Rolnictwo od dawien dawna kojarzy nam się z ciężką pracą fizyczną i mnóstwem pracowników, którzy wszystkie prace w jego obrębie wykonują ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi. To schemat i stereotyp, od którego powoli zaczyna się odchodzić. Wszystko ze względu na szybki postęp technologiczny, który dotknął również tę branżę, a który przyniósł jej wiele dobrego. Co tak naprawdę dzięki niemu pozyskało rolnictwo i skąd, prowadząc własne gospodarstwo, czerpać technologiczne inspiracje, które moglibyśmy do niego wdrożyć?
Jak dowiadywać się o nowych metodach i technologiach w rolnictwie?
Rolnictwo ma to do siebie, że ludzie pracujący w jego obrębie nie mają czasu na podążanie za technologiami i śledzenie nowinek, a swoje wolne chwile zazwyczaj poświęcają rodzinom i sprawom związanym z ich działalnością. Aby jednak odpowiednio zoptymalizować produkcję we własnym gospodarstwie i korzystać z wszystkich zalet, o których wspomnimy za chwilę, wypadałoby wiedzieć, z jakich narzędzi korzystają ludzie w całej Polsce i na świecie.
W tym celu najlepiej jest sięgnąć po portale informacyjne z wiadomościami rolniczymi oraz pisma branżowe (choć te drugie również powoli przenoszą się do Internetu). Dobrym źródłem rolniczych nowinek technologicznych potrafią też być… inne gospodarstwa rolne. Nie zamykajmy się więc na badanie konkurencji i choć najbardziej kojarzone jest to z wielkomiejskim biznesem, doskonale sprawdza się i w rolnictwie.
Zalety wprowadzania nowoczesnych technologii do rolnictwa
Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do wykorzystania nowoczesnych technologii w rolnictwie https://atrexpress.com.pl/aktualnosci-rolnicze/, trzeba wiedzieć, że nie oznacza ono natychmiastowego przechodzenia na pełną automatykę. Współczesne technologie można wprowadzać w bardzo ograniczonych zakresach i tylko w obszarach, które w naszym konkretnym gospodarstwie wymagają wspomożenia i zwiększenia efektywności. Zalet płynących z ich wdrożenia jest sporo, a spośród nich wyróżnić można:
- większy komfort prowadzenia własnej roli – nowoczesne technologie rolnicze powstały z myślą o tym, aby ułatwić nam życie i prowadzenie naszej roli. Dzięki ich wdrożeniu często możemy ograniczyć czynności wymagające największych nakładów wysiłku, skupiając siły swoje i własnych pracowników na prostszych, niemniej jednak istotnych pracach.
- maksymalizacja zysków – prowadzenie roli w zgodzie z nowoczesnymi technologiami jest też po prostu bardziej rentowne. Wszystkie procesy są dzięki temu usprawnione i nastawione na przynoszenie jak największych korzyści w jak najkrótszym czasie. Współczesne technologie dają też dostęp do nowoczesnych systemów statystyk i śledzenia rozwoju własnej roli – te dane z kolei są kluczowe właśnie w osiąganiu sukcesu.
- większa kontrola nad procesami produkcyjnymi – nowoczesne technologie obecnie pozwalają na kontrolowanie maszyn z dowolnego miejsca w obrębie gospodarstwa, za pośrednictwem integracji z aplikacją mobilną czy komputerową. Technologia pozwala również ocenić stan gleby i wskazać nam optymalny czas na wykonywanie poszczególnych działań (w tym przygotowanie gleby pod zasiew, wysiew, odchwaszczanie, nawożenie czy wreszcie zbiory). Umożliwia również skuteczne radzenie sobie ze szkodnikami, a nawet wykrywanie ich w obrębie naszego gospodarstwa.
- niebywała precyzja – choć w wielu czynnościach koniecznych do wykonania na roli człowiek będzie niezastąpiony, istnieje wiele rzeczy, które automatyka wykona lepiej, szybciej i z diabelską precyzją. Jeżeli więc dane działanie takowej wymaga, pomyślmy o sięgnięciu po zdobycze technologiczne.
- możliwość efektywniejszego zarządzania pracownikami – nowoczesne technologie https://atrexpress.com.pl/technika-rolnicza/ nie powstały wyłącznie z myślą o bezpośrednim oddziaływaniu na procesy produkcyjne na każdym z ich etapów. Bardzo często korzysta się z nich w celach analitycznych (wspomnieliśmy już o danych statystycznych, które można uzyskać za ich pośrednictwem), ale też do zarządzania kadrą pracowniczą. Są szczególnie przydatne w obrębie wielkich gospodarstw rolnych, w których istnieje konieczność przydzielenia każdemu z pracowników osobnych obowiązków i sprawienia, aby te nie nakładały się na siebie i były po prostu przemyślane. Wielu pracowników to też wiele obowiązków koniecznych do spełnienia przez nas, rolników. Dlatego też warto jest trzymać to wszystko w ryzach i w jednym miejscu – a odpowiednia aplikacja czy program pozwolą nam na to, pozwalają nam oszczędzić czas i poświęcić go znacznie ważniejszym rzeczom, których na roli jest od groma.
Podsumowanie
Wygląd rolnictwa, a zatem branży bardzo istotnej w naszym życiu codziennym, zmieniał się wraz z upływem czasu i podczas gdy kiedyś jej automatyzowanie wydawało się niemożliwe, dziś stało się faktem i choć dotyka tylko wybranych działań w jego obrębie, w znaczącym stopniu ułatwia pracę na roli przy jednoczesnym nieodbieraniu jej aspektów ekologicznych. Jeżeli więc posiadamy własne gospodarstwo rolne i chcemy uczynić je jeszcze lepiej prosperującym, nie wahajmy się i zainteresujmy się nowoczesną technologią. Ta powstała właśnie po to, by to wszystko ułatwić.