Kupiliśmy własne mieszkanie! Jest to chwila, na którą czekaliśmy zapewne od wielu lat i choć sama decyzja o zakupie jest czymś kluczowym, sfinalizowanie go jest jeszcze ważniejsze. Nie oznacza ono jednak końca drogi ku własnym czterem kątom – zakupione mieszkanie, zwłaszcza to w stanie deweloperskim, będziemy bowiem musieli wyremontować i dostosować do własnych potrzeb. Rzecz może się okazać trudniejsza, jeżeli podejmiemy się tego sami. W jaki sposób to ugryźć i właściwie się do tego przygotować?
Jak właściwie przeprowadzić remont?
Słowo „remont” może brzmieć niepozornie – zwłaszcza, jeśli jest jeszcze melodią przyszłości. W końcu cóż może być trudnego w czymś, nad czym mamy pełną kontrolę? Okazuje się, że jest inaczej, a cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego właściwe przeprowadzenie remontu powinno opierać się na konkretnym planie biorącym pod uwagę wszystko to, co trzeba zrobić w mieszkaniu, ale też budżet, jakim dysponujemy. Zanim zatem przejdziemy do właściwego remontu, sporządźmy odpowiedni kosztorys, biorąc pod uwagę zarówno robociznę profesjonalistów, jak i materiały budowlane i chemia budowlana. To te ostatnie są w tym wszystkim kluczowe. Jak je wybrać i czym powinniśmy się przy tym kierować? Na tym skupimy się w dalszej części naszego artykułu.
Jakie materiały budowlane przydadzą się w remoncie?
Podstawą w efektywnym i szybkim przeprowadzeniu remontu jest posiadanie podstawowych narzędzi – wiertarki, młotka, śrubokręta, miarki i o ile te rzeczy są tymi oczywistymi, kluczowe w tym wszystkim są też właściwe materiały budowlane, które będą za ich pośrednictwem implementowane w mieszkanie. Choć lista naszych remontowych zakupów będzie zależała od konkretnych potrzeb, powinny się na niej znaleźć takie produkty, jak uszczelniacze, masa szpachlowa do ścian, farba, kafelki, tynk czy gips. Zadbajmy o nie już na etapie przygotowawczym, by mieć pewność, że nic nie zaskoczy nas w trakcie prac.
Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie określić zawczasu, jakich materiałów będziemy potrzebować, warto skonsultować to czy to z osobą, która będzie przeprowadzać dla nas pracę (jeśli nie będziemy tego robić samodzielnie), albo też z tym, kto remont własnego mieszkania ma już za sobą. Nie ma sensu kupować materiałów, których tak właściwie nie użyjemy – jako że nie są one uniwersalne i można je stosować wyłącznie do jednej rzeczy, doprowadzi to do uszczerbku na tak ważnym budżecie remontowym oraz konieczności magazynowania niepotrzebnych rzeczy. W końcu zakupiony produkt szkoda nam będzie wyrzucić.
Czym powinny cechować się wybierane przez nas materiały budowlane?
Przy doborze materiałów budowlanych do naszego remontu https://smig.pl/o_nas/ nie powinniśmy kierować się wyłącznie ich ceną. Choć ta, zwłaszcza po zakupie mieszkania, często gra dla nas bardzo ważną rolę (nie ma w tym nic dziwnego), są rzeczy, na których po prostu nie warto oszczędzać – a są nimi właśnie materiały budowlane. Czym kierować się zatem przy ich wyborze? Największy wpływ na niego powinny mieć:
- rodzaj wykonywanych prac – podstawą wyboru materiałów budowlanych jest ich zastosowanie, które powinno pasować do rodzaju wykonywanych przez nas prac – jeżeli więc mamy w planach malowanie ścian, powinniśmy postawić na farbę, tynk, ale i masę szpachlową do ścian – jeśli kładziemy podłogę, naturalnym jest, że zakupimy panele i listwy przypodłogowe.
- ilość materiałów – na bazie ustalonego wcześniej planu ustalmy, ile materiałów tak właściwie będziemy potrzebować – choć niepożądane jest, by w czasie prac zabrakło nam ich (zwłaszcza, gdy sklepy są już zamknięte), jeszcze gorsze (przede wszystkim dla naszego portfela) jest kupienie ich nadmiaru, o czym wspominaliśmy już wcześniej.
- jakość materiałów – materiały budowlane musimy wybierać z myślą nie o nadchodzących miesiącach, ale latach ich nieustannej eksploatacji. Miejmy na uwadze, że nie tylko z podłogi korzystamy z non stop – im lepsze materiały wybierzemy, tym dłużej posłużą nam w swojej niezmiennej formie. Jeżeli postawimy na dobrą farbę, utrzyma ona swój pierwotny kolor latami – stawiając na bardziej budżetowy jej rodzaj w tym samym czasie wyblaknie ona i znacznie odbiega od naszej wizji aranżacyjnej, przybliżając perspektywę kolejnego remontu i wydatku pieniędzy.
- sprawy związane z bezpieczeństwem – wybierając materiały budowlane zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty i zezwolenia, które umożliwiają im bycie zastosowanymi właśnie w celach remontowych. Choć niektórzy uważają je za zbędne, wiele spośród nich jest świadectwem jakości, o którą w całym procesie powinniśmy najbardziej zabiegać.
Podsumowanie
Remont nie jest czymś tak prostym, jak mogłoby się wydawać i wymaga od nas nie tylko właściwego przygotowania, ale i zainwestowania w takie materiały budowlane, które sprawdzą się w wieloletnim ich użytkowaniu. W końcu remont przeprowadza się z myślą o przyszłości. Właśnie dlatego, jeszcze zanim przejdziemy do właściwych prac, opracujmy właściwy plan i zaopatrzymy się w materiały, które naprawdę wykorzystamy, upewniając się, że są one najlepszej możliwej jakości.