Co dalej z Podzamczem? Czego potrzebuje ten obszar? Jaka przyszłość czeka to miejsce O m.in. te kwestie pytałem Arka Bujasa – prezesa inicjatywy Podzamcze.org. Grupa ludzi chce integrować Podzamcze, promować ciekawe miejsca, ludzi, tworzyć przestrzeń do spędzania czasu. Podzamcze.org działa od początku tego roku, sprawdźmy, jak im się to udaje.
Arkadiusz Bujas: Na początku projektu zastanawialiśmy się co chcemy przekazać, jakim hasłem, co chcemy wnieść do Podzamcza, jaki kontekst? Zdecydowałem że w obecnej strukturze Podzamcze potrzebuje kreatywności, potrzebuje pomysłów i przestrzeni dla młodych artystów, działaczy, przedsiębiorców, aby odżyło i zmieniło swój wizerunek.
Nie chcieliśmy ograniczać Podzamcza dla nikogo, często słyszeliśmy że kojarzy się ono z drogimi restauracjami. Nie jest jest do końca prawdą, ponieważ są i miejsca w których można zjeść dobrze za rozsądną cenę. Ponadto można uczestniczyć w naszych wydarzeniach lub zaproponować jakieś działanie, które chętnie wspomożemy.
Pomysł narodził się w styczniu, kiedy lekko skażony skandynawskim myśleniem, wyszedłem z propozycją współpracy. Zaproponowałem firmom z Podzamcza, pewnego rodzaju konsolidację przy wspólnym projekcie marketingowym – spotkało się to z pozytywnym odbiorem, więc stworzyliśmy strukturę i zabraliśmy się do ciężkiej pracy.
Inicjatywa zaczyna powoli się rozwijać, szczególnie dzięki zwiększaniu potencjału współpracy firmy-organizacje pozarządowe-instytucje kultury- samorządy-inwestorzy- sponsorzy.
Ten model jest kluczem do sukcesu tego projektu, taka szeroka współpraca pozwala rozwijać skrzydła nawet globalnie – każdy szczecinianin chciałby zobaczyć folder promujący nasze Podzamcze i firmy w Nowym Jorku, czy Paryżu i jest to możliwe właśnie dzięki efektom synergii. Oczywiście jest to wyzwanie zarządcze i organizacyjne.
Z najbliższych planów 27-28 września powitamy jesień z Targiem Rybnym na Podzamczu – już niedługo więcej szczegółów na ten temat. Kolejno planujemy rozpocząć cykliczne spotkania biznesowo-networkingowe Cafe Progress, pierwsze ze spotkań odbędzie się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie.
Pierwsza inicjatywa będzie realizowana wspólnie z Toyotą, pod koniec września pojawią się szczegóły. Więcej nie chciałbym zdradzać, natomiast podkreślę że zależy nam przede wszystkim na cykliczności różnych mniejszych projektów, aby szczecinianie na stałe mogli w kalendarze wpisywać Podzamcze.
Miasto jest jak najbardziej otwarte i stara się wspierać dobre projekty. Obecnie pracujemy nad strategią na rok 2015, którą mamy nadzieję będziemy wspólnie realizować z Urzędem Miasta oraz Urzędem Marszałkowskim. Mam tu na myśli znacznie bliższą współpracę oraz udział środków publicznych, czy też unijnych.
Obecnie widzę z Urzędzie Miasta wielki szacunek dla naszej inicjatywy oraz intencję wsparcia. Udowodnili to wspierając wydarzenie wrześniowe. Warto też powiedzieć, że jesteśmy projektem bardzo potrzebnym, Urząd Miasta już od dawna szukał dialogu i społeczności na Podzamczu, która wspólnie będzie chciała realizować zmiany na lepsze.
Kreatywnych młodych ludzi, którzy będą chcieli rozwijać z nami tą inicjatywę i kolejne projekty. Potrzebuje też wyznaczenia miejsc parkingowych oraz rozpoczęcia inwestycji, które na ten moment stoją w miejscu.
Potrzebne są wydzielone miejsca parkingowe dla mieszkańców i pracowników firm z Podzamcza, sytuacja jest skomplikowana, zdania podzielone. Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca przyjaznego dla ludzi, rowerzystów, spacerowiczów, nie dla kierowców, żadna starówka nie jest parkingiem, nasza też nie powinna.
Mam nadzieje że powstanie więcej takich inicjatyw i będę mógł służyć naszym know-how. Uważam, że właśnie takie inicjatywy są kluczowe dla rozwoju przyjaznych przestrzeni w mieście. Razem można zdziałać więcej.
1. Utrzymanie dynamiki rozwoju
2. Trwanie
3. Realizacja strategii i efektywność