Ponad 50 obrazów z ostatnich 15 lat twórczości szczecińskiego malarza Wojciecha Zielińskiego zostanie zaprezentowanych w galerii sztuki Open Gallery podczas wystawy pn. „Kolaż pamięci”. Wernisaż malarstwa jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich odbyło się 4 października. Uroczyste otwarcie wystawy uświetni kameralny koncert zespołu Evenement Band w restauracji Zona Libre, gdzie również wystawionych będzie kilkanaście prac artysty.
Wojciech Zieliński to artysta monologu wewnętrznego. Jego malarstwo to osobisty zapis wewnętrznych stanów twórcy, to narracja osobistych skojarzeń, pamięci obrazów, smaków i zapachów. Mam prawdziwy zaszczyt gościć w mojej galerii malarstwo i osobę jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich. Doceniając jego osiągnięcia artystyczne Open Gallery chce właśnie w Szczecinie zorganizować jedną z największy wystaw tego utalentowanego malarza
mówi Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery, kuratorka wystawy.
Wojciech Zieliński to uznany w kraju i zagranicą artysta, na co dzień mieszkający i tworzący w Szczecinie. Swoje prace prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych – za granicą można je było oglądać m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Danii, USA i Australii. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje farbami olejnymi na płótnie.
Jego obrazy – nawiązujące wyrazem do płócien renesansowych twórców – przedstawiają najczęściej postaci ludzkie w różnych sytuacjach oraz martwe natury. Jednak nie na temacie obrazów skupia się największa uwaga malarza.
Szukam w malarstwie potężnej energii, temat nie jest najważniejszy. Fikcja i prawda w obrazach są zamazane. Inspiracją może być wszystko – obrazy z dzieciństwa, stare zdjęcie, kino, sen, czasami zapach albo kolor.
wyjaśnia Wojciech Zieliński.
Malarstwo Wojciecha Zielińskiego jest w stanie ciągłego wahania. Czasem wydaje się, że autor koncentruje się na czysto plastycznej grze form. Płaszczyzna obrazu jest podzielona na strefy o niezbyt rygorystycznym układzie geometrycznym. Podziały są klarowne, ale granice nie zawsze mają postać konturu, czasem rozpływają się w miękko, jakby zachodziły na siebie różnobarwne cienie. Jednak gdy widz jest prawie przekonany, że ma do czynienia z abstrakcją, na którymś kolejnym obrazie, w jednej z kwater pojawia się manierycznie wydłużona ludzka sylwetka czy twarz. Obraz jest jak pudełko sceny o różnych poziomach i kulisach, na której w każdej chwili może zacząć się tajemniczy spektakl gestów i spojrzeń, obecności i pustki
mówi Lech Karwowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Wojciech Zieliński studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach oraz w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1979 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Od ponad 20 lat kształci także artystycznie szczecińską młodzież w Liceum Plastycznym w Szczecinie – wielu z jego uczniów to dziś znani i cenieni artyści. Za swą działalność artystyczną malarz był wielokrotnie nagradzany – otrzymał m.in. Nagrodę Marszałka Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego podczas XVIII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego [2000], Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina [2009], czy odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego [2013].
Podczas wystawy pod hasłem ‘Kolaż pamięci’ zaprezentujemy wspólnie z restauracją Zona Libre kilkadziesiąt prac artysty z ostatnich 15 lat, z czego ponad połowę stanowić będą najnowsze obrazy
dodaje Monika Krupowicz.