Inwestycje, Szczecin 3

Dlaczego warto zainteresować się mieszkaniami od TBS-u?

Wybór mieszkania to poważna decyzja. Na blogu wiele razy podejmowałem tematy związane z nieruchomościami, kredytami. Dziś czas na pokazanie możliwości, jakie oferuje miejscowa spółka – Szczecińskie TBS sp. z o.o.

Rozmawiając z młodymi ludźmi o najważniejszych dla nich wyzwaniach na progu samodzielnego życia nieustannie przewija się sprawa własnego mieszkania. Wielu mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat i spłatę wysokich miesięcznych rat. Do tego dochodzi brak mobilności w sytuacji, gdy zmiana pracy lub założenie rodziny wymusza wręcz konieczność zmiany miejsca zamieszkania lub samego mieszkania. Nie wspominając już o ewentualnej utracie pracy.

Najem na rynku komercyjnym także nie jest tanim rozwiązaniem. Koszt wynajęcia kawalerki rozpoczyna się od mniej więcej 1000 zł, a ponadto nie zapewnia żadnej stabilności wynajmowanego mieszkania. W większości przypadków właściciel mieszkania praktycznie w każdym momencie jest uprawniony do żądania rozwiązania umowy najmu i jego opuszczenia (z minimalnym okresem wypowiedzenia).

Ciekawą opcją dla młodych osób jest mieszkanie oferowane przez Szczeciński TBS. Rozwiązanie to daje gwarancję stabilności trwania umowy oraz mobilności w sytuacji potrzeby zmiany miejsca zamieszkania.

TBS oferuje mieszkania o umiarkowanym czynszu bez zaciągania kredytu hipotecznego na 20, 30 lub nawet 40 lat. Wkład własny (tzw. partycypacja) wynosi 30% wartości mieszkania. Aktualnie jest to kwota od 40000 zł do 90000 zł (w zależności od wielkości mieszkania 30-75m2).

Bardzo ważne jest, że wpłacony wkład partycypacyjny (wkład własny przyszłego najemcy), jest zwracany na bardzo dobrych warunkach – korzystnie zrewaloryzowany. Zwrot następuję w terminie kilku miesięcy od opuszczenia lokalu, z uwagi np. na kupno lub zmianę mieszkania czy budowę domu.

Brak związania się kredytem na kilkadziesiąt lat to nie jedyna korzyść finansowa. Klienci unikają także nierzadko wysokich kosztów dodatkowych, jak m.in. prowizja, obowiązkowe ubezpieczenie, wycena mieszkania, opłata za akt notarialny, podatek od czynności cywilno-prawnych, itp. oraz kosztów wykończenia mieszkania.

Zazwyczaj mieszkania deweloperskie oddawane są w stanie surowym, do wykończenia (tylko z wylaną posadzką, bez podłóg, bez tzw. „białego montażu” oraz innego osprzętu technicznego, a czasem nawet bez drzwi wewnętrznych lub parapetów).

Mieszkania Szczecińskiego TBS budowane są „pod klucz”. Oznacza to, że nie wprowadzamy się do mieszkania w stanie surowym. Każde mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, czyli położone są tynki na ścianach we wszystkich pomieszczeniach, w kuchni pas z płytek ceramicznych, w łazience ściany wyłożone są kafelkami, a podłoga terakotą.

W pozostałych pomieszczeniach położona jest wykładzina PCV lub panele podłogowe, w kuchni jest kuchenka czteropalnikowa elektryczna oraz zlewozmywak dwukomorowy. W łazience znajduje się wanna lub kabina prysznicowa, umywalka oraz kompaktowe wc.

Przy budowie stosowane są najnowocześniejsze technologie energooszczędne i wbudowywane materiały najwyższej jakości, energooszczędne i ekologiczne. W każdym budynku mieszkańcy mają własne piwnice lub pomieszczenia gospodarcze i do dyspozycji suszarnie i wózkownie.

Nie tylko samo mieszkanie, ale także okolica

Kolejnym, bardzo ważnym atutem jest otoczenie. Szukając mieszkania zwracamy uwagę na dzielnicę, w której zostało wybudowane, a także na najbliższe otoczenie.

Wszystkie osiedla Szczecińskiego TBS są bardzo pomysłowo zagospodarowane, przemyślane i zadbane. Trawniki, place zabaw dla dzieci, mała architektura czy miejsca do rekreacji sportowej oraz parking – to nieodłączne części projektu każdego osiedla.

A może zamiana z rodzicami?

Mieszkanie TBS to także ciekawe rozwiązanie problemu wielu młodych par (zwłaszcza z dziećmi) w przypadku wspólnego mieszkania z rodzicami czy dziadkami, którzy bardzo chcieliby pomóc w kupnie mieszkania swoim dzieciom czy wnukom, a bezpośrednio nie mają takiej możliwości.

To właśnie oni – rodzice czy dziadkowie – chętnie przeprowadzają się do mieszkań TBS, gdzie przez lata nie muszą nic naprawiać czy remontować. Najczęściej zostawiają dzieciom lub wnukom mieszkania o większym metrażu, a sami wybierają metraż potrzebny im aktualnie do komfortowego mieszkania.

A co z tymi wysokimi czynszami w TBS-ach?

Jednym z często podnoszonych argumentów przez przeciwników wynajmu mieszkania w TBS-ach są wysokie czynsze. Przyjrzyjmy się zatem jak to jest z wynajęciem mieszkania w Szczecińskim TBS.

Obecne czynsz w mieszkaniach Szczecińskiego TBS to niespełna 14 zł za m2 powierzchni użytkowej. Oznacza to, że za około 50-metrowe mieszkanie, wykończone „pod klucz”, zlokalizowane np. w centrum miasta lub na pięknie położonych osiedlach mieszkaniowych, z centralnym ogrzewaniem sieciowym, balkonem lub ogródkiem, salonem, sypialnią, widną kuchnią i wykafelkowaną łazienką, zapłacimy około 700 zł miesięcznie.

Do tego dochodzi koszt mediów dostarczonych do mieszkania użytkowanego np. przez dwie osoby (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła i zimna woda, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów bytowych) – ok. 250 zł/m-c(średniomiesięcznie w skali roku).

Dla porównania – za mieszkanie w podobnym standardzie i okolicy, ale wynajmowane na tzw. wolnym rynku zapłacimy średnio około 1 400 zł, a więc nawet 100% więcej.

Oprócz mniejszych zobowiązań miesięcznych, bardzo ważny jest też komfort psychiczny . Nie trzeba się martwić, że w 30-letnim okresie kredytowania możemy znaleźć się w trudnej sytuacji związanej np. z utratą pracy, a w konsekwencji z problemem w spłacaniu rat kredytu.

Jest to szczególnie ważne dla młodych małżeństw, których sytuacja zawodowa nie jest ustabilizowana. Gdy dochody ustabilizują się na odpowiednim poziomie można będzie zwaloryzowaną wycofaną z TBS’u partycypację przeznaczyć na wkład własny w mieszkaniu kupionym z udziałem kredytu hipotecznego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Młodzi = Mobilni

Oferta TBS’ów kierowana jest między innymi do klientów młodych, dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową, a co za tym idzie – bez znaczących oszczędności i zdolności kredytowej.

Wiąże się to z tym, że mieszkanie wynajmowane w TBS’ie – prędzej czy później – będzie można opuścić by przenieść się „na swoje” lub np. do innego miasta wraz z kolejnymi wyzwaniami zawodowymi lub rodzinnymi.

W takiej sytuacji wystarczy bowiem po prostu wypowiedzieć umowę, wyprowadzić się i … odebrać wcześniej wpłaconą i zwaloryzowaną kwotę partycypacji (udział własny w koszcie budowy mieszkania).

Warto rozważyć TBS

Powodów, dla których warto rozważyć wynajęcie mieszkania w Szczecińskim TBS jest wiele. Począwszy od wysokiego standardu wykonania, poprzez pewność inwestycji, bogatą ofertę, łatwą dostępność, kończąc na kompleksowym zagospodarowaniu terenu i wykończeniu mieszkania „pod klucz”.

Ten ostatni atut pozwala uniknąć wysokich wydatków związanych z wykończeniem mieszkania odbieranego w tzw. stanie deweloperskim. Lokale oferowane przez Szczecińskie TBS gotowe są do zamieszkania „od zaraz”. Często wystarczy po prostu wnieść meble…

Na „Wrzosowym Wzgórzu”

W mieszkaniach aktualnie budowanych przez Szczecińskie TBS możemy zamieszkać już niedługo. „Wrzosowe wzgórze” to nazwa osiedla, które aktualnie buduje się u zbiegu ulicy Szosa Polska z ulicą Dojazdową.

Na „Wrzosowym Wzgórzu”, przy zbiegu ulic Szosa Polska z Dojazdową w Szczecinie powstaje zespół budynków. Osiedle jest oddalone od ścisłego centrum zaledwie o kilka kilometrów, ale podmiejskiego charakteru nadaje mu malownicze położenie na Wzgórzach Warszewskich, na stoku schodzącym w kierunku rozlewisk Odry.

Powierzchnia budowanych mieszkań wynosi: jednopokojowe: 35,70–44,90 m², dwupokojowe: 45,90 – 56,90 m², trzypokojowe: 56,20 – 74,80 m². Wszystkie wykończone będą w standardzie „pod klucz”. Otoczenie wielorodzinnych budynków mieszkalnych będzie starannie zagospodarowane i zadbane (zieleńce, place zabaw, parkingi, itp.).

W bliskim sąsiedztwie:
• żłobek – na osiedlu – inwestycja Szczecińskiego TBS
• szkoła podstawowa – 3 km – 37 min
• sklep spożywczy – 300 m – 3 min
• sklep wielkopowierzchniowy – 650 m – 8 min

Do miasta też blisko – komunikacją miejską można wygodnie dojechać do ważnych węzłów komunikacyjnych przy pl. Rodła i rondzie Giedroycia.
Planowany termin oddania mieszkań to wiosna 2019 roku.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Artykuł powstał we współpracy z STBS, które jest partnerem Szczecin Blog.

Zobacz również inne artykuły

 • Człowiek Z Imieniem

  Co za bzdury!!!! Nie wiem skąd Pan wziął te ceny za wynajem!?! Warto by było najpierw tam chwilę pomieszkać by się móc wypowiadać! Ceny są dużo wyższe! Wiem to doskonale z autopsji!

 • Tomek

  A czy sa jeszcze jakies inne lokalizacje dostepnych TBSów?

  Czy tylko dojazdowa?

 • Jakub

  A skąd potencjalni najemcy mają wziąć te kilkadziesiąt tysięcy złotych na partycypację? Hipoteka odpada, bo to TBS, więc co? Kredyt gotówkowy? Warto pomyśleć o tych, którzy mają zdolność kredytową, ale nie mają gotówki na opłaty okołokredytowe (a co za tym idzie nie mają skąd wziąć pieniędzy na partycypację). Słyszałem o ratach w TBS, ale z tego co się dowiadywałem raty powinny być spłacone w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. I lipa…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Programowanie to nie „rocket science” – zapisz się na bezpłatne warsztaty PyCode Carrots

3 dni, 30 uczestników, 10 mentorów i mnóstwo pozytywnej energii - trwają zapisy na bezpłatne warsztaty programowania - PyCode Carrots...

Zamknij