Misz-Masz, Ni w pipkę, ni w oko, Szczecin 10

Szczecin to miasto pasjonatów. Zgadzasz się ze mną?

Spotykają sie regularnie. Raz na miesiąc, co kilka tygodni, raz na kwartał. Przychodzą z rożnych powodów: mają tę samą pasję, zainteresowania, chcą poznać nowych ludzi mających kręćka na punkcie tego samego tematu albo po prostu chcą spędzić czas w bardzo miłej atmosferze i dowiedzieć się czegoś nowego.

Regularne spotkania tematyczne w Szczecinie są obecne od dłuższego czasu, chociaż w ostatnim miesiącach widzę, że stają się bardziej popularne. Jest ich bardzo dużo, dziś chciałbym Wam zaprezentować kilka, w mojej opinii najciekawszych i takich, którym najbliżej do moich zainteresowań (nie, nie będzie tylko o Internecie i IT).

Już od ponad siedmiu lat mieszkańców Szczecina inspiruje Netcamp. Jego tematyka dotyczy branży IT, która jest obecna praktycznie w każdej dziedzinie życia. Pamiętam pierwszego Netcampa, który z ideą barcampu miał niewiele wspólnego. Odbywał się w Parku Naukowo-Technologicznym znajdującym się wtedy przy ulicy Kolumba. Spotkanie mocno kameralne, na sali było kilkadziesiąt osób, jeśli mnie pamięć nie myli to około 30-40. Było to na tyle małe spotkanie, że każdy miał możliwość przedstawić się publicznie, powiedzieć, czym się zajmuje. Na pewno uczestnicy spotkania w 2007 roku z sentymentem wspominają tamte czasy.

netcamp-szczecin-2014-04

Teraz Netcamp jako najwieksza inicjatywa tego typu odbywa się w dużo większych miejscach, regularne spotkania przyciągają dwieście albo i nawet wiecej osób, a wydarzenia urodzinowe to kilkaset uczestników. Netcamp odbywa się w charakterze barcampu, czyli wiedza podana jest w przyjazny sposób, uczestnicy mogą napić sie ulubionych trunków i luźno porozmawiać z innymi osobami z branży. Często zawiązywane są kontakty biznesowe, a znam też przypadki, że ludzie znajdowali pracę na takich wydarzeniach.

Na szczególne wyrazy uznania zasługuje też inicjatywa Social Media Czwartek. Pierwsze spotkanie odbyło się w miejscu, które już nie istnieje: Zona Libre. Lokal wypełnił się do granic możliwości ludźmi spragnionymi wiedzy o mediach społecznościowych. Teraz 14 spotkań dalej, Social Media Czwartek nadal zapełnia lokal, tylko z tą różnicą, że przestrzeni jest kilka razy wiecej. Ponad 100 osób na tych spotkaniach jest standardem, coraz cześciej pojawiają się prelegenci spoza Szczecina, by podzielić sie swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Marcowe wydarzenie odbyło sie w połączeniu z Szczecin Tweetup, które z kolei gromadzi miłośników Twittera.

TEDxSzczecin to spotkania ludzi zainteresowanych ogólnoświatową inicjatywa „TED – Ideas worth spreading”. Odbywają się w formie łączonej: są zarówno streamingi video z konferencji, na których występują inspirujący prelegencji, jak i wystąpienia na żywo. Jest to też dodatkowa okazja do nauki języka angielskiego, ponieważ nagrania są prezentowane w tym języku.

tedx-szczecin-2014-czerwiec-04-9

Jeśli już jesteśmy przy nauce języków, to warto tutaj pokazać kilka inicjatyw z tym związanych. W Szczecinie funkcjonuje klub mówców Toastmasters związany z językiem angielskim. Regularnie grupa osób spotyka się w przestrzeniach barowych na spotkaniach Tandemy Językowe, na których obecne są różne stoliki tematyczno-językowe. W marcu została też zorganizowana pierwsza „English Debate”, podczas której prowadzący wraz z uczestnikami udowadniali, że łatwo można przełamać swój strach przed mówieniem po angielsku.

Fot. strona English Debates na FB -

Fot. strona English Debates na FB –

Na szczecińskiej mapie eventów istnieją jeszcze inne inicjatywy. W kwietniu w Starej Rzeźni po raz pierwszy w Szczecinie pojawiła się Aula Szczecin – inicjatywa promująca przedsiębiorczość, innowacyjne projekty, nowoczesne rozwiązania biznesowe. Tematem pierwszego spotkania były inteligentne miasta. O tym szerzej macie okazje przeczytać w majowym wydaniu MM Trendy. Tech Klub to z kolei cykliczne spotkania poświęcone wykorzystaniu nowych technologii przy funkcjonowaniu organizacji pozarządowych.

Żeby jednak nie było, że wszystko odbywa się pod dachem i w charakterze typowych spotkań, to na szczególną uwagę zasługują spotkania biegowe „Wieczorne bieganie w Szczecinie”. Osoby, które chcą biegać spotykają się regularnie – zaczęło się od co wtorkowych spotkań, co tydzień, bez względu na pogodę. Nie ma wymówek. Tempo trasy dostosowane jest nawet dla początkujących biegaczy, którzy wspólnie pokonują 8 km.

Runner feet running on road closeup on shoe. woman fitness sunrise jog workout welness concept.

Opisane spotkania to ciekawa alternatywa na spędzenie popołudnia, warto skorzystać z tej oferty. Powyżej to tylko wybór wydarzeń, nie sposób opisać wszystkich, które mają miejsce w Szczecinie. I cały czas pojawiają się nowe: ostatnio Geekday Szczecin ogłosiło, że rozważa organizację spotkań tematycznych poświęconych np. poszczególnym filmom, serialom. Jeśli na „eventowej mapie Szczecina” nie ma takiego spotkania, jakie byśmy widzieli, to co stoi na przeszkodzie, by je zorganizować. Potrzebujesz pomocy, znalezienia odpowiedniego miejsca, organizacji, zgłoś się do mnie, chętnie pomogę. Do zobaczenia!

Zobacz również inne artykuły

 • Jeszcze uzupełniając – Behance Portfolio Review (spotkania grafików), Piątkowa Grupa Podróżnicza (nazwa mówi sama za siebie, reaktywacja), Small Talk Big Ideas (marketing).

 • Ha, dodaj jeszcze Szczecińską Ligę Speedcubingu, czyli spotkania miłośników kostki rubika. Spotykamy się od kilku lat, jakiś czas temu temat trochę przycichł, ale teraz jakby rozkwita na nowo. Fajne jest to, że kostka integruje ludzi z różnych pokoleń i różnych profesji

  • Dasz mi trochę więcej info na ten temat? Link do strony, FB itp?

 • miernyalewierny

  budda przez 50 lat siedzial pod drzewem kompletnie nic nie robiac i zostal uznany za jedna z najwybitniejszych postaci w historii planety, czy szczecinianie naprawde mysla ze kolektywna bryndza przyczyni sie do spelnienia ich marzen?

  • „czy szczecinianie naprawde mysla ze kolektywna bryndza przyczyni sie do spelnienia ich marzen?” Nie tylko myślą, ale to robią. Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia. Kilka osób już je spełniło, a teraz ma kolejne cele do zrealizowania. Zapraszam na wydarzenia, przekonasz się, że warto :)

 • Lilka

  brakuje też mega ważnej inicjatywy: Activate Szczecin, w ramach której cyklicznie ludzie umawiają się ze sobą na: siatkówkę, laser tag, gokarty, wycieczki piesze i rowerowe, do kina i wiele wiele innych. To jest dopiero niesamowity przykład jak młodzi ludzie w mieście potrafią się fajnie zorganizować i robić wspólnie fajne rzeczy (niekoniecznie się znając wcześniej). Nie znam drugiego miasta, w którym coś takiego działa.

  • Zgadza się, trzeba będzie zrobić aktualizację :)

 • Od kwietnia w ostatnie wtorki miesiąca odbywają się też spotkania PMI Szczecin – pasjonatów zarządzania projektami. Ogólnie w Szczecinie bardzo dużo się dzieje – jeśli ktoś tylko chce, znajdzie na pewno coś dla siebie :)

  • Możesz podrzucić więcej info na ten temat? Jakiś link do strony itp? Z chęcią się wybiorę, szczególnie że temat bliski bardzo! :)

   • Wszystkie najnowsze informacje są na FB – https://www.facebook.com/pmiszczecin. Tematyka prelekcji jest bardzo różna – ostatnio było o branży budowlanej i informatycznej, po czym przenieśliśmy się na bulwary kontynuować dyskusje. Przede wszystkim chcemy się poznać, wymieniać wiedzą i promować zarządzanie projektami w naszym regionie. Najbliższe spotkanie będzie w ostatni wtorek września, więc zapraszam serdecznie :)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczecinianie nie potrafią parkować

Na zdjęciu widoczny jest jedyny w mieście wyznaczony i oficjalny parking służący do turystycznych, okazjonalnych wyjazdów/przyjazdów autokarowych. Głównie korzystają z...

Zamknij