Przez cały lipiec i sierpień w Kinie Obserwatorium mieszczącym się przy al. Wojska Polskiego 90 odbywają się projekcje filmów, „o których warto rozmawiać”. Organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie OFFicyna.
W każdy wtorek o godzinie 18:00 oglądać możemy filmy różnych gatunków: klasyka, awangarda, filmy fabularne, dokumenty, mainstream, jak i underground. Co ciekawe, każdy kto chciałby się podzielić swoimi dokonaniami w dziedzinie filmu, może zaprezentować swoje produkcje w programie „Hyde park” OFFilmu.
Najbliższy seanse już 9 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.
09.08.2011 „Benek”
Robert Gliński, Polska/Austria 2007, 95′
Benek ma 29 lat, nie ma ani dziewczyny, ani mieszkania. W domu swojej tradycyjnej śląskiej rodziny, składającej się z oddanej rodzinie matki, brata górnika, który żyje kopalnią i górniczą orkiestrą, serdecznej bratowej i irytującego bratanka, nie ma nawet łóżka na wyłączność. Stawia wszystko na jedną kartę: rzuca kopalnię, bierze odprawę i próbuje samodzielności, która nie zawsze ma słodki smak. I tu niespodzianka: w scenerii polskiego Śląska – z lombardem, w którym piękna właścicielka płaci węglem i marzy o wyjeździe do Niemiec, a najbardziej przedsiębiorczy błąkają się między legalnymi i nielegalnymi prywatnymi kopalniami przypominającymi biedaszyby – powstała pełna humoru, czasami czarnego jak węgiel, przypowieść o nadziei.
16.08.2011 „Żegnaj DDR! Przez Warszawę do wolności”
Krzysztof Czajka, Polska 2009, 55′
Pod koniec lata 1989 r. tysiące obywateli NRD uciekało na Zachód, jadąc na Wschód – między innymi do Polski, do ambasady RFN w Warszawie. Zrealizowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ost West Film dokument opowiada o niesłusznie zapomnianej historii formalnych i nieformalnych relacji polsko- niemieckich tuż przed upadkiem Muru Berlińskiego. Mówi o nich – przez pryzmat indywidualnych, często dramatycznych, ale często też zakończonych happy endem losów uciekinierów – oraz o ówczesnej sytuacji politycznej. W filmie jako polscy świadkowie i współuczestnicy wydarzeń występują m.in. Tadeusz Mazowiecki – premier pierwszego niekomunistycznego rządu polskiego oraz minister spraw zagranicznych w tym rządzie – Krzysztof Skubiszewski, a także warszawiacy, pomagający uciekinierom z sąsiedniego „baraku”.
23.08.2011 „Podróż ze zwierzętami domowymi”
Wiera Storożewa, Rosja 2007, 97′
Niemłody mężczyzna, mieszkający w samotnym domu przy torach kolejowych, nagle umiera. W domku zostaje jego dużo młodsza ni to żona, ni to służąca. Pierwszą rzeczą, która kobieta kupuje po powrocie z kostnicy, jest lustro. Milcząca w pierwszych scenach Natalia stopniowo wypełnia sobą całą przestrzeń tego znakomitego filmu, uniwersalnej opowieści o wolności, kobiecości, człowieczeństwie.
30.08.2011 „Włoszki”
Napoleon Helmis, Rumunia 2004, 82′
Dwie siostry z wioski polożonej w południowo-zachodniej prowincji Rumunii jadą do Hiszpanii – do pracy przy zbiorze truskawek. Po roku wracają triumfalnie, opowiadając wszystkim, jak to znalazły pracę, nie w Hiszpanii wprawdzie, ale za to we Włoszech. Prawda jest, oczywiście, inna, ale „Włoszki” są nie tylko przejmującą opowieścią o przemianach ustrojowych i drapieżnościach kapitalizmu: to udany autorski debiut młodego twórcy (rocznik 1969), operujący lirycznym komizmem.
Opisy filmów pochodzą ze strony www.officyna.art.pl