń chcą wybudować Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Strony będą zabiegać o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Koszt budowy to ok. 27 mln złotych.

✅ 33. Mają powstać dwie nowe spółki miejskie. Jedna będzie odpowiedzialna za budowę nowego stadionu Pogoni Szczecin, druga natomiast za inwestycję aquaparku. W każdej spółce ma pracować po 10 osób. Spółka odpowiedzialna za aquapark ma też nim zarządzać.

✅ 34. Więcej pięniędzy ma dostać ulica Kolumba – kwotę na przebudowę zwiększono o 20 mln zł. Przebudowa Kolumba mogłaby się rozpocząć za 2 lata.

✅ 35. Na Gocławiu powstanie nowy skwer, trwają już prace. Inwestycja prowadzona jest u zbiegu ulic Światowida, Lipowej i Koszalińskiej. Powstanie plac zabaw, siłownia pod chmurką,

✅ 36. Miasto kupiło nowe elektryczne Nissany. Trafią do ZDiTM oraz do wydziału oświaty Urzędu Miasta.

✅ 37. Zabytkowa stajnia znajdująca się przy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie​ przy ul. Rycerskiej została sprzedany. Był to trzeci przetarg, obiekt został sprzedany za ponad 2,3 mln zł. Kupcem jest firma z niemieckim kapitałem. Poprzednim właścicielem był Uniwersytet Szczeciński​, ma jeszcze do sprzedania 9 nieruchomości.

✅ 38. Trwają prace końcowe przy skwerze przy ul. Reja / Heleny / Naruszewicza (Niebuszewo). Powstały nowe nawierzchnie ścieżek, schody, murki, ławki, trwa ustawianie siłowni pod chmurką i montaż atrakcji dla dzieci. Koszt inwestycji to ponad 500 tys. zł.

✅ 39. Kolejny budynek na Łasztowni został wyremontowany. Będzie się tam mieścić siedziba Żegluga Szczecińska​. Możemy go zobaczyć przy ul. Zbożowej (po drodze do Stara Rzeźnia​).

✅ 40. Przy ulicy Pomarańczowej na Bukowym powstanie nowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią. Wykonawca zostanie wybrany w lipcu br. Inwestycja obejmuje również budowę parkingu.

✅ 41. Do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęły 192 propozycje. Do rozdysponowania jest 8 mln złotych.

✅ 42. Fontanna na Wałach Chrobrego już działa, natomiast nadal nie funkcjonuje wodotrysk na Cmentarzu Centralnym.

Wizualizacja – Węzeł Przesiadkowy Łękno

KOMUNIKACJA MIEJSKA / ROWER MIEJSKI / HULAJNOGI

✅ 43. Autobus na Łasztownię? NIE. ZDiTM nie ma na to pieniędzy, uzasadnia, że jest też tam za mały ruch. Tutaj jednak uważam, że podaż wygenerowałaby popyt, bardzo źle się dzieje, że ten obszar nie będzie skomunikowany. Tramwaj na Łasztownię ma pojechać dopiero po ukończeniu prac związanych z Mostem Kłodnym (a na to poczekamy kilka lat).

✅ 44. Żegluga Szczecińska uruchomiła połączenie katamaranem pomiędzy Bulwarem Piastowskim, a plażą na Wyspie Grodzkiej​. Bilet na tramwaj wodny kosztuje 5 zł.

✅ 45. W czerwcu rower miejski Bike_S​ wypożyczono 79713 razy, najbardziej popularną stacją była ta przy pl. Żołnierza (3988 wypożyczeń). To minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej.

✅ 46. Wygląda na to, że nie będzie tramwaju w części al. Wojska Polskiego. Radni odrzucili uchwałę, która miała zobowiązywać do wykonania analizy zasadności uruchomienia tramwaju w śródmiejskiej części ulicy.

✅ 47. Są już koncepcje wydłużenia trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Miałyby powstać dwa nowe odcinki, na prawobrzeżu do ul. Handlowej oraz na lewym brzegu na ul. 26 Kwietnia.

✅ 48. Trwa neverending story z Wodolotem. Od 2,5 roku jednostka stoi przy Nabrzeżu Czeskim i niszczeje. Możliwe, że niebawem zmieni właściciela – nabywcą ma być firma ZEMO. Za rok wodolot miałby wrócić do regularnych kursów. Oby, bo to już kolejna obietnica w tym temacie.

Wizualizacja – al. Wojska Polskiego po przebudowie

THE TALL SHIPS RACES 2017

✅ 49. Znamy kolejne nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas finału Tall Ships Szczecin​ w Szczecinie. W ramach koncertu The Voice of Poland na scenie wystąpią: Natalia Nykiel, Rafał Brzozowski, Damian Ukeje oraz Andrzej Piaseczny, muzycy grupy Afromental. Koncert będzie transmitowany przez TVP2. Pojawi się również Kayah i C Bool.

✅ 50. Regaty The Tall Ships Races coraz bliżej. Start odbył się 3 lipca. Reprezentacja Szczecina płynie na dwóch jednostkach s/y „Zryw” oraz s/y „Urtica”, jest to łącznie 16 osób.

✅ 51. Policja będzie pilnować bezpieczeństwa podczas regat w Szczecinie również za pomocą dronów. Mieszkańcy za to nie polatają sobie swoimi dronami, przestrzeń powietrzna nad Wałami Chrobrego ma być zamknięta.

GASTRONOMIA / HANDEL / ROZRYWKA

OTWARTE
✅ 52. Przy ul. Rynkowej zaczął funkcjonować nowy lokal Grill Bar Gontynka. Nawiązuje do dawnego kąpieliska znajdującego się kiedyś tuż obok. W menu kuchnia polska, pierogi, naleśniki, dania z grilla, burgery itd. Bardzo niskie ceny.

✅ 53. W Szczecinie pojawił się nowy food truck – Rybeczka Bułeczka. W menu: „Burgerki Rybne, Kanapeczki, Hot Rybeczki, Sałateczki, Rybeczkę wędzoną m.in. Sielawę, Plamiaka, roladki, łosia…”

✅ 54. Przy al. Wojska Polskiego zaczął funkcjonować Śródmiejski Punkt Sąsiedzki „Środek”. Ma to być tzw. „laboratorium pomysłów”, punkt konsultacyjny, miejsce zbierania pomysłów mieszkańców na rewitalizację, miejsce spotkań i wymiany informacji między sąsiadami.

✅ 55. Pierwsza wrotkarnia w Szczecinie została otwarta 1 lipca. Obiekt jest zlokalizowany przy ulicy Twardowskiego (w hali Domar). Za bilety zapłacimy 10-15 zł, będzie można jeździć na wrotkach i rolkach. Warto się wybrać niezła frajda.

✅ 56. Legendarny klub Sorrento został otwarty. Kto pamięta? Lokal działa w drewnianej willi przy Mickiewicza 2. Muzyka na żywo, promocja lokalnych zespołów, transmisje live.

✅ 57. Na szczecińskiej mapie rozrywkowej pojawiły się dwa miejsca pod chmurką, które zasługują na szczególną uwagę. Klubowe podwórko przy Kolumba​ oraz plaża na Wyspa Grodzka​. Zdjęcia wyglądają magicznie!.

ZAMKNIĘTE
❌ 58. Pub Awangarda​ na Deptaku Bogusława zamknął się. Właściciele piszą, że powrócą w nowej lokalizacji.

❌ 59. Swoją działalność zakończyła siłownia Bloom – Wyzwól siebie znajdująca się na Bezrzeczu. W to miejsce pojawi się prywatne przedszkole.

❌ 60. Zamknięta jest Biedronka w Centrum Handlowym Słoneczne.

❌ 61. Od 3 do 25 lipca nieczynny jest Douglas w Galaxy Centrum​.

❌ 62. Bar Mleczny Turysta jest nieczynny w dniach 1 – 31 lipca – przerwa remontowo-urlopowa.

❌ 63. Pasta Fresca​ przy ul. Jagiellońskiej zamknęła się z dniem 30.06. Lokal przy ul. Kordeckiego pozostaje bez zmian.

❌ 64. Działalność zakończył klub sportowy Bene Sport Centrum. W lipcu będzie prowadzony remont i w tym miejscu będzie funkcjonować marka Prime.

WKRÓTCE
⏰ 65. Przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego powstaje Mała Francja – Cafe Lunch Lounge Bar. Lokal ma być prowadzony przez rodowitych Francuzów.

⏰ 66. Wymiana elewacji Centrum Galaxy idzie jak burza. Od Al. Wyzwolenia jest już odsłonięta prawie całość. Jednocześnie prowadzona jest rozbudowa Centrum. Otwarcie w listopadzie, liczba salonów wzrośnie do 200.

⏰ 67. 17 lipca przy Krzywoustego otwiera się Ruszt – nowy grill house. W menu m.in. burgery, steki. Zapowiada się bardzo ciekawie.

⏰ 68. Na Bulwarze Gdyńskim powstanie restauracja Wild West z kuchnią amerykańską. Otwarcie przewidziane jest na początek sierpnia.

⏰ 69. 15 lipca zaczęło działać nowe miejsce w TRAFO​ – Trafo Books & Coffee.

⏰ 70. Bobby Burger​ otwiera się w Szczecinie. Lokal będzie się mieścił przy pl. Zgody (po pizzerii Biesiadowo). Otwarcie w okolicach 15 lipca. Bardzo mnie to cieszy!

⏰ 71. Niebawem zostanie otwarty nowy salon samochodowy Jeep przy Rondzie Hakena.

⏰ 72. Park rozrywki Kids Arena na Niebuszewie zostanie otwarty 1 sierpnia. W 16 namiotach będzie wielki małpi gaj, kino sferyczne, tory przeszkód, trampoliny oraz salki urodzinowe. Z chęcią się tam wybiorę.

POZOSTAŁE
✅ 73. Na Podzamczu ruszyły prace związane z otwarciem nowego lokalu z kuchnią chińska i fusion. Shanghai Chinese Restaurant​ będzie się mieścić w miejsce Sami Swoi.

✅ 74. Bajgle Króla Jana​ docenione przez popularnego bloga Krytyka Kulinarna​. „Dziś proponuję Wam wycieczkę znacznie krótszą, niż najkrótszy nawet lot do Nowego Jorku. Dziś wybierzemy się na cudowne bajgle do… Szczecina.”
krytykakulinarna.com/bajgle-krola-jana-szczecin/

BIZNES I GOSPODARKA

✅ 75. Szczecin rozwija się gospodarczo bardzo wolno w porównaniu do innych miast. W latach 2005-2013 nasze PKB wzrosło o 43% (uwzględniając inflację 14%). Dla porównania, wartości realne: Wrocław 49%, Rzeszów 45%, Lublin 41%, Warszawa 39%.

✅ 76. Kolejny krok do odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie? Wszystko na to wskazuje. Na pochylni Wulkan Nowy w Szczecińskim Parku Przemysłowym położono stępkę pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla PŻB.

✅ 77. SzczecinIT czyli szczecinianie zaprojektowali system do dronów, który umożliwi uniknięcie zderzenia się z samolotem. Powiadamia o tym właściciela, a jeśli dron jest w systemie autopilota, ucieka sam.

✅ 78. Spadek bezrobocia w Zachodniopomorskiem – wg GUSu w maju wyniosło 9,8% w regionie (spadek o 0,3% w porównaniu do kwietnia, 2% mniej niż rok temu).

✅ 79. Rosną przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Niemal 10% więcej ładunków przeładowano w pierwszych pięciu miesiącach br., niż w analogicznym czasie 2016 r. Największy wzrost zanotowały przeładunki ropy naftowej i gazu, rudy i kontenerów. Mniej przeładowano węgla i zboża.

✅ 80. Szczecińska firma Oskar Wegner​ zdobyła nagrodę Golden Arrow. To najważniejsza polska nagroda marketingowa. Firma otrzymała ją za mechanizm grywalizacji. Gratulacje!

✅ 81. Fitch Ratings podniósł międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z BBB+ do A-. Perspektywa ratingów jest stabilna.

✅ 82. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym rusza nowy interesujący kierunek studiów „Uprawa winorośli i winiarstwo”. „Studenci będę się oczywiście uczyć uprawy winorośli, ale także historii winiarstwa, a nawet tego jak konsumować wino czy zachowywać się przy stole”.

✅ 83. Firma ThyssenKrupp Marine Systems oznajmiła, że chce Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia zbudować kompletną linię technologiczną do produkcji okrętów podwodnych. WOW! Trzymam kciuki za tę inwestycję.

✅ 84. Terminal LNG w Świnoujściu przyjął już 18 gazowców.

INNE CIEKAWOSTKI

✅ 85. Na Wspieram.to​ trwa zbiórka na projekt Szczecińskie Pocztówki 2017 – osiedla szczecińskie. Za 10 zł można stać się właścicielem pocztówek z jednego ze szczecińskich osiedli. Bardzo fajny projekt, bardzo proszę o wsparcie :)
Link do akcji

✅ 86. Prom Unity Line​ ze Świnoujścia do Ystad kursuje już 50 lat. 23 czerwca podpisano umowę na kolejne 5 lat.

✅ 87. Fontanny przy Urzędzie Miasta i Wałach Chrobrego zaczęły działać. Nadal nieczynna jest ta na Cmentarzu Centralnym.

✅ 88. Coś dla miłośników audiobooków. Książka „Sedinum. Wiadomość z podziemi” Leszka Hermana jest dostępna również w postaci audiobooka.

✅ 89. Scenariusz w 30 minut i 3 dni zdjęciowe. Szczecinianin stworzył film Science Fiction.

✅ 90. Smycz idealna, która likwiduje szarpnięcia – taki projekt szczecinian możemy znaleźć na Wspieram.to​. Jak piszą autorzy Idealash to „najlepsza smycz na świecie”. Do zakończenia kampanii zostało jeszcze 13 dni. Cel to 20 tys. zł. Udało się zebrać już ponad 50 proc.
Link do akcji

✅ 91. Na Akademii Sztuki w Szczecinie​ Wydział Malarstwa i Nowych Mediów uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne.

✅ 92. Kurier Szczeciński zmieni właściciela? Jest na to szansa. Większościowy pakiet udziałów chce kupić grupa osób do niedawna odpowiedzialnych za sukces Radia Szczecin. Trzymam kciuki, by tak się stało, bo Szczecin potrzebuje mocnego dziennika lokalnego, który idzie z duchem czasu. A osoby te raczej będą gwarantem dobrego kierunku zmian w tym medium.

✅ 93. Tomasz Sadowski z Akademia Sztuki w Szczecinie​ zaprojektował nowe logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Logo odwołuje się do książek i multimediów.
Link do artykułu na Nasze Miasto Szczecin

✅ 94. Chcesz pomóc? Zgłoś się jako wolontariusz Szlachetna PACZKA

WYDARZENIA I SPORT

✅ 95. 3 Maraton Szczeciński Sanprobi za nami. Zwycięzcą został Paweł Kosek z czasem 2:40:14, drugie miejsce zajął Marcin Rakoczy 2:41:50, a na trzecim miejscu Zbigniew Kalinowski 2:46:17. Natomiast w klasyfikacji kobiet: 1. Ewa Huryń – 3:07:12 2. Ewa Brych-Pająk 3:14:19 3. Agnieszka Świderska 3:28:55.

✅ 96. Dyrektor Maratonu Szczecińskiego zapowiada, że za rok wydarzenie jest niezagrożone i się odbędzie.

✅ 97. Kojarzycie prezentacje na TEDx o kamperze? Autor, czyli Jacek Walkiewicz​ pojawi się w Szczecinie na Inspiration Day 2017. Na razie znamy dwóch prelegentów, oprócz w/w wystąpi ks. Jacek Stryczek (m.in. pomysłodawca Szlachetna PACZKA​). Wydarzenie odbędzie się 16 września w Operze na Zamku. Bilety kosztują od 149 zł do 349 zł.

✅ 98. Od 2 lipca do 27 sierpnia po ulicach Szczecina kursuje tramwaj linii turystycznej 0.

✅ 99. Bilety na siatkarskie Euro w Szczecinie wyprzedane. Sprzedano 11 tysięcy biletów na mecze Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Mecze zostaną rozegrane w Azoty Arena w sierpniu i wrześniu tego roku.

✅ 100. Więźniowie z Nowogardu kręcą film razem z rodzinami. „Rodzina ponad wszystko” tak nazywa się ten projekt resocjalizacyjny.

✅ 101. Ratownicy wodni ze Szczecina wygrali trzeci raz z rzędu podczas Letnich Mistrzostw Polski Ratowników Wodnych. Drużyna była złożona głównie z uczniów szkół średnich. Zmagania odbyły się we Wrocławiu.

✅ 102. 26,89 mln złotych przychodu miała Pogoń Szczecin​ w 2016 roku. Pod względem wysokości przychodów Pogoń jest ósmym klubem w Ekstraklasie. Na pierwszym miejscu Legia Warszawa​ – 207,42 mln zł.

✅ 103. Ruszyła zbiórka pieniędzy dla najbardziej znanego wolontariusza WOŚP​ – Łukasz Berezak​. Wpłaty można dokonać na portalu crowdfundingowym Pomagamy.im​ – powered by Wspieram.to​
Link do akcji wsparcia dla Łukasza

✅ 104. Powiększyło się grono Ambasadorów Szczecina. Tytuł ten został nadany dwóm osobom: pisarzowi Leszkowi Hermanowi oraz artyście plastykowi prof. dr hab. Leszkowi Żebrowskiemu.

✅ 105. W Szczecinie powstanie filmowa polsko-bollywoodzka – ma to być komedia romantyczna oparta na losach Anity Agnihotri (właścicielka lokalu Bombay). Zdjęcia w Indiach mają rozpocząć się w październiku.

✅ 106. Temat wraca jak bumerang. „Piwo na bulwarach będzie legalne?” pytają w nagłówkach portale internetowe. Zebrano 3 tys. podpisów pod petycją, która trafiła do Rady Miasta. Ciekaw jestem, co dalej :) Prezydent nie mówi „NIE” :)

Obserwuj codziennie prasówki – dodaj polubienie na FB.

TAK! CHCĘ CODZIENNE PRASÓWKI!

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielki finał Szczecin Music Fest – Robert Glasper Experiment

W sobotę 15 lipca na Zamku Książąt Pomorskich (na małym dziedzińcu) wystąpi jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków i producentów ostatnich...

Zamknij