Chęć optymalizacji kosztów i korzystanie z doradztwa z zakresu podatków nierzadko doprowadzają przedsiębiorców do wniosku, że warto zarejestrować działalność gospodarczą poza obszarem RP. Szczególnie ciekawym kierunkiem może okazać się Litwa, której stosunkowo bliskie położenie względem polski oraz bardziej liberalna polityka podatkowa są naprawdę warte uwagi. Z tego artykułu dowiesz się, jak założyć firmę na Litwie i dlaczego warto to zrobić!
Zalety prowadzenia działalności na Litwie
Prowadzenie firmy na Litwie może okazać się szczególnie korzystne dla małych przedsiębiorstw, których przychody wynoszą mniej niż 300 tys. Euro. Obowiązuje ich bowiem jedynie 5% podatku dochodowego (dla porównania: w Polsce przy takich samych przychodach firma musiałaby zapłacić 19% przy podatku liniowym lub 17% i 32% w przypadku skali podatkowej). Firma na Litwie jest więc szansą na niebagatelne oszczędności, a co za tym idzie – zwiększenie zarobków lub pozyskanie środków na rozwój przedsiębiorstwa. Innymi zaletami zdecydowania się na zarejestrowanie działalności na terenie naszych sąsiadów są stabilne przepisy prawa i wysoka cyfryzacja, dzięki czemu większość formalności i obowiązków wynikających z prowadzenia firmy można z powodzeniem załatwiać zdalnie. Dodatkową zaletą jest także fakt, że Litwa jest otwarta na zagranicznych inwestorów, dzięki czemu sam proces rejestracji działalności przebiega szybko (maksymalnie 14 dni) i bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury.
Proces zakładania firmy na Litwie
Przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, mogą zdecydować się na samodzielną rejestracje lub skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, takich jak ci pracujący w kancelarii prawnej Thompsonstein.com. Pierwsza opcja może sprawdzić się w przypadku bardzo doświadczonych przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w zakładaniu działalności za granicą i biegle posługują się angielskim, a także posiadają komunikatywną znajomość języka litewskiego. W przypadku pozostałych osób, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego podmiotu, który całkowicie przejmie proces rejestracji działalności i doradzi, jakie rozwiązania z zakresu podatków i obsługi sprawdzą się najlepiej w kontekście planowanej działalności.
Samodzielne zarejestrowanie spółki na terenie Litwy może stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która nie zna języka angielskiego lub litewskiego. Nie ma jednak przeszkód nie do pokonania! Wystarczy skorzystać z pomocy podmiotu wyspecjalizowanego w zakładaniu spółek za granicą, aby móc w pełni wykorzystać potencjał posiadania udziałów w firmie na Litwie.