Nie pozostawia wątpliwości fakt, że laptopy nie są sprzętami tak podatnymi na wszelkiego rodzaju modyfikacje, jak komputery stacjonarne – ich pierwowzory. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zwiększać swojego komfortu korzystania z nich oraz poprawiać wygody związanej z ich podstawowym aspektem – mobilnością. W tym artykule wskażemy najchętniej wybierane akcesoria do laptopów, od razu zaznaczając, że na rynku jest ich o wiele więcej i zawsze stanowią one odpowiedź czy to na specyfikę tego typu sprzętu, czy też wymagania specyficznej grupy ludzi, która z niego korzysta.
Najpopularniejsze akcesoria – w które warto zainwestować?
Myśląc o akcesoriach, w które inwestujemy przy okazji zakupu nowego laptopa na myśl przychodzi nam najczęściej futerał lub torba, w której będziemy go przenosić – zwłaszcza, jeśli jego przeznaczeniem jest towarzyszenie nam w podróżach. Tutaj możemy postawić na coś uniwersalnego, pasującego do każdego modelu notebooka, albo też produkt markowy, jak torba HP Essential Topload, przeznaczona dla laptopów o przekątnej ekranu 17.3 cala. W akcesorium to zdecydowanie warto zainwestować – znacząco zwiększa ono komfort przenoszenia sprzętu, zapewniając mu przy okazji należyte bezpieczeństwo.
Mówiąc o tym ostatnim warto wspomnieć również o linkach zabezpieczających, sprawdzających się idealnie w ochronie przed kradzieżą w momencie, gdy laptopa musimy zostawić poza zasięgiem naszego wzroku. Tutaj najlepiej zdecydować się na linkę chroniącą kodem – jest ona wygodna w użytkowaniu i nie wymaga od nas noszenia kluczyka (który może się przecież zgubić).
Peryferia, czyli sprzęt, który ułatwi nam pracę na laptopie
Akcesoria do laptopa to nie tylko te skupiające się na komforcie przenoszenia czy przechowywania go, ale także peryferia, czyli sprzęt poszerzający jego funkcje, zwiększający nasze możliwości i zazwyczaj starający się upodabniać go do jego stacjonarnego odpowiednika. Do tych najpopularniejszych należą:
- myszka bezprzewodowa – w urządzenie to powinniśmy zainwestować w szczególności wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie znieść touchpada, albo też potrzebujemy większej precyzji wskazywania (na przykład w czasie prac w obrębie programów graficznych). Nawet jeśli gładziki w nowoczesnych laptopach niemal idealnie zastępują ten sprzęt, to myszka jest jednym z najchętniej wybieranych, choć całkowicie opcjonalnych urządzeń towarzyszących dla laptopa.
- zewnętrzny dysk SSD – często zdarza się tak, że kupując laptop zapominamy (albo robimy to celowo, aby zaoszczędzić) o wybraniu takiego z odpowiednio pojemnym dyskiem. Nawet jeśli laptopy nie dają nam możliwości jego poszerzenia wewnątrz sprzętowego, zawsze możemy postawić na rozwiązanie opcjonalne – zewnętrzny dysk, najlepiej SSD. Schemat jego działania przypomina pendrive’a – podłączamy go do portu USB i cieszymy się dodatkowym miejscem na wszelkiego rodzaju dokumenty, gry i zdjęcia. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy zdecydować się na dysk HDD – choć będzie on wolniejszy i bardziej hałaśliwy, z pewnością okaże się efektywny w swoim głównym zadaniu – przechowywaniu danych.
- akumulator – baterie w laptopach mają to do siebie, że ulegają stopniowej degradacji, ale też wyczerpują się wraz z użytkowaniem tego sprzętu. W dłuższych podróżach akumulator (działający tak, jak powerbank, ale znacznie skuteczniej) pozwoli nam naładować nasz laptop, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w pobliżu gniazdka elektrycznego. Tutaj musimy jednak uważać i wybrać model właściwy dla naszego laptopa. Musimy liczyć się również z dość dużym wydatkiem.
- modem LTE – choć najbardziej standardowy laptop bez problemu poradzi sobie z łapaniem sieci Wi-Fi, nawet urządzenia z najwyższej półki cenowej nie są w stanie przechwytywać sygnału LTE. Pomoże nam w tym właściwy modem, który przeniesie użytkowanie internetu mobilnego na nowy poziom.
- zewnętrzny napęd DVD – nowoczesne ultrabooki stawiają na bycie tak cienkimi, jak to tylko jest możliwe. Z uwagi na to w większości z nich nie jesteśmy w stanie znaleźć napędu DVD. Nie jesteśmy jednak na straconej pozycji i wcale nie musimy kupować innego laptopa, by odczytać dane z nośników DVD. Wystarczy, że postawimy na zewnętrzny napęd optyczny, który podepniemy (jak wspomniany wyżej dysk zewnętrzny) przez port USB. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy konieczność posiadania tego sprzętu pojawia się sporadycznie.
- podstawka chłodząca – eksploatując laptopa do granic jego możliwości z pewnością doprowadzimy go do grzania się – zwłaszcza, jeśli najczęściej trafia on na nasze kolana. Podstawka chłodząca pozwala na zapanowanie nad temperaturą w jego wnętrzu, a czasem jest wręcz koniecznością do zapewnienia laptopowi wydajnego działania.
Podsumowanie
Laptopy są sprzętem, który mimo swojego nieprzystosowania względem modyfikacji doskonale radzi sobie ze spełnianiem wszelkich potrzeb jego użytkowników. Robi to za pośrednictwem mnóstwa szeroko dostępnych akcesoriów. Są one nie tylko zróżnicowane, ale i praktyczne – jeżeli więc potrzebujemy zwiększyć nasz komfort użytkowania przenośnego komputera, nie wahajmy się w nie zainwestować.