Kontenery morskie zdecydowanie nie są czymś, czym interesuje się każdy. Prawdą jest, że większość z nas kojarzy je przede wszystkim z filmami akcji albo reportażami wprost z portów morskich. Nie bez powodu – jest to bowiem grupa produktów ukierunkowana wyłącznie na tych najbardziej wymagających. Kto powinien zatem sięgnąć po nią i jaki kontener powinien kupić, by spełniał on swoje założenia?
Kto najczęściej decyduje się na kontenery morskie?
Jak już nadmieniliśmy we wstępie, kontenery morskie nie są przeznaczone dla ludzi przeciętnych, którzy raz na jakiś czas zamawiają coś z Chin (lub innego dalekiego kraju) i chcą skorzystać z opcji transportu morskiego. Do nich skierowane zostały inne rozwiązania, znacznie bardziej ekonomiczne w ich przypadku. Na kontenerach morskich https://www.balticon.pl/katalog-kontenerow/ skorzystają za to firmy, które regularnie i często przewożą ładunek z odległych krajów drogą morską i chcą nie tylko na tym zaoszczędzić, ale i poprawić skuteczność oraz rzetelność całego procesu logistycznego. Są one wyborem tych firm, które przewożą zarówno masę drobnych przedmiotów (te stawiają najczęściej na opcję kontener standard – nową lub używaną), jak i pojedyncze rzeczy o wielkich gabarytach, jak auta czy maszyny rolnicze (one chętniej wybierają kontener flat rack).
Cechy kontenera morskiego – jaki zakupić?
Jeżeli już podjęliśmy naszą decyzję i wiemy, że kontener morski jest czymś szytym na miarę naszych potrzeb, powinniśmy intensywnie rozważyć jego zakup. Ten nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, a kontenery morskie występują w bardzo wielu formach (a nie tylko, jak większość osób niezaznajomionych z tematem uważa, kolorach). Kupując kontener zwróćmy zatem uwagę na takie aspekty, jak:
- odpowiednia wielkość – istnieją kontenery morskie mniejsze oraz większe. Ważne jest, aby dopasować je do własnych potrzeb i podczas gdy tak zwaną „drobnicę” możemy przewozić w niemal każdym kontenerze, większe przedmioty czy maszyny wymagają od nas w zainwestowanie w kontener adekwatny do ich gabarytów – nie tylko pod względem wielkości, ale i całej jego konstrukcji (zazwyczaj jednak oba te aspekty idą ze sobą w parze).
- dodatkowe atrybuty – jeżeli nasze konkretne produkty tego wymagają, powinniśmy postawić na kontener chłodniczy https://www.balticon.pl/produkt/10-rf-kontener-chlodniczy/ , który będzie utrzymywał ich temperaturę na odpowiednio niskim poziomie. Pamiętajmy, że transport drogą morską – choć jest jedną z pewniejszych i najbardziej terminowych opcji logistycznych – potrafi trwać długo, nawet do dwóch tygodni. Nie ufajmy więc losowi, że nasze wrażliwe produkty przetrwają – zaopatrzymy się w kontener, który nam to zapewni.
- sprawność techniczna – choć nowe kontenery morskie stanowią najlepszą i najpewniejszą opcję, nie zawsze są one rozwiązaniem odpowiednim dla naszego budżetu. Podejmując decyzję o zakupie kontenera używanego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na pozostałe wymienione przez nas aspekty, ale też jego stan techniczny, zawsze mając na uwadze to, jak specyficzną formą transportu jest ten przeprowadzany drogą morską i jak dużo w nim zależy od solidnego kontenera.
- wodoszczelność – jako że kontener morski dużą część swojej podróży, jak sama nazwa mówi, spędza na morzu, ważne jest, aby był w pełni szczelny – w szczególności wtedy, gdy przewożone w nim przedmioty nie będą mogły być narażone na kontakt ze zbyt dużą ilością wody. Odpowiednio wodoszczelny kontener praktycznie uniemożliwi jej dostawanie się do jego wnętrza.
- odpowiednio niska cena – ta powinna jak najbardziej odpowiadać naszemu indywidualnemu budżetowi – jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jesteśmy skazani na nowe kontenery morskie. Nawet jeśli są one najlepszą i najpewniejszą opcją, zawsze możemy postawić również na te używane – one z pewnością będzie tańsze. Zawsze kupujmy je jednak wyłącznie u sprzedawców, co do których możemy mieć pewność.
- mobilność – kontenery morskie z jednego kraju do drugiego są transportowane drogą morską na trasie „port wyjściowy – port docelowe” – dlatego ważne jest, aby postawić na taki, który będziemy mogli później załadować na „pakę” samochodu ciężarowego, by następnie przewieźć cały ładunek do magazynu docelowego, bez wcześniejszego jego rozładunku i ponownego załadunku. Choć większość obecnie dostępnych kontenerów daje taką możliwość (jest to jedna z podstawowych cech samych kontenerów), zadbajmy o to, aby ten nasz posiadał odpowiednie udogodnienia, które w znacznym stopniu wspomagają cały proces i uczynią go po prostu szybszym.
Podsumowanie
Celem zakupu właściwego kontenera morskiego musimy rozważyć przede wszystkim nasze oczekiwania względem niego. Jeżeli nie przeszkadza nam jego nieco gorszy stan, możemy kupić taki używany – jeżeli z kolei cenimy sobie pewność wynikającą z posiadania czegoś nigdy wcześniej nieużywanego, nowe kontenery morskie mogą stanowić najlepszą opcję właśnie na nas. Wyboru nie powinniśmy jednak dokonywać wyłącznie na podstawie stanu – równie istotna jest bowiem wielkość, wodoszczelność czy cena odpowiadająca naszemu budżetowi. Koniecznie określmy też, czy tak właściwie potrzebujemy kontenera – to od tego tak właściwie powinniśmy zacząć.