Istnieją takie sytuacje w życiu, kiedy nawet mimo usilnych starań porozumienie się z drugą osobą graniczy niemal z cudem. Jeżeli problemy dotyczą ważnych i istotnych spraw, a przede wszystkim dotykają bliskie sobie i spokrewnione osoby, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, czyli mediacji. Co to za forma pomocy i co ma na celu? Kiedy warto się na nią zdecydować? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym są mediacje rodzinne?
Mediacja rodzinna to poufne spotkanie ze specjalistą w celu rozwiązania zaistniałego sporu lub konfliktu. Mediator to osoba o fachowym przygotowaniu i niezbędnej wiedzy, która musi być bezstronna i neutralna. Jej zadaniem jest towarzyszenie członkom rodziny w samodzielnym radzeniu sobie z powstałym konfliktem.
Mediacje rodzinne to najczęściej jedna z ostatnich form pomocy dla osób, które wykorzystały już pozostałe sposoby rozwiązywania problemów. Zaliczyć do nich można psychoterapię – zarówno par, jak i indywidualną oraz grupę wsparcia.
Nie zawsze jednak tak jest – na mediacje decydują się także te osoby, które podjęły już decyzje o rozstaniu i chcą zakończyć swoją relację na drodze pokojowej. Wówczas najważniejsze kwestie omawiane są pod czujnym okiem eksperta, a nie dopiero na sali sądowej. Niekiedy z usług mediatora korzystają także pary, które chcą naprawić związek, jednak nie do końca wiedzą, jak to zrobić.
Kiedy warto skorzystać z mediacji?
Mediacje są doskonałą formą pomocy dla osób w trakcie rozwodu lub separacji. Zalecane są szczególnie tym parom, które mają dzieci i chcą ustalić najlepszy dla wszystkich podział opieki oraz kwestie związane z alimentami.
Nie są to jednak jedyne przypadki, kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnego mediatora. Na mediacje rodzinne warto się zdecydować również w przypadku konfliktowych sytuacji pomiędzy rodzeństwem, rodzicami a dziećmi, a także dalszymi krewnymi. Pomagają m.in. w przypadku spornych kwestii majątkowych. Warto mieć jednak na uwadze, że mediacje mogą odbywać się wyłącznie wtedy, gdy obie strony chcą w nich uczestniczyć.