Pianistka Rachel Z i perkusista Omar Hakim zjednoczyli swoje wyjątkowe muzyczne talenty tworząc niezwykle ciekawy projekt The Trio of Oz. Zręcznie łącząc jazzową wrażliwość z miłością do alternatywnego rocka, te dwie bratnie osobowości nadały nowego wymiaru takim znanym utworom jak “Angry Chair” Alice in Chains, “Sour Girl” Stone Temple Pilots, “Lost” Coldplay, czy “I Will Possess Your Heart” Death Cab for Cutie.
W przeciwieństwie do wielu jazzowych interpretatorów muzyki pop, którzy często po prostu odtwarzają muzykę w jazzowej rytmice, Omar Hakim i Rachel Z interpretują te dźwięki na nowo, wydobywają ich esencję i tworzą nowe harmonie i rytmy w błyskotliwych improwizacjach.
Koncert odbędzie się 11 kwietnia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o godzinie 19:00. Bilety kosztują (w zależności od sektora) od 59 zł do 79 zł.
Oboje muzyków cechuje niezwykła otwartość, zarówno na jazz jak i rock. Rachel Z współpracowała z Waynem Shorterem i Peterem Gabrielem, Omar Hakim jest jednym z najlepszych współczesnych perkusistów na świecie – na swoim koncie ma kolaborację z takimi gwiazdami muzyki jak Miles Davis, Sting, Madonna czy David Bowie pośród wielu innych znanych artystów.
Omar Hakim i Rachel Z to wybitnie utalentowana para muzyków, która tworzy niemal perfekcyjnie zgrany projekt pod nazwą The Trio of Oz. Ich muzyczna współpraca zaczęła się w 2009 r, kiedy Omar zagrał na płycie Rachel „I Will Possess Your Heart” dla japońskiej wytwórni Pony Canyon.
Zaiskrzyło – podczas sesji nagraniowej odkryli głęboką więź – „miałem poczucie wyjątkowej spójności” wspomina Hakim, „poniewaź każde z nas grało rock odczuwałem respekt wobec oryginalnych wersji utworów, ale przeformatowałem je rytmicznie i oddałem pole Rachel na jej improwizację”.
Współpraca zaowocowała nie tylko płytą, ale połączyła ich także w życiu prywatnym. Omar zaproponował Rachel by razem pracowali jako The Trio of Oz. W 2010r nagrali pierwszy wspólny album zapraszając do współpracy basistę Maeve Royca. Na debiutanckiej płycie pary pojawiły się ich interpretacje takich utworów jak “Bizarre Love Triangle” New Order czy “There is a Light” Morissey`a.
Nie jesteśmy muzykami jazzowymi, którzy grają rock. My gramy rock!
Repertuar The Trio of Oz znacząco różni się od tego które wykonuje standardowe trio jazzowe. Żaden inny zespół nie łączy w jednym występie utworów Wayne Shortera i Stone Temple Pilots, jednocześnie interpretując utwory obu artystów w taki sposób, że ich brzmienie jest zarówno autentycznie jak i zintegrowane. Tak jak Miles Davis interpretował popularne w latach 50 utwory “Surrey with the Fringe on Top” czy “Someday My Prince Will Come” i John Coltrane “My Favorite Things” i “Chim-Chim-Cheree” z lat 60., tak Rachel i Omar nadają swoje brzmienie znanym przebojom współczesnych czasów.
„Nie jesteśmy muzykami jazzowymi, którzy grają rock. My gramy rock! Jednocześnie oboje jesteśmy zanurzeni w jazzie” mówi Omar Hakim.
„Mogę nadawać utworom rockowe brzmienie, ale wyrastające z jazzowej tradycji. Kiedy słyszę piosenkę Coldplay, odbieram ją jako perkusista rockowy, ale kiedy słyszę aranżację Rachel od razu tworzę w głowie jazzową interpretację”.
Rachel Z otrzymała klasyczną muzyczną edukację– jej matka była śpiewaczką operową i rozpoczęła z nią lekcje śpiewu we wczesnych latach. Jako nastolatka Rachel zainteresowała się jazzem. W wieku 15 lat wzięła udział w letnich kursach w prestiżowym Berklee College of Music, a póżniej studiowała z pianistami Joanne Brackeen i Richie Beirachem, kontynuując studia jazzowe w New England Conservatory. Występowała z Mike Mainieri Steps Ahead i Al Di Meolą zanim dołączyła do zespołu Wayna Shortera.
Kamieniem milowym w jej karierze było dołączenie do zespołu Petera Gabriela, z którym współpracowała w latach 2002-2006, co otworzyło jej drzwi do świata gwiazd muzyki rockowej. Wkrótce znalazła się w czołówce artystów, którzy z powodzeniem łączą alternatywny rock i jazz. Omar Hakim wychował się w jazzowym środowisku. Jego ojciec był puzonistą, który grał z takimi legendami jazzu jak Duke Ellington, Count Basie czy Louis Armstrong.
Ojciec często zabierał syna na koncerty. Dorastał w Queens razem z przyjaciółmi, którzy także stali się muzycznymi osobowościami – Marcusem Millerem, klawiszowcem Bernardem Wrightem, trębaczem Tomem Brownem, perkusistą Lennym Whitem. Ukończył High School of Music and Art na Manhattanie.
Jego muzyczna kariera rozpoczęła się kiedy w 1982 dołączył do legendarnej grupy Weather Report. Wkrótce potem dołączył do królestwa popu koncertując i nagrywając z takimi supergwiazdami jak Sting, Madonna, David Bowie (Let`s dance), Mick Jagger (1987’s Primitive Cool), Dire Straits (1985’s Brothers in Arms, 1988’s Money for Nothing), Mariah Carey (1990’s Mariah Carey) czy Michael Jackson (1995’s HIStory).