Notowania akcji poszczególnych spółek zmieniają się bardzo dynamicznie. Inwestorzy zaopatrujący się w akcje, którzy chcą odnieść sukces, muszą mieć na uwadze fakt, że bieżąca analiza procesów zachodzących w ramach giełdy stanowi kwestię priorytetową. Jak wygląda aktualna sytuacja na polskiej giełdzie? W poniższym artykule przedstawiamy najświeższe informacje.
Sytuacja na polskiej giełdzie w 2022 roku
W 2022 roku inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie było dość trudne. Najważniejszy indeks giełdowy w Polsce, czyli WIG20, na którym znajdują się najważniejsze i najbardziej dochodowe spółki, zmalał o 21 proc. Największe spadki odnotowane zostały w połowie października 2022 roku, kiedy to indeks blue chips był aż 40 procent na minusie. W tym samym czasie najważniejsze światowe giełdy notowały około 25-procentowe straty,
Warto nadmienić, że później przyszła znacząca poprawa. Po październikowym dołku polska giełda zaczęła być zaliczana do grona najsilniejszych na świecie. Od października 2022 do stycznia 2023 WIG20 wzrósł o 40%.
Czym był spowodowany ten trend? Wynikało to w szczególności z faktu, iż trend umacniania się dolara został zakończony. Gdy dolar słabnie, obserwuje się tendencję polegającą na wzrostach aktywów krajów rozwijających się i na rynku surowców, które notowane w dolarach są bardziej atrakcyjne. Fakt osłabiania się dolara zachęcił wielu inwestorów, by lokowali swoje środki nie tylko w Ameryce, ale również w Europie, w tym w szczególności w Polsce. Obecnie liczba inwestorów giełdowych dynamicznie wzrasta także dlatego, że można kupować akcje online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to szczególnie duże ułatwienie.
Mimo niewątpliwych udogodnień, osoby decydujące się na inwestycję w papiery wartościowe, powinny koniecznie zdawać sobie sprawę z faktu, iż w dalszym ciągu istnieje ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków. Z tego powodu do wszelkiego rodzaju decyzji związanych z zakupem akcji trzeba podchodzić w sposób rozsądny i odpowiedzialny.
Jak wygląda kondycja polskiej giełdy w lutym 2023?
22 lutego na polskiej giełdzie sesja rozpoczęła się od spadków. Warto dodać, że była to kontynuacja złej passy z poprzednich dni. Wartość warszawskich indeksów uplasowała się na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. Czym jest to spowodowane?
Wynika to w głównej mierze z pogorszenia nastrojów inwestorów w USA. Rynek akcji łapie zadyszkę nie tylko w Polsce. Mimo faktu, iż analitycy oczekiwali, że wkrótce dojdzie do zwrotu banków centralnych w kwestii polityki pieniężnej, w rzeczywistości stanie się to raczej w dalszej perspektywie czasowej. Koszt pieniądza w dalszym ciągu będzie wysoki, co nie stanowi pozytywnej informacji dla rynku akcji.
Wyższy koszt pieniądza oznacza gorszą koniunkturę, dlatego mniej osób będzie stać na kupno akcji. W takich warunkach osiągnięcie sukcesu z tytułu handlu akcjami będzie trudniejsze, jednak przy wykorzystaniu odpowiedniej strategii można zminimalizować prawdopodobieństwo utraty kapitału.