Gastronomia/handel, Szczecin 3

Rynek handlowy w Szczecinie, rozbudowa Centrum Galaxy [wywiad]

Rozbudowa Centrum Handlowo-Rozrywkowego Galaxy jest w początkowej fazie. Na razie trwają prace ziemne. W wywiadzie z Dyrektorem CHR Galaxy – Czesławem Jasiewiczem – rozmawiam o zmianach w obecnej części, nowych najemcach, a także o rozbudowie: elewacji, rozwiązaniach komunikacyjnych i ofercie handlowo-usługowej.

Paweł Krzych: Ponad 12 lat (prawie 13) działalności CHR Galaxy to spory czas. Jak Pan ocenia zmiany, które zaszły na rynku handlowym w naszym mieście? Zarówno pod względem oferty, jak i samych konsumentów (ich nawyki oraz zasobność portfela).

Czesław Jasiewicz: Widzę znaczące zmiany. Konsumenci maja bardziej zasobny portfel i zdecydowanie stać nas na więcej niż w 2003 r. Jednak konsument A.D. 2016 wybiera zdecydowanie bardziej świadomie niż 13 lat temu, ma dużo większą wiedzę o marce, produkcie oraz cenie. Nie spieszy się z zakupami, wszystko dokładnie sprawdza i częściej korzysta z promocji.

Wydajemy coraz więcej?

Wydajemy proporcjonalnie do zasobności naszych portfeli. Ale podkreślam – wydajemy bardziej świadomie, lepiej planując zakupy.

Jak z nowymi najemcami? Co w ciągu ostatniego półrocza zmieniło się w CHR Galaxy? Możemy to podsumować?

Najbardziej istotna zmiana to wprowadzenie nowego operatora hipermarketu, czyli Auchan i powiązane z nią odświeżenie lokalu. Dodatkowym efektem, bardzo dobrze odbieranym przez klientów, jest też obniżenie cen w wielu grupach produktów oraz w ogóle wzrost ilości ofertowanych towarów. Generalnie to dobra dla klientów Galaxy zmiana.

Oprócz tego powitaliśmy w gronie naszych najemców kolejne sieciowe marki: Molton i Unisono. Miłośnicy „małej czarnej” na pewno ucieszą się z otwarcia w Galaxy kawiarni popularnej sieci Starbucks oraz sklepu „Czas na Herbatę”. W segmencie usług pojawił się serwis smartfonów i laptopów Premium Serwis GSM, który prowadzi także sprzedaż markowych modeli telefonów komórkowych.

czas-na-herbate-galaxy-szczecin

Pozostańmy jeszcze w temacie obecnej części Galaxy. Czy w najbliższym czasie planowane są jeszcze jakieś zmiany?

Niewielkie, obecnie jesteśmy skoncentrowani na podpisaniu pozostałych umów najmu na lokale w rozbudowywanej cześci Centrum.

Co z elewacją Centrum? Wiele osób się o to dopytuje.

Nasze plany pozostały bez zmian, tak jak zapowiadaliśmy, już wkrótce przystąpimy do jej wymiany. Wielokrotnie pokazywaliśmy wizualizacje nowej elewacji Galaxy, można także zobaczyć, jak będzie ona wyglądała na specjalnym filmie promocyjnym. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy, jak tylko zakończy się ten proces, od razu przystępujemy do prac.

Przejdźmy do tematu rozbudowy. Z pewnymi opóźnieniami prace wystartowały. Jak wygląda obecnie postęp prac?

Na ukończeniu pozostają prace powiązane z przełożeniem wszystkich instalacji, zwanych popularnie mediami, a niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obu części. Ku końcowi dobiega również przebudowa zjazdu z ul. Matejki.

Generalny wykonawca stanu surowego Mostostal Warszawa wykonuje prace ziemne, przygotowujące teren do posadowienia nowego budynku. Jednym słowem budowa nabiera rozpędu i liczę na to, że już w najbliższym czasie pełną parą ruszą prace przy fundamentach nowej części.

Wizualizacje wnętrza rozbudowy CHR Galaxy

Wizualizacje wnętrza rozbudowy CHR Galaxy

Zakończenie rozbudowy to końcówka roku 2017. Czy tu macie odpowiedni zapas i uda się zdążyć przed Świętami Bożego Narodzenia?

Na razie jesteśmy na początku prac, a przed nami jeszcze okres zimowy, od którego bardzo wiele zależy. Natomiast obecnie wszystko wskazuje na to, że nowa część centrum zostanie otwarta w końcówce 2017 r.

W jaki sposób nowa część będzie połączona z dotychczasową? W miejscu których sklepów będzie przejście? Czy oznacza to znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu centrum?

Powstaną nowe korytarze na poziomie 0 oraz 1, połączą one nową część z istniejącym atrium. Nowa część będzie także połączona na poziomie -1 gdzie znajdzie się nowa część parkingu podziemnego.

Budowana właśnie druga część centrum będzie także połączona z parkingiem wielopoziomowym przy pomocy kładek przebiegających nad drogą, która będzie okalała nowy obiekt. Utrudnienia w trakcie budowy nie będą znaczące ponieważ zdecydowana większość prac odbędzie się na zewnątrz.

Bardzo popularny jest temat miejsc parkingowych. Ile ich przybędzie i gdzie będą zlokalizowane? Czy będą połączone z obecnym parkingiem podziemnym oraz wielopoziomowym?

Przybędzie ponad 200 miejsc zlokalizowanych w parkingu podziemnym powstającym pod nową częścią Galaxy. Oczywiście oprócz nowych wjazdów i wyjazdów będzie on połączony z istniejącą częścią parkingu podziemnego.

W jaki sposób będzie przygotowana nowa organizacja ruchu? Jakie zmiany będą w najbliższym otoczeniu Galaxy?

Część drogi przylegająca do placu budowy zostanie wkrótce zamknięta ponieważ w tym miejscu zostanie zrealizowane połączenie obiektów.

Dlatego do Galaxy będziemy wjeżdżać od strony Radissona, jeśli będziemy chcieli zaparkować na parkingu podziemnym a od strony ul. Malczewskiego, jeżeli będziemy chcieli zaparkować na parkingu wielopoziomowym. Jednocześnie zbudujemy nową drogę, która będzie okalała nową część Centrum.

Ta skomunikuje parkingi oraz umożliwi wjazd do Galaxy od strony ulicy Matejki. Droga ta będzie uruchomiona w momencie otwarcia nowej części Galaxy.

galaxy-rozbudowa-szczecin

Jak wygląda kwestia nowych najemców? Kto się pojawi w nowej części? Czy będą to jakieś nowości obecnie nieodstępne w naszym mieście? Czy już można tu coś powiedzieć na ten temat?

Oczywiście, że będą nowości. Powstaną też nowe salony znanych już w Szczecinie marek, ale w znacząco nowocześniejszych i większych formatach. Rozbudowa to przede wszystkim strefa mody i na tym się koncentrujemy.

Co oprócz punktów handlowych się tam znajdzie? Siłownia, fitness, strefa rozrywki, kolejny foodcourt?

W dobudowywanej części nie planujemy drugiego foodcourtu, ale pojawi się tam kilka nowych kawiarni. Na poziomie drugim powstanie duży fitness. Jednak, tak jak wcześniej wspomniałem rozbudowa to przede wszystkim strefa mody i to będzie główna oferta tej części Centrum.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Galaxy, które jest partnerem Szczecin Blog.

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pyromagic – czyli magiczne fajerwerki po raz 9. w Szczecinie

Spektakularne przedstawienia na niebie, wyszukane dźwięki, dzielni strażacy, nieustraszeni żeglarze i waleczne piłkarki. Tak w jednym zdaniu można scharakteryzować zbliżający,...

Zamknij