Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z uciążliwym otarciem czy skaleczeniem. Choć w niektórych sytuacjach nie wymagają one założenia opatrunku, należy najpierw odpowiednio o nie zadbać. Tak naprawdę to od nas zależy, jak szybko zagoi się rana oraz czy wystąpią pewne komplikacje. Jak zatem prawidłowo dbać o ranę i co powinniście wiedzieć o samym procesie gojenia?
Proces gojenia – ile trwa?
Raną nazwiemy nagłe przerwanie ciągłości tkanki, które wymaga odpowiedniego potraktowania. Wyróżniamy bowiem kilka rodzajów ran, w tym właśnie rany powierzchniowe, rany głębokie, rany szarpane czy rany kłute. W zależności od stopnia uszkodzenia skóry czy lokalizacji rany należy wdrożyć inną technikę pielęgnacji. Rany powierzchniowe zazwyczaj goją się najkrócej, tym samym z reguły wystarczy je oczyścić i pozostawić do samodzielnego wygojenia. Sprawa zaczyna się natomiast komplikować, gdy mowa o ranach głębokich czy szarpanych. Wówczas z pomocą przyjdą specjalistyczne środki do odkażania ran i wysokiej jakości materiały opatrunkowe.
Każda rana jest oczywiście inna, co więcej – organizm ludzki może różnie zareagować na uszkodzenie tkanki, a to zaś może znacząco wydłużyć cały proces gojenia. Niewiele się jednak o tym mówi, a pacjenci bardzo często popełniają podstawowe błędy, które mogą również skutkować wystąpieniem poważnej infekcji. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
Jak postępować ze świeżą raną?
Czysta i odpowiednio nawilżona rana powinna zagoić się samodzielnie. Aby jednak tak też się stało, należy zapewnić jej odpowiednie warunki gojenia. W przypadku świeżej rany – bez względu na stopień uszkodzenia tkanki, zacznijcie od dokładnego oczyszczenia. Dobrze, aby zranione miejsce zostało dobrze przepłukane pod bieżącą wodą. Z czasem krwawienie powinno ustąpić, a wy będziecie mogli przejść do następnego kroku. Jeżeli w ranie znajduje się natomiast ciało obce, pod żadnym pozorem nie wyjmujcie go ani nie poruszajcie, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia rany. Co dalej należy zrobić? Nie pozostaje nic innego, jak osuszyć ranę jednorazowym ręcznikiem i wykorzystać specjalistyczny spray do dezynfekcji ran. Wybrany produkt medyczny nie powinien zawierać alkoholu! Składnik ten działa wysuszająco, a to zaś wpływa niekorzystnie na cały proces… Na tak oczyszczoną i zdezynfekowaną ranę należy założyć sterylny materiał opatrunkowy. Ochroni skaleczone miejsce przed działaniem czynników zewnętrznych i zminimalizuje ryzyko infekcji. To oczywiście nie wszystko!
Regularnie oczyszczaj i dezynfekuj
Rana w początkowym stadium gojenia może przysparzać nam sporo trudności. Swędzenie i pieczenie są wówczas całkowicie normalne! Niemniej powinniście regularnie odkażać zranione miejsce, by zapewnić skórze optymalne warunki. Należy stosować produkty o specjalnym przeznaczeniu, które nie wysuszą jej! Stanowczo odradzamy wybór spirytusu salicylowego czy wody utlenionej. Choć jeszcze do niedawna były stosowane regularnie, dziś na całe szczęście od nich odchodzimy. Jaki produkt zatem wybrać? Najlepiej, aby spray do odkażania ran zawierał m.in. oktenidynę, która ma bardzo niską cytotoksyczność oraz jest bezbarwna. Nawilży ranę, przyspieszając jednocześnie proces jej gojenia. Unikajcie również długich i gorących kąpieli! Wbrew pozorom woda nie wpływa dobrze na zranione miejsce…
Zmiana opatrunku – jak często?
Zadaniem opatrunku jest ochrona zranionego miejsca przed kontaktem z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Zmiana opatrunku na sterylny to zatem absolutna konieczność! Pamiętajcie jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Specjalista podpowie wam, jak często zmieniać materiał opatrunkowy. Zwykle czynność ta zalecana jest co 3-4 godziny lub częściej w zależności od potrzeby i rodzaju rany. Jeżeli nie istnieje taka konieczność, będziecie mogli zrezygnować z noszenia go w sytuacjach niewymagających wykonywania co poniektórych czynności. Tlen sprzyja gojeniu się ran, tym samym warto raz na jakiś czas zdjąć opatrunek!
Pielęgnacja rany to niekiedy proces długi i żmudny. Stosując się do naszych wskazówek, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż skrócicie go, a wasza skóra szybko powróci do pierwotnego stanu.