Już po raz 8 w Szczecinie odbędą się niezwykłe warsztaty z zakresu projektowania usług – Szczecin Jams. Przez 48 godzin uczestnicy pracować będą nad pomysłem przeobrażając go w prototyp usługi. Listopadowej odsłonie Jamu będzie przyświecał jeden cel – współpraca i myślenie projektowe dla zrównoważonego rozwoju. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Media Dizajn i Fundacja KOSMOS.
„Jam” nawiązuje do tego, co znamy pod pojęciem jam session. Podczas warsztatów uczestnicy nie zagrają na instrumentach, ale podobnie jak muzycy będą tworzyć. Tyle tylko, że zamiast utworów muzycznych powstaną prototypy usług.
Warsztaty Szczecin Jams są lokalną odpowiedzią na międzynarodową inicjatywę, której celem jest propagowanie service designu czyli projektowania usług. Spotkania odbywają się trzy razy do roku, a każde z nich poświęcone jest innej tematyce. Listopadowa odsłona Jamu odbywać się będzie w ramach Global Sustainability Jam.
Tematem przewodnim warsztatów będzie temat zrównoważonego rozwoju, który polega na zapewnieniu równowagi pomiędzy kosztami i zyskami w zakresie zmian społecznych, gospodarczych i środowiskowych, także w perspektywie przyszłych pokoleń. By zrównoważony rozwój przestał być jedynie hasłem, potrzebne są innowacyjne koncepcje dążące do wprowadzania nowych modeli biznesowych, ukierunkowanych na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów. I to jest właśnie zadanie dla Jamersów!
Projektowanie usług dla każdego
8 warsztaty Szczecin Jams odbędą się w dniach 21-23 listopada 2014r. wpisując się w kalendarz imprez Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wszystko rozpocznie się w piątkowe popołudnie (21 listopada), kiedy to uczestnicy poznają owiany tajemnicą temat, nad który będą pracować przez kolejne 2 dni. Warto zaznaczyć, że uczestnicy Jamów na całym świecie pracują nad jednym i tym samym tematem. Na Jamie wszystko realizuje się od początku do końca. Zespoły zakończą pracę w niedzielne popołudnie prezentując prototyp gotowej usługi.
Uczestnikami warsztatów są projektanci z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, architekci, przedsiębiorcy różnych branż, przedstawiciele administracji publicznej, nauki a także, artyści, studenci i inni. Różne spojrzenia na podane zagadnienia to gwarancja zabawy z pomysłami oraz ideowej improwizacji.
Jamowe spotkania to droga od pomysłu do stworzenia prototypu nowych usług w oparciu o narzędzia service designu. To także niepowtarzalna atmosfera i okazja do zmiany otaczającej rzeczywistości. Każdy z uczestników pracuje nad zagadnieniem, którym z pewnością nie zająłby się samodzielnie w pracy lub w domu ze względu na brak czasu, motywacji bądź odpowiednich narzędzi. Nam zależy, aby ludzie wzięli udział w samym procesie projektowania i nauczyli się współpracy w tworzeniu innowacyjnych usług – opowiada Magdalena Małachowska, inicjatorka spotkań Szczecin Jams.
W otoczeniu zmian
Listopadowa odsłona warsztatów Szczecin Jams odbędzie się w budynku dawnego Kina Kosmos – miejscu, które dla mieszkańców miasta ma niezwykłą wartość historyczną i sentymentalną. Budynek oraz przylegający do niego teren poddane zostały rewitalizacji, której celem jest wsparcie rozwoju kulturowo-oświatowego oraz stworzenie zaplecza w postaci przestrzeni biurowo-usługowo-naukowej.
Miejsce Jamu doskonale wpisuje się w jego ideę. Wypracowane w trakcie warsztatów rozwiązania mają szansę na wdrożenie przez FUNDACJĘ KOSMOS, która odpowiada za inwestycję.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.inkubatorkultury.szczecin.pl