
A jednak można! W tym roku w Szczecinie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Mam nadzieję, że będzie to początek pięknej grudniowej tradycji w naszym mieście. Już w lipcu tego roku Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina interesowało się tą sprawą – na ich stronie możemy przeczytać:
O ile nie możemy narzekać na liczbę imprez w okresie wiosenno-letnim, o tyle jesienno-zimowy krajobraz kulturalny w Szczecinie kuleje. Tę lukę możemy doskonale wypełnić stosując, co ważne, sprawdzoną już w naszym mieście formułę. O tym, że rynek „to kupi” niech świadczy również liczba stoisk w supermarketach oraz centrach handlowych, które w grudniu udostępniają miejsce dla wystawców z różnych zakątków naszego regionu i nie tylko. Problem nie leży jedynie w nieprzystającej estetyce nowoczesnych „świątyń handlu” do jarmarcznego klimatu produktów regionalnych oraz rękodzielnictwa, lecz również w beneficjentach tychże wydarzeń, którymi nie jest ani miasto, ani żadna lokalna firma.
Nie trzeba podkreślać, że jarmarki świąteczne przyciągają tysiące turystów w każdym niemal mieście u naszych zachodnich sąsiadów. Są solidnym bodźcem ekonomicznym dla regionu oraz fantastyczną rozrywką dla mieszkańców. Jarmark Jakubowy przetarł szlak, którym mamy nadzieję podążyć jeszcze w tym roku. Okazało się bowiem, że nie potrzeba wielowiekowej tradycji, aby takie wydarzenie mogło się udać. Wierzymy, że jeszcze nie jest za późno, aby w grudniu tego roku zainaugurować pierwszą edycję Jarmarku Świątecznego z prawdziwego zdarzenia. Szczecinianie tego oczekują.
I się doczekaliśmy. Jarmark Bożonarodzeniowy będzie miał miejsce w dniach 14-16 grudnia 2012 roku na Zamku Książąt Pomorskich. Do 30 listopada organizatorzy czekają na zgłoszenia handlowców i wystawców (zgłoszenia na stronie www.zamek.szczecin.pl
Na jarmarku dostępne będą wyroby świąteczne, regionalne, rękodzieła, które doskonale nadadzą się na prezenty świąteczne. Dla odwiedzających Jarmark przygotowano szereg atrakcji: wspólne ubieranie choinek, występy artystyczny, specjalne kino dla dzieci, a także wspólne czytanie najpiękniejszych opowieści bożonarodzeniowych. Oczywiście nie zabraknie ogromnej choinki i Żywej Szopki na dziedzińcu zamkowym.
Będzie to też okazja do pomocy potrzebującym – w czasie Jarmarku organizowana będzie zbiórka publiczna Fundację Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci.
Mam nadzieję, że grudniowy weekend z Jarmarkiem będzie magiczny i chociaż w jakimś stopniu uda nam się stworzyć atmosferę, jak np. we Wrocławiu. Oby powstał też klip promujący to wydarzenie i mógł zapraszać innych w przyszłym roku.
Poniżej video-zaproszenie z Wrocławia. Mamy dużo do zrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Polecam obejrzeć filmik – jest to prostu „magiczny”.







