Inwestycje 5

Nowości i zapowiedzi inwestycyjne [pierwsze wydanie w 2016 roku]

Czas na kolejną odsłonę cyklu z podsumowaniem działań inwestycyjnych w naszym mieście. Rok 2016 zaczął się na dobre, więc warto przyjrzeć, co w tym roku będzie realizowane. Takie zestawienie (a właściwie wybór inwestycji) przedstawiłem w styczniowym wydaniu magazynu MM Trendy, do którego publikuję regularnie. Z początkiem lutego ten wpis pojawi się również tutaj na blogu.

To wydanie powstało dzięki współpracy z Marina Developer (który w Szczecinie buduje nowe osiedle na Warszewie) oraz z serwisem hipotecznym Hiponet. Więcej informacji znajdziecie w dalszej części artykułu.

Co z nowym systemem biletowym?

Miała być rewolucja w komunikacji miejskiej. Zarówno w sferze opłat za przejazdy tramwajem, autobusem, jak i dostępności biletomatów i zarządzaniem całym taborem. Rzeczywiście planowane działania były z dużym rozmachem, kwota za zlecenie też robi wrażenie. 54 miliony złotych. Za inwestycję odpowiadała firma GMV z Hiszpani. Czy wywiązała się należycie ze zlecenia. Nie wydaje mi się.

System nadal jest wadliwy, działający biletomat to istny lotolotek (nigdy nie wiemy, czy będziemy mogli kupić bilet), tablice informujące o przyjazdach autobusów/tramwajów płatają figle i czasami pokazują niestworzone rzeczy.

Największe nadzieje wiązałem z inteligentnymi kasownikami umieszczonymi w pojazdach komunikacji miejskiej. W końcu do Szczecina miała zawitać Europa – jak to mówili niektórzy. Kasowniki wprawdzie są już wszędzie, ale nadal nie działają jak powinny. ZDiTM nic nie komunikuje w kwestii elektronicznego biletu/sieciówki oraz płatności za realny czas przejazdu komunikacją miejską. W tym temacie wysyłam zapytanie do ZDiTM, żeby dowiedzieć się szczegółów.

Elektroniczne kasowniki. Zwróćcie uwagę, kiedy zamieściłem ten wpis u siebie na Facebooku - 5 grudnia 2014 r.

Elektroniczne kasowniki. Zwróćcie uwagę, kiedy zamieściłem ten wpis u siebie na Facebooku – 5 grudnia 2014 r.

Czas na nowy dworzec – kiedy koniec inwestycji?

Według pierwszych zapowiedzi budowa kładki oraz budynku dworca PKP miała się zakończyć do końca 2015 roku. 2016 zaczął się na dobre, a nadal jest nieznany termin ukończenia inwestycji. Prace trwają zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nowych obiektów. Dworzec ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – pojawią się schody ruchome oraz windy. Niestety nie wszędzie, bo na czwarty peron dostaniemy się tylko schodami (te prace mają być przeprowadzone w II etapie, który nastąpi… nie wiadomo kiedy).

Całkiem niedawno zaskoczyła mnie wiadomość, że dworzec znowu będzie remontowany wiosną 2016 r. Modernizowane mają być wiaty na peronach.

Zobaczcie poniższym filmie, jak wygląda nowy dworzec PKP w Szczecinie, również od środka.

Centrum Dialogu Przełomy

Z zewnątrz budynek był gotowy już dawno. Największe kłopoty były jednak z wyposażeniem tego miejsca. Termin otwarcia wielokrotnie był przesuwany, w grudniu Centrum otwarło się, ale na „pół gwizdka”. Udostępniona została pula biletów (dla wszystkich chętnych), których wpuszczano do miejsca w charakterze „testerów”. Wystawy nie były w 100% ukończone, ale zwiedzającym to nie przeszkadzało. Miałem okazję też w takim charakterze zwiedzać nowy obiekt. Obszerną fotorelację zamieszczę w osobnym wpisie.

Biurowce w Szczecinie

W ostatnich latach mieliśmy bardzo intensywny rozwój sektora powierzchni biurowej. Teraz jakby to wyhamowało, na ukończeniu jest kilka inwestycji tj. kolejny budynek Piastów Office Center, Storrady Park Offices, czy też biurowiec Alkonu przy ul. Firlika. Nowych (pewnych) inwestycji na razie nie ma. Niektórzy dużą szansę upatrują w Odra Park przy ul. Gdańskiej. W chwili obecnej trwa wyburzanie budynków, ale z tego co udało się ustalić, jest to realizowane w ramach pozwolenia na rozbiórkę.

W chwili obecnej w Szczecinie bardzo ciężko wynająć coś większego niż 300 metrów kwadratowych. Jak mówi Mieszko Czarnecki – ekspert rynku nieruchomości biurowych – na łamach Kuriera Szczecińskiego:

Szczecin staje się powoli dojrzałym rynkiem, istniejące budynki praktycznie są już wynajęte, a na horyzoncie nowych nie widać. Dlatego również u nas przednajem musi stać się popularniejszy.
Na zdjęciu Centrum biurowe Maris przy placu Hołdu Pruskiego.

Na zdjęciu Centrum biurowe Maris przy placu Hołdu Pruskiego.

Iluminacje w naszym mieście

Nowe lub wyremontowane budynki są jeszcze piękniejsze, gdy podświetla się je wieczorem i nocą. Wystarczy rzucić okiem na Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, czy też niedawno zmodernizowany budynek Komendy Wojewódzkiej Policji (też przy ul. Małopolskiej). Zastanawia mnie, czy następujące budynki zyskają iluminacje:

 • Lastadia – jeśli mnie pamięć nie myli, to gdzieś była o tym mowa, widziałem nawet wizualizację budynku i było tam podświetlenie.
 • Urząd Miasta Szczecin – po pomalowaniu na szpinakowy kolor. Wszystkie prezentowane wizualizacje wieczorową porą uwzględniały iluminację.

Oczywiście wysyłam dwa zapytania w kwestii iluminacji (do SGI oraz do Urzędu Miasta Szczecin).

Najpiękniejsza iluminacja budynku, jaką widziałem w 2015 roku.

Najpiękniejsza iluminacja budynku, jaką widziałem w 2015 roku.

Idę na taras i wracam zaraz

W końcu są konkrety na temat zmian w obszarze tarasów na Zamku Książąt Pomorskich. Całkiem niedawno przedstawiono nowy projekt i ma on duże szanse na realizację. Jak widzicie na wizualizacjach poniżej planowana jest wycinka drzew, tak aby odsłonić bryłę Zamku od strony Trasy Zamkowej.

W ramach inwestycji stworzone zostaną dwa tarasy z renesansowymi ogrodami wraz z nasadzeniami krzewów i małych drzew. Planowane są także dodatkowe schody. Kiedy dokładnie ma się rozpocząć realizacja tej inwestycji? Na razie nie wiadomo, zarządcy Zamku zbierają fundusze, chcą również aplikować o dodatkowe środki z Unii Europejskiej i z narodowych funduszy kulturalnych.

Wizualizacje tarasów zamkowych Zamku Książąt Pomorskich

Wizualizacje tarasów zamkowych Zamku Książąt Pomorskich

A jednak modernizacja stadionu

Wszystko wskazuje na to, że nieprędko doczekamy się nowego stadionu w Szczecinie. Mam tu na myśli zupełnie nowy obiekt, bo na chwilę obecną miasto chce modernizować obiekt znajdujący się przy ul. Twardowskiego. Nazywają to budową „praktycznie nowego stadionu”. Co wiemy o zakładanej modernizacji?

Łuk z trybunami ma zostać wypłaszczony, a boisko przesunięte na zachód. Co z czwartą trybuną? Będzie możliwość dobudowania jej w przyszłości, w razie potrzeby. Szczegółowy projekt ma być gotowy do 19 maja br. Miasto chce rozpocząć prace budowlane jeszcze w tym roku.

Inwestycja ma kosztować olbrzymie pieniądze – 148 mln złotych – o takiej kwocie mówi się teraz. A patrząc na inne inwestycje wiemy, jak może się ta kwota zmienić w trakcie realizacji. Wyremontowany stadion ma być gotowy w 2019 roku. Klub oraz kibice stoją przy stanowisku, że powinien powstać nowy stadion.

Wizualizacje - modernizacja stadionu Pogoni Szczecin im. Floriana Krygiera. Materiały: UM Szczecin

Wizualizacje – modernizacja stadionu Pogoni Szczecin im. Floriana Krygiera. Materiały: UM Szczecin

Szczecin może być bardziej inteligentny

Jest ogromna szansa na to, że Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce będzie miało inteligentne kosze na śmieci. Za wdrożenie ma odpowiadać firma EcoBins, która opracowała czujniki wraz z oprogramowaniem do inteligentnego zarządzania odpadami. Na czym dokładnie ta inteligencja ma polegać?

Chodzi o to, że w pojemniku umieszcza się czujnik, który informuje o bieżącym napełnieniu kosza (podaje wartość procentową w czasie rzeczywistym), jego przewróceniu i/lub pożarze. Strona IT pozwala na monitorowanie stanu napełnienia i innych wskazań poprzez widok mapy.
Oczywiście dzięki temu możemy też generować wiele raportów, które dają twarde dane nt. zapełnienia. Dzięki temu można tworzyć interwały, planować trasy przejazdu śmieciarek oraz reagować tam gdzie jest to potrzebne. Oszczędność pojawia się prawie na każdym kroku. Program sam może generować najkrótszą trasę przejazdu i unikać wizyt ciężkiego sprzętu na zatłoczonych, małych ulicach, itd.
tłumaczy Damian Lachowski.

kosznasmieci-inteligentny-szczecin

Co słychać w inwestycjach?

INWESTYCJE BIUROWE
 • Szczecin Odra Park (ul. Gdańska) – w chwili obecnej praktycznie zakończona została rozbiórka budynków. Budowa ma być zakończona jesienią 2019
KOMUNIKACJA
 • Szczeciński Szybki Tramwaj – mam nadzieję, że to koniec kłopotów z I etapem SST. Tramwaje po 3 tygodniowej przerwie powróciły na tory i kursują do pętli zlokalizowanej przy ulicy Turkusowej.
 • Zajezdnia Pogodno – prace zostały ukończone, na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć, jak ładnie to wygląda.
 • Nowe autobusy – SPPK planuje w tym roku zakupić nowych 5 autobusów, które kursować będą z Polic do Szczecina. Decyzja ta jest uwarunkowana otrzymaniem dofinansowania, spółka w ciągu dwóch lat chce posiadać 10 nowych pojazdów.
Fot. www.calbud.com.pl

Fot. www.calbud.com.pl

PORT
 • Centrum logistyczne – w porcie w Szczecinie ma zostać zlokalizowane nowe centrum logistyczne. Na terenie Ostrowa Grabowskiego powstaną hale wysokiego składowania o powierzchni 40 tys. m2. Inwestycja jest wyceniana na około 100 mln złotych.
 • Plac kontenerowy – a dokładnie plac składowy, również na Ostrowie Grabowskim. Inwestycja kosztowała 65 mln złotych, potencjał składowy spółki DB Port Szczecin wzrósł dwukrotnie. W tym roku planowane są przeładunki kontenerów na poziomie 80 tys. sztuk (to wzrost o 10 tys. w porównaniu do roku ubiegłego).
 • Dźwig przeładunkowy – kolejna nowa inwestycja DB Port Szczecin. 40-metrowy dźwig o maksymalnym unosie 100 ton przeznaczony będzie do obsługi kontenerów oraz ładunków ciężkich. Dźwig funkcjonować będzie przy nabrzeżu Czeskim.
HOTELE
 • Hotel Gryf – firma WGN sprzedaje hotel położony w centrum miasta, przy al. Wojska Polskiego. Powierzchnia użytkowa obiektu to 2950 m2.
 • Hotel Wulkan – jesienią tego roku ukończona zostaje budowa nowego hotelu na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej. Ma oferować 107 pokoi oraz sale konferencyjne. Funkcjonować tam będzie również restauracja o powierzchni 250 m2. Obiekt będzie miał trzy gwiazdki.
INNE
 • Rower Miejski – w 2016 roku na prawobrzeżu planowanych jest 29 nowych stacji, a na lewobrzeżu 16. Ma się pojawić ponad 350 nowych rowerów.
 • Aquapark – miasto nadal podtrzymuje chęć budowy aquaparku w miejscu dawnego kąpieliska Gontynka. Tym razem pojawiła się nowa koncepcja – całość inwestycji ma kosztować 100 mln i ma być zrealizowana z budżetu miasta. Ukończenie inwestycji? Nie wcześniej niż 2020 rok. Nowa Gontynka ma składać się z części zewnętrznej, wewnętrznej oraz edukacyjnej. Mają powstać zjeżdżalnie, baseny, place zabaw, część gastronomiczna. Ciekawi mnie, czy część zewnętrzna będzie działać cały rok.
 • Browar Bosman – przy ulicy Chmielewskiego na Pomorzanach ma zostać rozbudowany. W chwili obecnej trwa postępowanie administracyjne związane z tą inwestycją. Inwestycja szacowana jest na około 30 mln zł.
 • Dawna fabryka B. Stoewera – jest to zabytkowa nieruchomość znajdująca się przy ul. Krasińskiego. Została wystawiona na sprzedaż – cena ofertowa to 3,5 mln złotych. Agentem nieruchomości jest również WGN.
 • Urząd Marszałkowski – w końcu są konkrety na temat nowej siedziby (wszystkie 5 jednostek w jednym miejscu). Urząd Marszałkowski ma się mieścić przy ul. Piłsudskiego (w miejsce dawnej przychodni). Obiekt ma około 7 tys. m2, nowy budynek ma mieć podobną powierzchnię.

Na co najbardziej czekam w tym roku?

Na konkretną deklarację w kwestii parkingowców zlokalizowanych w centrum miasta. Plany budowy takiego obiektu w okolicy Teatru Kana chyba zostały porzucone, najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest plac Zawiszy. Warto tu przypomnieć, jak miasto jeszcze kilka lat temu komunikowało swoje plany. Zobaczcie sami na poniższą ulotkę:

 • ul. Mazurska – teren położony w centrum miasta w pobliżu Placu Grunwaldzkiego, obiekt planowany pod sportowym boiskiem szkolnym.
 • ul. Rayskiego – teren położony w centrum miasta w pobliżu Placu Grunwaldzkiego, obiekt planowany pod sportowym boiskiem szkolnym.
 • ul. Jacka Malczewskiego – teren położony w centrum miasta w pobliżu Alei Wyzwolenia – obiekt planowany pod sportowym boiskiem szkolnym.
 • Trasa Zamkowa – teren położony w centrum miasta, obiekt planowany pod trasą Zamkową stanowiącą drogę wylotową ze Szczecina, w pobliżu Zamek Książąt Pomorskich.
 • Plac Orła Białego – teren położony w centrum miasta w pobliżu Bramy Portowej, Bazyliki Arcykatedralnej, Zamku Książąt Pomorskich, Trasy Zamkowej.
 • ul. Andrzeja Małkowskiego – teren położony w centrum miasta w kwartale usytuowanym pomiędzy głównymi arteriami Aleją Wojska Polskiego, Aleją Piastów i Krzywoustego; obiekt planowany pod sportowym boiskiem szkolnym.

W tej sprawie również wyślę zapytanie do UM Szczecin.

Inwestycja Marina Developer na Warszewie

Apartamenty Warszewo to nowy projekt developerski firmy Marina Developer. Budowa pierwszego budynku (z pięciu) już się rozpoczęła, poniżej możecie zobaczyć postępy prac. Inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Maciejkowej.

Jest to projekt przeznaczony raczej dla wymagających klientów, którzy cenią sobie komfort, wygodę, kameralną zabudowę. Osiedle będzie ogrodzone, a także monitorowane. W podziemiach zaplanowane są miejsca postojowe w garażowcu.

Mieszkania wyróżniają się tym, że mają duże okna, są jasne i słoneczne. Każde z nich ma przestronny taras, a M3 także dodatkowy balkon (przy sypialni). Z parterów dostępne będą ogródki, a w mieszkaniach na najwyższych kondygnacjach wysokie sufiy (3,5 m). Pomiędzy budynkami nie zabraknie terenów zielonych, a także placu zabaw.

Każdy z lokali mieszkalnych wyposażony jest we wszystkie instalacje multimedialne, w tym światłowody. Spełnione będą również najnowsze normy WT2014, które dotyczą oszczędności energii i izolacji cieplnej budynków.

Lokalizacja budynków wydaje mi się bardzo ciekawa, Warszewo to urocza okolica Szczecina – bardzo blisko jest Puszcza Wkrzańska i Wodozbiór, po którym uwielbiam spacerować z rodziną i biegać. Blisko jest również Gubałówka (lodowisko, wyciąg narciarski, miejsce na ogniska i knajpka) oraz Jezioro Głębokie i Goplana.

Ceny zaczynają się już od 4516 brutto za m2. Szczegółów na temat inwestycji możecie dowiedzieć się pod linkiem poniżej:

Apartamenty Warszewo – kliknij po szczegóły

marina-developer-apartamenty-warszewo-szczecin

apartamenty-warszewo-szczecin-marina-developer

apartamenty-warszewo-szczecin-wizualizacje

W najbliższej okolicy osiedla zlokalizowany będzie nowy park Warszewo-Podbórz, realizowany z budżetu obywatelskiego. Zagospodarowanie terenu rozpocznie się w tym roku. W ostatnich dniach Miasto Szczecin potwierdziło planowaną budowę szkoły na Warszewie (w bliskiej okolicy osiedla, około 700 metrów).

marina-warszewo-apartamenty-szczecin

Zobacz również postępy na placu budowy:
marina-developer-warszewo-szczecin

Apartamenty Warszewo – kliknij po szczegóły

Wszystko o kredytach hipotecznych

Jeśli interesuje Cię ta tematyka to zapraszam do zapoznania się z cyklem artykułów realizowanych wspólnie z Robertem Wasilewskim z serwisu Hiponet.pl

Dowiedz się wszystkiego o kredytach hipotecznych

hiponet.jpg

Ze strony serwisu Hiponet.pl w pracach nad wpisami w ramach współpracy pracuje ze mną Robert Wasilewski, którego możecie poznać poniżej:

robert-wasilewski

Robert Wasilewski

Ekspert z zakresu finansowania nieruchomości i kredytów hipotecznych. Autor bloga HipotecznyBlog.pl oraz założyciel portalu Hiponet.pl – największego serwisu internetowego o kredytach hipotecznych w Polsce wyróżnionego prestiżową nagrodą Jakość Roku. Autor licznych rankingów i komentarzy o finansowaniu nieruchomości dla radia, prasy i telewizji.

Z bankowością związany od 15 lat. Doświadczenie zdobywał podczas pracy bankach (jako doradca kredytowy, szef oddziału banku) oraz ogólnopolskiej firmie doradztwa finansowego jako członek zarządu.

Ekspert z zakresu finansów zachodniopomorskiego portalu ZegarBiznesu.pl. Były wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu bankowości i finansowania nieruchomości w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu oraz Zachodniopomorskim Uniwersytecie.


Jeżeli potrzebujecie informacji, czy pomocy związanych z kredytami możecie bezpośrednio kontaktować się z Robertem
Kontakt z Robertem Wasilewskim z Hiponet.pl:
tel. kom. 662 240 201
e-mail: robert.wasilewski@hiponet.pl

Zobacz również inne artykuły

Przeczytaj poprzedni wpis:
Atom String Quartet & Andrzej Smolik & Kev Fox – orgazm na sucho

Tak prawdę mówiąc, to brak mi słów, by opisać to, co się dziś wydarzyło w Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w...

Zamknij