Miejsca 0

Bo razem można więcej – czyli Podzamcze.org

Co dalej z Podzamczem? Czego potrzebuje ten obszar? Jaka przyszłość czeka to miejsce O m.in. te kwestie pytałem Arka Bujasa – prezesa inicjatywy Podzamcze.org. Grupa ludzi chce integrować Podzamcze, promować ciekawe miejsca, ludzi, tworzyć przestrzeń do spędzania czasu. Podzamcze.org działa od początku tego roku, sprawdźmy, jak im się to udaje.

 • Podzamcze.org – Twoja przestrzeń. Tak brzmi slogan umieszczony na stronie WWW. Dobre pytanie, czyja to jest przestrzeń?
 • Arkadiusz Bujas: Na początku projektu zastanawialiśmy się co chcemy przekazać, jakim hasłem, co chcemy wnieść do Podzamcza, jaki kontekst? Zdecydowałem że w obecnej strukturze Podzamcze potrzebuje kreatywności, potrzebuje pomysłów i przestrzeni dla młodych artystów, działaczy, przedsiębiorców, aby odżyło i zmieniło swój wizerunek.

  Nie chcieliśmy ograniczać Podzamcza dla nikogo, często słyszeliśmy że kojarzy się ono z drogimi restauracjami. Nie jest jest do końca prawdą, ponieważ są i miejsca w których można zjeść dobrze za rozsądną cenę. Ponadto można uczestniczyć w naszych wydarzeniach lub zaproponować jakieś działanie, które chętnie wspomożemy.

  • Skąd pomysł na takie działania? Jak zrodziło się Podzamcze.org?
  • Pomysł narodził się w styczniu, kiedy lekko skażony skandynawskim myśleniem, wyszedłem z propozycją współpracy. Zaproponowałem firmom z Podzamcza, pewnego rodzaju konsolidację przy wspólnym projekcie marketingowym – spotkało się to z pozytywnym odbiorem, więc stworzyliśmy strukturę i zabraliśmy się do ciężkiej pracy.

   • Jakbyś ocenił rozwój tej inicjatywy? Raczkuje, zaczyna chodzić, czy może twardo stoi już na nogach
   • Inicjatywa zaczyna powoli się rozwijać, szczególnie dzięki zwiększaniu potencjału współpracy firmy-organizacje pozarządowe-instytucje kultury- samorządy-inwestorzy- sponsorzy.

    Ten model jest kluczem do sukcesu tego projektu, taka szeroka współpraca pozwala rozwijać skrzydła nawet globalnie – każdy szczecinianin chciałby zobaczyć folder promujący nasze Podzamcze i firmy w Nowym Jorku, czy Paryżu i jest to możliwe właśnie dzięki efektom synergii. Oczywiście jest to wyzwanie zarządcze i organizacyjne.

    inicjatywa-podzamcze-org-arkadiusz-bujas-szczecin-01

    • Co dalej, czego możemy się spodziewać jeszcze w 2014 roku?
    • Z najbliższych planów 27-28 września powitamy jesień z Targiem Rybnym na Podzamczu – już niedługo więcej szczegółów na ten temat. Kolejno planujemy rozpocząć cykliczne spotkania biznesowo-networkingowe Cafe Progress, pierwsze ze spotkań odbędzie się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie.

     Pierwsza inicjatywa będzie realizowana wspólnie z Toyotą, pod koniec września pojawią się szczegóły. Więcej nie chciałbym zdradzać, natomiast podkreślę że zależy nam przede wszystkim na cykliczności różnych mniejszych projektów, aby szczecinianie na stałe mogli w kalendarze wpisywać Podzamcze.

     podzamcze-org-szczecin

     • Podzamcze nie jest jednak oderwanym od otoczenia miejscem. Wymaga współpracy z wieloma podmiotami, również miejskimi. Jak na chwilę obecną oceniasz zamierzenia miasta co do tego miejsca?
     • Miasto jest jak najbardziej otwarte i stara się wspierać dobre projekty. Obecnie pracujemy nad strategią na rok 2015, którą mamy nadzieję będziemy wspólnie realizować z Urzędem Miasta oraz Urzędem Marszałkowskim. Mam tu na myśli znacznie bliższą współpracę oraz udział środków publicznych, czy też unijnych.

      Obecnie widzę z Urzędzie Miasta wielki szacunek dla naszej inicjatywy oraz intencję wsparcia. Udowodnili to wspierając wydarzenie wrześniowe. Warto też powiedzieć, że jesteśmy projektem bardzo potrzebnym, Urząd Miasta już od dawna szukał dialogu i społeczności na Podzamczu, która wspólnie będzie chciała realizować zmiany na lepsze.

      • Czego Podzamcze potrzebuje najbardziej?
      • Kreatywnych młodych ludzi, którzy będą chcieli rozwijać z nami tą inicjatywę i kolejne projekty. Potrzebuje też wyznaczenia miejsc parkingowych oraz rozpoczęcia inwestycji, które na ten moment stoją w miejscu.

       • Co z samochodami na Podzamczu? W ciągu dnia w niektórych miejscach aż ciężko przejść, Rynek Sienny został uwolniony, ale nadal w tym rejonie stoi samochód na samochodzie.
       • Potrzebne są wydzielone miejsca parkingowe dla mieszkańców i pracowników firm z Podzamcza, sytuacja jest skomplikowana, zdania podzielone. Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca przyjaznego dla ludzi, rowerzystów, spacerowiczów, nie dla kierowców, żadna starówka nie jest parkingiem, nasza też nie powinna.

        inicjatywa-podzamcze-org-arkadiusz-bujas-szczecin-01-4

        • Czy uważasz, że w Szczecinie powstaną inne inicjatywy tego typu? Np. deptakbogusława.org?
        • Mam nadzieje że powstanie więcej takich inicjatyw i będę mógł służyć naszym know-how. Uważam, że właśnie takie inicjatywy są kluczowe dla rozwoju przyjaznych przestrzeni w mieście. Razem można zdziałać więcej.

         • Trzy największe wyzwania dla Podzamcza to…
         • 1. Utrzymanie dynamiki rozwoju
          2. Trwanie
          3. Realizacja strategii i efektywność

          Gdzie możesz znaleźć Podzamcze.org?

          Zobacz również inne artykuły

          Przeczytaj poprzedni wpis:
          Szczecin był, jest i będzie.

          Dziś bez zbędnych słów. Szczecin był... Szczecin jest... Szczecin będzie...

          Zamknij