Leczenie uzależnień jest zazwyczaj procesem długim i złożonym. Każdy człowiek jest inny, dlatego każda kuracja musi mieć swój własny przebieg, dostosowany do potrzeb danej osoby. Nie wszyscy będą prawidłowo reagować na rozwiązania, które sprawdziły się u innych pacjentów. Która z dostępnych terapii uzależnień – indywidualna czy grupowa – sprawdza się najlepiej? Jakie są ich wady i zalety?
Terapia indywidualna w leczeniu uzależnień
Terapia indywidualna wykorzystywana w leczeniu uzależnień stanowi najpopularniejszą formę walki z nałogiem. Jest to czas bliższego poznania się osoby uzależnionej z terapeutą. Długość sesji terapeutycznej zazwyczaj trwa około 60 minut, jednak jeśli zachodzi inna potrzeba – czas może zostać dostosowany do chorego. Podczas takiego spotkania zostają poruszone kwestie, mające wpływ na sposób myślenia danej osoby o jej uzależnieniu. Dzięki temu może ona zrozumieć pobudki, które pchały ją w świat używek. Jednocześnie dowie się, jak walczyć z tzw. głodem, przez który osoby będące na odwyku często wracają do uzależnienia. Dzięki różnym technikom, stosowanym podczas spotkań, terapeuta dotrze do każdej osoby, nawet tej najbardziej skrytej.
Zalety terapii indywidualnej
Niewątpliwą zaletą indywidualnej terapii uzależnień jest fakt, że podczas spotkań terapeuta jest skupiony na jednej osobie. Poświęca jej całą swoją uwagę. Może w spokoju jej wysłuchać, a także dostosować konkretne metody działań pod chorego. Co więcej, między osobą uzależnioną a terapeutą wytwarza się swego rodzaju więź. Dzięki niej łatwiej otworzyć się choremu na drugą osobę. Osoba uzależniona zaczyna ufać swojemu terapeucie i wierzyć w jego zapewnienia, że ukończenie procesu leczenia zapewni lepsze życie.
Wady terapii indywidualnej
Indywidualna terapia uzależnień nie ma wielu wad. Początkowo dla chorego może być niekomfortowe to, że jest w centrum zainteresowania. Że cała rozmowa krąży wokół niego. Z czasem jednak do tego przywyknie i nie będzie wywoływać to u niego uczucia skrępowania, stanie się bardziej pewny siebie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat psychoterapii? Odsyłamy do artykułu: Czy psychoterapeuta może stać się Twoim dobrym przyjacielem? przygotowanego przez ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie.
Terapia grupowa w leczeniu uzależnień
Terapia grupowa w leczeniu różnego rodzaju uzależnień jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej człowiek zauważa, że nie jest jedyną osobą, która zmaga się z daną chorobą. W tym przypadku, podobnie jak podczas terapii indywidualnej, wytwarza się więź, z tą różnicą, że nie tylko na linii pacjent-terapeuta, ale także pacjent-pacjent. Dzięki obecności osoby wyspecjalizowanej w pracy z uzależnieniami chorzy poznają techniki stopniowego otwierania się przed innymi. Dowiadują się, jak zaprezentować siebie oraz swoją historię. Grupa terapeutyczna zaczyna tworzyć grono dobrych znajomych, którzy wzajemnie wspierają się w swojej walce o lepsze życie.
Zalety terapii grupowej
Jedną z podstawowych zalet terapii grupowej jest fakt, że podczas takich spotkań osoby uzależnione mogą poznać historie innych chorych. Część z nich może być bardzo drastycznych, dlatego przez niektórych zostaną one zrozumiane „ku przestrodze” – jako dowód na to, że nie warto rezygnować z procesu leczenia. Wspólna chęć walki będzie jednoczyć wszystkie osoby, które nawzajem będą się motywować. Co więcej, uzależniony ma szanse na nowo nauczyć się budować relacje z drugim człowiekiem, które przez chorobę mogły nieco ucierpieć.
Wady terapii grupowej
Podczas pierwszych spotkań w ramach grupowej terapii uzależnień, chorzy mogą czuć lęk przed przedstawieniem swojej historii. Mogą bać się, że będą oceniani przez innych. Muszą jednak pamiętać, że wszyscy zebrani w danym pomieszczeniu borykają się z podobnymi problemami. Terapeuta pełni w tym wszystkim kluczową rolę, ponieważ jego zadaniem jest uświadamianie tego swoim podopiecznym. Osoby uzależnione podczas takiego spotkania nie powinny czuć się jak czarne owce społeczeństwa, tylko jako osoby dążące do lepszego życia.
Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień?
Terapia indywidualna zazwyczaj łączona jest z grupową. Terapeuci zachęcają do korzystania z obu tych form. Oba rodzaje terapii są skuteczne, jednak niosą ze sobą różne korzyści, dlatego ważne jest korzystanie ze wszystkich opcji dostępnych na rynku. Proces leczenia, jego długość i przebieg, zawsze są kwestią indywidualną, zależną od osobowości chorego oraz stadium zaawansowania choroby. Osoby uzależnione, decydując się na leczenie, powinny otrzymać profesjonalną pomoc, która dostępna jest w ośrodku terapii, który zajmuje się leczeniem uzależnień w Krakowie. Nikt nie zajmie się nimi lepiej, niż doświadczeni terapeuci, którzy oferują wsparcie na każdym etapie wychodzenia z choroby.