Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces na wszystkich prawie kontynentach.
Od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym organizuje się co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych.
Objazdowy festiwal filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie, po rocznej przerwie wraca do Szczecina. Od 28 do 30 listopada (poniedziałek-środa) na piętrze Nowego Browaru (dawny Dom Kultury Kolejarza) odbywać będą się projekcje festiwalowe wraz z towarzyszącymi wyświetlanym filmom panelami dyskusyjnymi.
Pierwszy dzień festiwalu to zagadnienia związane z ogólną ochroną praw człowieka. Drużyna E to dokument o codziennej pracy członków organizacji pozarządowej Human Rights Watch, którzy badają i raportują przypadki najcięższych naruszeń praw człowieka na świecie. Made in BY opowiada o życiu codziennym środowisk artystycznych na Białorusi. Już choćby z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo warto przekonać się jak wygląda życie grup twórczych w tej ostatniej europejskiej dyktaturze.
Gośćmi panelu dyskusyjnego będą Szymon Osowski oraz pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy poruszą między innymi tematykę przestrzegania praw człowieka w Polsce.
Drugi dzień festiwalu poświęcony jest przede wszystkim domniemaniu niewinności i prawu do rzetelnego procesu. Winny z założenia to poruszający dokument, przedstawiający wadliwość funkcjonowania meksykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Podczas panelu dyskusyjnego wspólnie z sędzią Arkadiuszem Krupą, wyróżnionym w plebiscycie Obywatelski Sędzia roku 2016 Fundacji Court Watch, zastanowimy się czy w Polsce również formalna zasada domniemania niewinności z chwilą wniesienia aktu oskarżenia jest zastępowana faktyczną zasadą domniemania winy.
W ostatnim dniu festiwalu pochylimy się nad problemem emigracji i uchodźców. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy zastanawiać się nad problemem migracyjnym, który jest obecnie jednym z największych problemów przed, którymi stoi zachodni świat. Problemów, który implikuje również określone zagrożenia w zakresie przestrzegania standardów ochrony praw człowieka.
Będzie to już 14 edycja festiwalu, którego głównym organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Członkowie Stowarzyszenia Edukacji Społecznej i Prawnej Ius et Ratio ze Szczecina – głównego organizatora szczecińskiej edycji festiwalu – zapowiadają zmianę jego formatu. W 2017 roku – począwszy od 15 edycji – kilkudniowy maraton filmowy zostanie zastąpiony regularnymi spotkaniami filmowego klubu dyskusyjnego, podczas których odbywać się będą projekcje pojedynczych festiwalowych filmów z następującymi po nich spotkaniami dyskusyjnymi.
Festiwal przebiegać będzie według następującego programu:
Program wydarzenia
28 listopada
17.00 Drużyna E
18.30 Panel dyskusyjny
19.00 Made in BY
20.30 zakończenie pierwszego dnia festiwalu
29 listopada
17.00 Winny z założenia
18.30 Panel dyskusyjny
19.00 Budzik
20.00 zakończenie drugiego dnia festiwalu
30 listopada
17.00 Zima na Lampedusie
18.30 Panel dyskusyjny
19.00 Mama Illegal
20.45 zakończenie szczecińskiej edycji 14 festiwalu objazdowego Watch Docs
Autorem zdjęć jest Marta Miszuk